Öteki dünyadan haberdar olsaydınız, siz ne yapardınız?

        İnsanın en büyük merakı , ve cevabını bulamadığı için de en büyük gerginliği olmuş bir konudan hayat bulmuş, 2017 yapımı çok taze bir film The Discovery. 

Ölümden sonra hayat var mı?

Bu soruya nihayet bir cevap bulunmuş ve yapılan bir cihazla belgelenme safhasına kadar gelinmiş… Her bilimsel çıkışta yaşandığı gibi, insanların aşırı-erkenci ilgisiyle intiharlar hızla artmış ve meğer ne kadar da çok “hayatlarımızda bir EXİT” arayışındaymışız. Öteki dünyanın “keşfedilmesi” 1 yıl içerisinde milyonlarca insanın intihar edip, hayatına son vermesine neden olmuş.

Film çok etkileyici bir sahneyle başladığı için, sonrası durağanlaşır gibi olsa da kaçışınız yok.

Bu araştırmanın mimarı olan bilim adamını Robert Redford oynuyor. Çalışmasını henüz tamamlayamadan basın tarafından intiharlarla suçlanıyor.

Robert Redford’u (tanımakta güçlük çekecek kadar) yaşlanmış görmek içimi burdu, yine de filme hemen daha başından güçlü bir artı kazandırdı.

Başarılı etkileyici ve ikna edici bir bilim kurgu filme imza atan yönetmen Charlie Mcdowell, gelecek vaad ediyor.

Alacakaranlık kuşağının ya da güncel versiyonu olan Black Mirror’ın takipçisiyseniz, bu film kesinlikle size hitab ediyor.

İkinci şansınız olsa, hayatınızda neyi değiştirmek isterdiniz? Bilinçaltınızda derinden iz bırakan an hangisiydi? 

İşte O Film

 • The Discovery

  The Discovery

  Bir bilimadamının ölümden sonraki hayata dair keşfinden sonra insanlar intihar etmeye başlar. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. solsoledo (@solsoledo)

  Bunu henüz seyretmedim ama, daha önce hem fragmanı seyretmiş hem de konusunu okumuştum; ancak konusundan anladığım kadarıyla, senaryo Einstein’s God Model/ Einstein’ın Tanrı Modeli filmiyle büyük benzerlik gösteriyor.

  6
 2. solsoledo (@solsoledo)

  Her ikisini de izleyip bir karşılaştırmak gerek. Önerdiğim film, bir makine yardımıyla “öbür tarafa” geçmeyi başaran üç adamın hikayesi. “Hayalet” fenomenine ve “öbür dünya” kavramına sicim teorisi ve quantumla cevap arıyorlar…

  3
  • Arzu (@arzu)

   @solsoledo notunu aldım, hemen izleyeceğim !

   1
 3. İnci (@inci-ozturk)

  Alacakaranlık Kuşağındanım..:) Hemen izleyeceğim.. @arzu

  3
 4. solsoledo (@solsoledo)

  Evet, The Discovery’i seyrettim. Senaryo gerçeten Einstein’s God Model/ Einstein’ın Tanrı Modeli’ne olduça benziyor (acaba ondan esinlenilmiş olabilir mi?). Son dönemde ölümün farklı/alternatif gerçeklik olduğu söylemi de arttı dizi (TheOA) ve filmlerde.

  3
 5. İnci (@inci-ozturk)

  Filmi beğenemedim.. Robert Redford’ u amatör gerilim filmi laboratuvar sahnelerine yakıştıramadım.. Kopuk geldi film bana eldekilerle daha iyi bir film yapılabilirmiş..

  3
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk birşeyi beğenip bütüne mal etmiş olabilirim :)

   1
  • Ali Öz (@ali-oz)

   @arzu şaşırt bizi pepe…