Hangi Filmi İzlemeli – 4

Yüksel Aksu’dan hüzünlendiren bir güldürü; İftarlık Gazoz. Başlı başına bir komedi filmi diyemeyiz, filmin baş rolünde Cem Yılmaz’ı gören herkesin ilk düşüncesi filmin absürt bir komedi tadında olduğu fakat kesinlikle öyle değil. Cem Yılmaz her ne kadar başarılı bir komedyen olsa da dramdaki başarısı da göz ardı edilemez. Hatta Av Mevsimi, The Water Diviner gibi filmlerdeki karakterlerini de unutmayalım. Çok başarılıydı. 

Film eski zamanlarda geçen hem Ege hayatı, hem mahalle komedisi, hem de siyasi bir film. Normal bir Yüksel Aksu filmi diyebiliriz. Her ne kadar karakter ve mekan olarak Ege bölgesini tercih etmesi eleştirilse de bu Yüksel Aksu’nun film mizacı ve gayette başarılı işliyor Ege halkını. Özellikle Entel Köy Efe Köye karşı filminde Ege halkı çok iyi işlenmişti ama o bu filmden daha fazla komedi içerikliydi. Buysa sakin, tatlı anılarla dolu acıklı bir film olmuş.

Adem okul hayatında gayet başarılı bir çocuk, tek rol modeli olan Hasan abisi tam bir devrimci. Bir de onu her daim koruyup kollayan ustası Cibar Kemal var. Yazın sıcağında herkesten gizli oruç tutup, hem de çalışırken oruca karşı direnme hali takdir edilesiydi Berat Efe’nin. Berat Efe daha önce bir çok filmde dizide kenarda köşede çıktı karşımıza. Birkaç örnekle Karışık Kaset, Poyraz Karayel, İşler Güçler, Kardeş Payı gibi dizilerde kamera önünde gördük onu ama bu film yeteneğinin keşfedilmesi için ya da kariyerinin dönüm noktası olarak nitelendirilebilir. Şu an halen devam etmekte olan Güldür Güldür Show isimli çocuk programında da komedi de olan başarısını seyirciyle paylaşıyor. Berat’ın hem beyaz perdede hem de televizyonda yolu açık artık, uzun yıllar izleyeceğimiz bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Bu filmi izleyenler zaten görmüşlerdir bunu. Son olarak;

Filmi izlerken hem o eski ramazanların tadını alacak, hem de o eski berbat zamanları ve yaşanmışlıkları Berat Efe Parlar yorumuyla izleyeceksiniz. Kendisi gerçekten efsane bir oyuncu.

İşte O Film

  • İftarlık Gazoz

    İftarlık Gazoz

    1970’ler Türkiye’sinin barış ve huzur dolu Ege kasabalarından birinde ailesi ile beraber yaşayan Adem, zeki ve çalışkan bir çocuktur. 5.sınıfı yeni bitirmiştir. Yaz tatilini boş geçirmek istemeyen Adem, ailesine Gazozcu Cibar Kemal Usta ile çalışmak istediğini söyler. Zor da olsa izni koparan Adem gazozcu çırağı olarak çalışmaya başlar. Ramazan ayının başıdır ve Adem camide imamın oruç ile anlattıklarını üzerine alınır, üstelik Berna da oruç tutacaktır. Küçük olduğu için oruç tutmasına izin vermeyen ailesinden gizli niyet eder. Fakat Ege’nin yaz sıcağında, bir yandan da gazoz satarken oruç tutmak hiç de kolay değildir. Hele de bozmanın kefareti 61 gün iken ve Berna’nın aslında direk orucu tuttuğunu öğrenmişken! Susuzluk ve açlık onu çok yormuştur, seraplar görmeye başlar. Adem’in yaşadığı bu zorluklar, onu bir maceranın içine sürükler. Bitmek bilmeyen bu uzun gün, Gazozcu Ustası Cibar Kemal ve Adem için nasıl tamamlanacaktır? Detaylar

Yazar

Viki (@birbiyikolsam)

Yerli filmleri analiz etmek için açılmış bir blog :)

YORUMLAR

  1. Arzu (@arzu)

    Hala izlememiş olmama şaşırıyorum, sanırım Ali Baba ve 7 Cüceler filminden sonra Cem Yılmaz algım değişti. Yazıdan mütevellit izleyeceğim :)