BAZI KONSERLER HAYAT DEGISTIRIR

•06.04.1992 tarihinde başlayan Saraybosna kuşatması çoçukluğuma rastladı. Ancak bugün yani 25 yıl sonra yaşananların boyutunu anlayabilmek, içinde bulunduğumuz zamanın kötülüğünü düşünürken izlediğim belgesel film ile mümkün oldu.
•Dün akşam İstanbul Film Festivalinde izleme fırsatı bulduğum “Haykır Saraybosna”, her kaynakta kayıpların farklı rakamlarla ifade edildiği yıkımın etkilerini, bugün hala duvarlarında sarapnel parçası taşıyan bir kentin insanlarının zihninden silinmeyen izlerini bize en yalın haliyle yansıtıyor.

•1994 yılında kuşatma devam ederken konser vermek için Saraybosna’ya giden IRON MAIDEN solisti Bruce Dickinson ve arkadaşlarının başından geçenler ve konserin tanıklarının ağzından hikayeyi dinliyoruz. 

•Hikayede başta, tanıkların o günlerdeki yaşantılarına, nasıl ayakta kalabildiklerine birçok kötü deneyime ışık tutulurken, devamında Bruce Dickinson ve arkadaşlarının konserinin savaş ortamındaki bölge insanına nasıl ilaç gibi geldiğini anlatıyor.
•Bir dönemin canlı tanıkları belgeselde hayatlarındaki o üç-dört saatin onlar için neleri ifade ettiğini anlatırken bizler, bir döneme nasıl sessiz kalındığı ve küçük çabalarla yarını düşünmeyen hayatların nasıl umuda, neşeye kavuşabildiğini ve “an”ların değerini anlıyoruz.
•Yolları aşıp renkli kamyonlarda sniperlardan saklanan kahramanlarımız Saraybosna’da yaşadıkları deneyimi hayatları boyunca unutamamış ve bu belgeselle de bunu ölümsüzleştirmişler.
Filmin sonunda soru cevap kısmında heyecanı ve mutluluğu her halinden belli olan yazar Jasenko Pasic hikayenin film haline gelme sürecini anlatırken kendisinden savaşa karşı nasıl duruş sergilemeyiz tavsiyesini isteyenlere karşı da cevapsız kalmıyor “Lanet olsun savaşa”. (http://www.imdb.com/name/nm3565316/
•Neticede, heavy metal ile bağlantısı zayıf kalmış bana, keşfedilmemiş sözleriyle heavy metal müziğin yeni bir hazine olduğunu da öğreten film, müziğin insan hayatında nasıl gerekli, nasıl birleştirici olduğunu, en akıl almaz hallerde dahi kişiyi huzurlu bir limana taşıyabildiğini, avutabildiğini ve umudu yeşertip hayata bağlayabildiğini bir kez daha kanıtlıyor.

( Not: tabii ki lanet olsun doğru çeviri değil)

İşte O Film

  • Haykır Saraybosna

    Haykır Saraybosna

    Iron Maiden’ın solisti Bruce Dickinson Saraybosna’ya ilk geldiğinde şehrin dünyanın geri kalanıyla bağlantısı kesilmiş; bombardıman, keskin nişancılar, açlık, elektrikle suyun sürekli kesilmesi yüzünden halk dehşetin esiri olmuştu. Bruce ve o zamanki grubunun cepheyi yararak Saraybosna’ya gelişi işte bu koşullar altındaydı. Bu film, Bruce Dickinson’ın 14 Aralık 1994’te Saraybosna BKC Konser Salonu’nda verdiği bu tarihi konseri ele alırken bir yandan da abluka altındaki Bosna’da müzik dünyasının hâlini gösteriyor. Yönetmen Tarık Hodžić’in sözleriyle bu film, "Saraybosna ablukasını tüm dehşeti ve zulmüyle gözler önüne sererken halkın o koşullarda nasıl normal bir hayat sürdüğünü de gösteriyor. Haykır Saraybosna, hayat hakkında bir film." Detaylar

Yazar

LeaveMEalone (@leavemealone)

YORUMLAR

  1. Hazal (@hazal)

    Film festivalleri bu demek… Umarım ben ve benim gibi gitme şansı olmayanlar da, bu belgeseli izleyebilecek bir mecra buluruz…

    2