İnsan insanın kurdudur

Circle bilim-kurguyu kendine bir bağlam oluşturmak için kullanan bir gerilim filmi. Bir ‘oyun’a kendi istekleri dışında seçilmiş 50 kişi. Hepsinin başka bir geçmişi, kimliği var. Yaşlısı, genci, yerlisi, yabancısı, akıllısı, aptalı, zengini, fakiri, kibarı, kabası. Ve bu insanlar oyunun her turunda aralarından birini kurban olarak seçmek zorundalar.

Birbirini tanımayan bu insanların turlar ilerlerken nasıl karar verdikleri, kararlarını nasıl savundukları, kimin ölmeyi daha çok hakettiğine karar verirken oluşturdukları dava arkadaşlıkları, bozulan ve kurulan ittifakları ile beklenenden çok daha fazlasını veren bir film.

Film bittikten sonra kendimi, sevdiklerimi, sevmediklerimi düşündüm. Kaybetmeyi hakeden kim? Ölmeyi en çok hakeden kim? Böyle bir kararı vermek hangi insanın haddine? Bu oyunda ben olsam ne hissederdim, ne yapardım? Sokağı düşündüm sonra, seyrettiğim haberleri, geleceğimizi. İnsanlık hala ve hala ‘survival of the fittest’ (en güçlü olan hayatta kalır) düsturu ile mi yürüyor? İlk insandan bu yana taş üstüne taş koymaktan başka birşey başaramadık mı biz insanlar? 

 

İşte O Film

 • Circle

  Circle

  Bilmedikleri bir yerde uyanan 50 kişi, aralarından kimin hayatta kalmayı hakettiğine karar vermek zorunda kalırlar. Detaylar

Yazar

bingeren (@bingeren)

Beğendin mi yaptığını?

YORUMLAR

 1. aysesel (@aysesel)

  Yaşamayı çok sevip, ölümü de kötü bir şeymiş gibi görmemeyi başarabilsek farklı olur muydu acaba? Ölmekten korktuğumuz için mi içimizden bu kadar kötülük, vahşilik ortaya çıkıyor? Circle ilginç ve acımasız bir filmdi benim için.

  3
 2. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  Günümüzde de zenginler ayakta kalıyor yoksullar öldürülmüyor da sıtmayla yaşatılıyor.

  2