Aamir Khan-Hindistan Filmi.Pk…

“Sonuç olarak tanrı kim”soruyu soran Hindistan yapımı PK filminden bir uzaylı.Cevabı ise daha ilginç”İki tür tanrı vardır.Birincisi evreni yaratandır,sevgi doludur,bağışlayıcıdır.Diğeri ise insanların yarattığı tanrıdır.İhmalkardır,öfkelidir,önyargılıdır.İlk tanrı sevgiyi,ikincisi ise korkuyu besler.

 

Pk bir araştırma görevlisi tarafından çıplak olarak Dünya’ya gelir, ancak uzay gemisinin uzaktan kumandası çalındığında zorlanır. Hırsızın kaset kaydedicisini, bir Ulusal Panasonic RQ-565D’yi almaya başarıyor. Aynı gün Bruges’te Jaggu (Anushka Sharma) Sarfaraz (Sushant Singh Rajput) ile tanışır ve ona aşık olur. Jaggu’nun babası (Parikshit Sahni) ilişkilerine itiraz ediyor çünkü Sarfaraz bir Pakistanlı Müslüman, Jaggu ise Hindu. Sarfaraz’ın Jaggu’ya ihanet edeceğini öngören Tanrı Tapasvi Maharajına (Saurabh Shukla) danışıyor. Onların yanlış olduğunu kanıtlamaya kararlı olan Jaggu, kabul eden Sarfaraz’a önerir. Kültürel farklılıkları nedeniyle evlilik dışı bırakma mektubu aldığında düğün şapelinde kalp kırıklığına uğradı.

Jaggu Hindistan’a döndü ve bir TV muhabiri oldu. Uzaylıyla tanışır ve “kayıp” Tanrılar hakkındaki broşürleri dağıtmak için ilgisini çeker. Bir toplama kutusundan para almayı denediğinde, güvenini kazanarak onu kurtarır.

Uzaylı, ona başka bir gezegenden bir araştırma bilim adamı olduğunu söyler. Halkı giyinme, din ya da sözlü iletişim hakkında hiçbir şey bilmiyor. El ele tutuşarak fikirleri aktarırlar. Yabancı, kıyafetler giyerek ve “araba dansında” cinsel ilişkiye giren çiftlerden çalınan para kullanarak insanın içinde uyumayı öğrendi.

Bir kamyonun kaza sonucu çarptıktan sonra, bando müdürü Bhairon Singh (Sanjay Dutt) ile birlikteliğiyle birlikte olan arkadaşı olur. Uzaylılar, insanların ellerini tutarak iletişim kurmayı öğrenmeye çalışıyor ancak insanlar onu sapık olduğuna inandırarak onu kovalıyorlar. Bhairon onu bir geneleve götürür; burada, yabancı altı saat boyunca bir fahişe (Reema Debnath) elini tutar ve Bhojpuri dilini öğrenir.

Bhairon uzaylıyla bir konuşma yapıyor ve hırsızın Delhi’de olabileceğini önermektedir. Uzaylı, Delhi’ye gidiyor. Garip davranışı yüzünden insanlar sarhoş olduğunu varsayıyor ve ona PK diyor (“sarhoş” için işemek-kay, Hintçe). İnsanlar ona sadece “Tanrı” nın uzaktan kumandasını bulmasına yardım edebileceğini söylediler. PK, “Tanrı” yı bulmaya çalışan hiçbir Hint dini içtenlikle uygular, boşuna harcamayın. Daha sonra, Tapasvi’nin, Tanrı’nın bir armağanı olduğunu iddia eden uzaktan kumandası olduğunu keşfeder. Tapasvi uzaktan kumandayı geri çevirmeyi reddetti ve bunun Tanrı’nın bir armağanı olduğunu iddia etti. Jaggu PK’ye uzaktan kurtulacağını ve eve dönebileceğini vaat ediyor.

PK, Tapasvi ve diğer tanrıçaların Tanrı ile iletişim kurmak için “yanlış numara” çevirmesi gerektiğini ve dolayısıyla halka anlamsız ritüellerde bulunmalarını öneriyorlar. Jaggu, sahte yalancıları videolarını haber kanalına göndererek halkı teşvik ediyor. Bu “yanlış numara” kampanyası, Tapasvi’yi dehşete düşüren popüler bir kitlesel harekete dönüşüyor. Bu arada Bhairon hırsızı bulur ve PK ile temasa geçerek kendisine Delhi’ye geleceğini bildirir, ancak ikisi de terörist bir saldırıda ölürler. Teras saldırısı daha sonra Tapasvi grup tarafından Tanrılarını korumak üzere ilan edildi.

Tapasvi hava üzerinden PK ile yüzleşmeye karar verir. Tapasvi, PK’ye “doğru numaranın” ne olduğunu soruyor. PK, “Bize hepimizi yaratan Tanrı” inanmamız gereken tek şey ve diğer “Tanrıları çoğaltır” insanın yarattığını söylüyor. Tapasvi, PK’nin insanları Tanrılardan çekmeye çalıştıklarını ve Tanrılarının onlardan uzaklaştırılmasını istemeyeceğini söyler. Tanrı ile doğrudan bağlantılı olduğunu iddia ediyor ve Sarfaraz’ın ihanetini Müslümanların yalancı olduğunu ispatlamaya yönelik tahmini olarak belirtiyor ancak PK buna katılmıyor. PK, Sarfaraz’ın mektubu yazmadığını fark eder. Jaggu, Sarfaraz’ın yarı zamanlı çalıştığı Belçika’daki Pakistan Büyükelçiliği ile temas kuruyor. Büyükelçilik, Sarfaraz’ın hala onu sevdiğini ve hattını şimdi Lahor’da yaşayan Sarfaraz’a gönderdiğini söyledi. Jaggu ve Sarfaraz yeniden bağlanıyor ve Tapasvi PK’nin uzaklığına geri dönmek zorunda kalırken, aynı zamanda Hindistan’ın tümüne, “öngörüleri” ile Jaggu ve Sarfaraz’ı kırmayı planladığı için maruz bırakılıyor.

Bu arada, PK Jaggu’ya aşık ama Sarfaraz’ı sevdiği için ona söylemeyi bırakıyor. Birden fazla ses bandını tek başına sesi ile doldurarak, eve giderken iki kasedi bantla ve ekstra pillerle dolduruyor. Ayrıldıktan sonra, Jaggu onun hakkında bir kitap yayınladı.

Bir yıl sonra PK, (Ranbir Kapoor tarafından oynanmış olanlar da dahil olmak üzere) birkaç yabancıyla birlikte insan doğasındaki yeni bir araştırma misyonunda Dünya’ya döndü.

İşte O Film

  • PK

    PK

    Şehire yeni gelen bir yabancı daha önce kimsenin sormadığı sorular sormaya başlar. Adının ve soyadının sadece baş harfleri ile bilinen P.K.'nin masumane soruları ve çocuksu merakı onu kahkalarla dolu bir maceraya sürükleyecek. Detaylar

Yazar

Doğukan Aktaş (@dogukan-aktas)

Yazdım, yazmasam ağlayacaktım..

YORUMLAR