KAPTAN ÇOK DA FANTASTİK DEĞİL SANKİ

  Kaptan Fantastik, çocuklarını modern dünyadan, şehir yaşamından, teknolojiden, modadan, fast food’dan; aklımıza gelebilecek şu sıralar neredeyse hepimizin alışkanlıkları olan 21.yüzyıl itemlerinden uzakta, izole bir şekilde ormanda 6 çocuğuyla yaşayan bir anne ve babanın öyküsü. Başrolde Yüzüklerin Efendisi’nden aşina olduğumuz Aragorn (Viggo Mortensen) yer alıyor. Filmin içerisinde bizi şaşırtacak kısımlar olacak , seyredilebilir bir film. Çeşitli kategorilerde şu ana kadar 10 ödül toplamış.

  Eleştiri olarak ise senaryo günümüz üzerinden fazla ütopik ve iyimser, fikir çok güzel, verdikleri eğitim ileri düzeyde ama yaşı ne olursa olsun her insanın fikri dinlenmeli -yaşa göre değişen düzeylerde- , istekleri doğrultusunda bir hayat kurmasının yolu açılmalı. Şehirdeki anne babalardan bir farkları yok aslında, her ebeveyn gibi Ben karakteri de çocuklarının asker olmasını istiyor. Ama öyle olmuyor, çark her zaman aynı yönde dönmüyor.

  Ailenin yanlış bir iş yaptıklarını anlamamı sağlayan ve en etkilendiğim kısımlardan birisi, Bo’nun hoşlandığı kızla bir kaç saat vakit geçirdikten sonra ona evlenme teklifi etmesi. Atom fiziğini açıklayabilirsin, onlarca dil bilebilirsin, insan hakları evrensel beyannamesini ezberden anlatabilir hatta her maddesine yorum yapabilirsin fakat pratikte işler kitaplarda yazdığı gibi yolunda gitmez.

-Hayat ballı börek değil Ecevit Hanım. 

IMDb Puanı: 7.9/10
Puanım: 5.5/10

İşte O Film

 • Kaptan Fantastik

  Kaptan Fantastik

  ABD'nin kuzeybatısındaki ormanlarda kendini 6 çoçuğunun fiziksel ve entellektüel eğitimine adamış olan bir baba yarattığı bu dünyadan çıkması gerektiğinde ebeveyn olmanın ne demek olduğunu da sorgulaması gerekir. Detaylar

Yazar

emrullahseker (@emrullahseker)

muhalif olmak iyidir

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Çok tavsiye edildi, çok merak ediyorum inatla erteliyorum bu filmi. Afiş renkleri bana Wes Anderson’u çağrıştırıyor. Var mı tarzlarında benzerlik ?

  • emrullahseker (@emrullahseker)

   @arzu afiş sadece ilgi çekici olsun istemişler, benzerlik yok yani. Filmi izleyin derim ama içerisinden herkesin söylediği o yorumları, o etkiyi çıkaramadım ben. Ters etki yaptı bende, yazıda da belirttiğim gibi :))

   2
  • Arzu (@arzu)

   @emrullahseker daha çok merak ettim.

  • emrullahseker (@emrullahseker)

   @arzu o zaman ertelememenizi tavsiye ediyorum

   1
  • Serenay (@serenay)

   @arzu Bir hipsterlık var ama Wes Anderson gibi değil.

   2
 2. ilker (@ilker)

  “pratikte işler kitaplarda yazdığı gibi yolunda gitmez” :)

  5
 3. yuceloz (@yuceloz)

  Filmin adını gördüğümde fantastik bir öykü gibi geldi ama sonrasında bir yönüyle modernite ve kapitalizmi reddi anlatan bir öykü ile karşılaştım. Film anlatılan hikayesi, oyunculukları, idealizm ile gerçekleri ele alması ile izlenilmeyi hak ediyor..

  2