Kin-dza-dza!

      Tarkovski’nin Solaris’ini, klasik bilimkurgu standartlarıyla sorguya çekmeyen izleyici için uygun olabilecek bir Rus bilim kurgusu daha : Kin-dza-dza 

1986 yapımı Georgiy Daneliya yönetmenliğindeki filmin, 2013 yılında nerdeyse birebir aynı görselleri sunan bir animasyonu da yapılmış. Onu henüz izlemediğim için yorum katamıyorum, ama filme nazaran izleyicisinden daha düşük puan almış. 

Beni bu filme çeken 3 öncelikli unsur vardı ; adı, afişi ve Sovyet Sosyalist yapımı bilimkurgu olması. 

Bu filmde özel efektler yok, parlak uzaylı kıyafetleri veya özel kostümler de yok. Aksesuarlar gayet uyduruk ve keyif veren de bu uydurukluk. Senaryoyu daha samimi ve mevzu odaklı kılmış. İyi bir bilimkurgu için aslında çok da para gerekmiyormuş.

(yazının bundan sonrası bir miktar spoiler içeriyor)

Bize yıllardır, gelişmişliğin zirvesindelerdir diye kabullendirilmiş olan yeşilimtrak uzaylı kardeşlerimizi, aksine sıfırı tüketmiş halde, gezegenlerindeki sularını yakıt yapmış, gün gelip susuz kalınca da yakıt içecek hallere düşmüş, göbekli amcalar-teyzeler olarak görmek hayli abzürd oldu benim için. Filmin tarzı komedi olarak nitelendirilmiş ama kahkahalar attırmıyor. Ben en fazla tebessüm etmişimdir arada. Belki Rus izleyicisine istisnai espriler barındırıyordur.

2 dünyalı kahramanın, tesadüfen kendilerini üzerinde buldukları Kin-dza-dza galaksisindeki  Pluke adlı gezegende konuşulan lisan, inanılmaz derecede pratikti. Üç beş teknik terim haricinde, sadece 2 kelime tüm sosyal iletişimlerini kurtarmış görünüyor.

Kyoo: arkadaşlar arası ölçüler dahilinde küfürleşme

Koo: geri kalan tüm kelimeler

Sosyal eşitsizliklerin- kapitalizmin uzaylı versiyonuyla afallayan bu 2 dünyalı, hayatta kalabilmek ve tekrar dünyaya dönebilmek için, komik ve baskıcı düzenin saçmalıklarını kısa sürede kabullenmek zorunda kalıyorlar. 

Dürüst olmam gerekirse ilk 10 dakikasında beni kendisine sıkı sıkıya bağlayan filmin sonunu zor getirdim. Hatta son 20 dakikasını başka bir zamana erteleyebildim, hem de nasıl sonlanacağı adına hiç meraklanmadan. Tamamladığımdaysa fikrim değişti ve izlediğime memnundum.

Sinir edici, abzürd, şahsına münhasır unutmayacağım cinste bir filmdi.

Not : Filmin müzikleri çok tatlı :)

İşte O Film

  • Kin-dza-dza!

    Kin-dza-dza!

    Garip bir cihazdaki düğmeye basan iki Rus, kendilerini Pluke isimli bir gezegende bulur. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

  1. Ali Öz (@ali-oz)

    çok sıkıcısınız!!!!!!