Çin Ruleti

Çin Ruleti , mutlu görünen ama aslında varsayımlarda yaşayan bir ailenin hikayesi. 1976 Alman-Fransız ortak yapımı olan Çin Ruleti’nin yönetmeni Rainer Werner Fassbinder.

Film, bir kadın ve kızının pencere önünde, Gustav Mahler’in 8. senfonisini dinlerkenki görüntüleriyle başlıyor. Babanın eve gelmesiyle de müzik aniden sona eriyor. Normal gitmeyen şeylerin belirtisi gibi keskin bir sona eriş.

Tam bir Alman filmine yakıştığı gibi belirsiz donuk karakterlerle başlayan hikaye içerisinde, kişileri tanımaya çalışırken,  bir tuhaflığın ortasında buluyorsunuz kendinizi. Aile içi entrikalardan bıkmış olan kız çocuğunun, herşeyi ortaya dökmek için yarattığı bu tuhaflıkta, garip bir olay dönüşüyle beklenmedik davranışlar sergileniyor. Mesela 2 adamın abzürd pozisyonlarda karşılaştıkları sahnede, seyirci kopacak bir kıyamet beklerken, onlarsa ilk şoku hızla atlatarak verdikleri samimi  tepkilerle hayli sıradışı oluyorlar. Titizlikle yazılmış minimalist senaryosu, perde ardında gördüğümüzden çok daha fazlası olduğunu düşündürse de, yetersizlik duygusu yaratmıyor, rahatsızlık duygusunu başarılı bir şekilde görüntülere yansıtıyor.

Filme anlık dahil olan dilencinin, kör olmadığının anlaşıldığı görüntüler, aslında görünüşlerin aldatıcı olduğunu ve tüm hayatımızın da bir yanılsama olabileceğini söylüyor belki de. Ağaçlık alanda kurtlarla kaplanmış geyik kafasıysa,  hayatın içindeki tüm estetiğin aslında ölümün çirkin ve donuk yüzünü gizlemek için gibi olduğunu…

Gizemli, tuhaf, rahatsız edici ama etkileyici bir filmdi. İnsanların çelişkilerini ve bilinçaltlarıyla verecekleri savaşı tüm medeni rollerine rağmen kaybedeceklerini anlatması adına gerçekçiydi.

Son sahnede tüm karakterlerin dahil olduğu bir oyun oynanıyor ; Çin ruleti .

Bu oyunu film sayesinde öğrendim. Kişiler hakkındaki rahatsız edici düzeydeki gerçekçi düşüncelerinizin kelimelere döküldüğü, sonunun iyi bitme ihtimali hayli zor olan bir oyun.

Kelimeler silahlardan daha can yakıcı.

Bir de bu filmde hayranı olduğum Anna Karina var :)

İşte O Film

 • Çin Ruleti

  Çin Ruleti

  Angela, birbirlerini aldatan anne ve babasının haftasonu karşılaşmasını sağlayacak bir plan yapar. Yanlarında sevgilileri de olacaktır. Genç kız, acımasız gerçeklerin ortaya döküleceği bir oyun başlatır. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. İnci (@inci-ozturk)

  Hayli ilgi çekici bir filme benziyor.. Biraz spoiler sezdim ancak filmi bir kez izlemek bile tam olarak kavramaya yeterli değil sanki.. Dolayısıyla spoiler zararsız gibi..:)

  2
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk kısmen spoiler var evet, onları yazmamaya gayret ettim ama fazla afaki kalacaktı yazı. Tuhaf bir film, bu türlüsünü sever misin bilemiyorum :)

   2
  • İnci (@inci-ozturk)

   Güzel işlenmiş her tür filmi severim..:) @arzu

   1
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk buna yapacağın yorumu çok merak ediyorum ama :)

   1
  • İnci (@inci-ozturk)

   Ben de merak ediyorum.. ;) İlk fırsatta izleyeceğim.. @arzu

   1
 2. solsoledo (@solsoledo)

  Çin ruleti, bizim şişe çevirmece dediğimiz şey değil mi? Şişeyi çevirirsin ucu kimi gösterirse o bir itirafda bulunur (bu spoiler sayılır mı?). Fassbinder’in bu filmini seyretmemiştim ama afişi muhteşemmiş.

  1
  • Arzu (@arzu)

   @solsoledo yok şişe çevirmeden çok farklı, acayip bişey :) daha da açık vermeden susuyorum.

   2
 3. solsoledo (@solsoledo)

  Bu arada Fassbinder’in Yalan Dünya/ Welt am Draht filmi Matrix’in öncüllerindendir.

  2
  • Arzu (@arzu)

   @solsoledo hemen izleyeyim , teşekkürler !

   1
 4. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  Filmi ilk kez duydum o kadar sanatsal anlatmışsınız ki en yakın zamanda izlemeyi düşünüyorum @arzu

  2
  • Arzu (@arzu)

   @karaaslansk beklentiye sokunca korkuyorum aslında, yine de size neler düşündüreceğini merak ediyorum :) iyi seyirler

 5. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  Teşekkürler @arzu .Sizlerede iyi geceler.

  1
 6. İnci (@inci-ozturk)

  Filmi izlemek için çok uğraştım ama link sayısı çok az ve onlar da açılmamakta ısrar ettiler.. Sanırım pc’den denemem gerek ilk fırsatta..

  1
 7. İnci (@inci-ozturk)

  İzledim nihayet. Bugünlerde nedense mantıksal değil de duygusal yaklaşıyorum sanırım izlediğim filmlere. Gençkızın çektiği acı ve onu içinde saklarkenki olgunluğu beni en çok etkileyen durum oldu. Ve zekası.. Yetişkinlere bir şekilde sözünü geçirebilmesi

  2
 8. İnci (@inci-ozturk)

  Herşeyin farkında oluşu ve olayları kurgulayışı. Hakikaten spoiler vermeden yorumlamak çok zor. Beni çok şaşırtan bir şey de iki defa silahın ele alınışı ve insanların buna çok az tepki vermeleri oldu Son olayda da öyle.. Yetişkinler fazla soğukkanlılardı

  2
 9. İnci (@inci-ozturk)

  Sanırım yaşam tarzları da soğukkanlılıkları ile orantılıydı.. Yine de akıllarını başlarına getirmeye ya da içlerindeki öfkeyi boşaltmalarını sağlamaya çalışan gençkızın tuzağına düşmekten kurtulamadılar..

  2
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk anne çocuğun hayatında çok önemliymiş, çocuklar hafızanın olmadığını düşündüğümüz yaşlarında dahi annenin tüm duygularını hissetme yeteneğine sahip olurlarmış. Sevilmemek, bir çocuğa herşeyden daha büyük zarar veriyor.

   3