Bitmeyen hikayeleriyle Tom Ford

Nocturnal Animals, Single Man’den sonra renkli gözlü kadınların, tatlı ve cezbedici bir sinematografinin uyku arasındaki hatırladığımız hislerimize dokunması değil elbet.

Tom Ford şüphesiz ki iyi hatta çok iyi zevk ve göze sahip bir yönetmen. Filmin her sahnesi Vogue’da bir reklam fotoğrafına dönüşebilecek şekilde tasarlanmış. Peki gözümüzü alan güzelliklerin dışında Tom Ford filmlerinde bize ne anlatıyor?

Cinsel kimliği, anlatamadığı hikayeleri ve heveslerini farklı personalarla bize aktarıyor olması bu incelemenin sadece bir kısmı olabilir. Hikayedeki güçsüz adamın Tom Ford beyefendinin bir otobiyografik günah çıkarması diyebilir miyiz?

Filmin asıl karakterinin başlamayan bir hikayeyi nasıl yürüttüğü ve sonlandırdığı son sahnedeki bekleme ve kabullenme ile açıklığa kavuşuyor. Toplum standartlarının bir erkeği ne ve hangi nedenlerle güçsüz kıldığını açıklamaya pek çalışmıyor film. Filmin asıl önermesi yaşanmamış bir hikayenin olası sonuçları ve elbette ki olası bıraktığı son ıssız (terkedilmiş) his olabilir.

Eğer Tony hiç o yolda durmasaydı.. ya da eline geçen ilk fırsatta suçluları cezalandırmaya kalksaydı.. acaba bu hikaye böyle böyle bitebilir miydi.

Kuşkusuz ki bu bir gerilim filmi değil. Bu film sadece bir adamın biyografik bir analizi ve günah çıkarması.

Kurulmuş bir aile, mutluluğa verilen bir darbe Susan ve Tony’nin başedemedeği dış etkenlerin birer roman sayfasına yansıması..

Tony karakterinin, ilişkilerinin bir dökümantasyonunu yaptığı hikaye tam da nihai bir son ve kararla bitiyor. Sen istedin, ben güçlendim ama sonunda o güç ile ben de öldüm. 

Belki de Tom Ford’un filmlerinde bize anlatmaya çalıştığı şey budur. İstem dışı değişim, ölümü getirir.

Gracias.

İşte O Film

 • Nocturnal Animals

  Nocturnal Animals

  Bir sanat galerisi sahibi kadın, eski kocasının yazdığı vahşet dolu romanı kendisine bir tehdit ve sembolik bir intikam olarak görür. Detaylar

Yazar

Tuğçe Çotuk (@tugce-cotuk)

YORUMLAR

 1. aysesel (@aysesel)

  Alıyorum o zaman listeye.

  3
  • Hazal (@hazal)

   @aysesel ben de 👍🏼

   3
 2. Kemik kadın (@kemikkadin)

  İlkin ismiyle cezbetti, fragmanı izledikten sonraysa kesinlikle izlemeliyim dedirtmişti. Gerçek bir gerilim, çok başarılı. Mutlaka izleyin, filmekiminde boşuna yer almadı..

  1