Adalet Terazisinin Ayarının Bozulduğu Bir Hikaye

17 yaşınadaki Mike sanık sandalyesinde babası Boone’u öldürmekle suçlanıyor.Savcı delillerle ve duruşmaya getirdiği tanıklarla Mike’ı köşeye sıkıştırıyor. Mike ise suçunu inkar bile etmiyor babasını öldürdüğünü itiraf ediyor hatta ”Daha önce yapmalıydım  bunu diyor”.Mike’ın avukatı Ramsey de savcı karşısında yetersiz kalıyor.Duruşmayı izlerken ilk başta bu çocuk bu gidişatla idamı yer diyorsunuz.Ramsey’in asistanı niye bu kadar sessiz kalıyoruz diye sorduğunda Ramsey, Muhammed Ali’nin bir maçından örnek veriyor.”Ali sekiz raund dayak yiyip karşı tarafı yorduktan sonra dokuzuncu rauntta rakibini nakavt ediyor” diyor.Filmin ilerleyen dakikalarında Ramsey’in planlı hareket ettiğini anlıyoruz.Mike’ın duruşmanın başından itibaren cinayeti üstlenip, Ramsey’e kendini savunacak hiçbir bilgi vermemesi ve hiç kimseyle konuşmaması insanı kuşkulandırıyor.Tek Mike mı değil tabiki annesi ve avukat Ramsey’in hareketleri de şüphe çekiyor.Mike sonunda ne mi oluyor diyorsanız beraat ediyor nasıl derseniz kendisini etik olmayan, gayet başarılı bir şekilde savunuyor.Savunma şeklini yazmayacağım devamını size bırakıyorum kesin izleyin derim.

 Başroller de Avukat Ramsey rolünde daha önce 47 Ronin ve John Wick’ten hatırladığımız Kanadalı oyuncu Keanu Reeves var. Anne Lassiter’i ABD’li güzel oyuncu Renee Zellweger canlandırıyor.En son da Mike’a hayat veren ise ABD’li genç oyuncu Gabriel Basso’dur.Film Abd yapımı dram, gerilim türlerinde gayet başarılı bir yapım. Orjinal ismi ”The Whole Truth” bizde ise ”Yüce Adalet” olarak geçiyor.Bence bizim ki bu filme hiç uymamış niye derseniz bu filmi izlediğinizde adaletin izi yok ki diyeceksiniz de ondan.Yargıyı kanıtlara, delillere değilde jürinin yani insanın vicdanına, duygusuna, insafına  bırakırsanız o adalet terazisi hiçbir zaman dengeyi bulamaz, bu filmde bunu anlatan çok güzel bir örnek olmuş.İnsanı kandırması kolaydır ama adaleti asla; adalet sadece kandırılmış rolü yapar.

Film Notum 9/10’dur.Haftaya görüşmek üzere sağlıcakla kalınız.

İşte O Film

 • Yüce Adalet

  Yüce Adalet

  Başarılı savunma avukatı Richard, babasını öldürmekten yargılanan genç müvekkilini hapisten kurtarmaya çalışır. Detaylar

Yazar

Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

Filmler hayatımızda ki boşlukları dolduran küçük kahramanlarımızdır. Diğer sosyal medya hesaplarımda da filmlerimi paylaşıyorum.

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Keanu Reeves’ten daha iyi bir oyunculuk bekliyordum ama yine de filmin bütünü güzeldi. Sonunu hızla bitirdiler, aceleye gelip bağlanmış gibi, ama katili tahmin etmekte geciktiğim için başarılı buldum :) Güzel film.

  2
 2. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  @arzu ilk başta avukattan şüphelenmiştim ama bana sanki yasak bir ilişki için cinayet işlenmiş gibi gelmişti başlarda.

  2
  • Arzu (@arzu)

   @karaaslansk ben annede takılıp kalmıştım, ıskaladım

   2
 3. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  Zellweger tamam güzel kadın erkeklerin takılıp kalmasını anlarımda, sizi anlayamadım @arzu :)

  2
 4. Kemik kadın (@kemikkadin)

  Kurulu düzenin hiçbir yerinde adalet yok ki, düzenin parçası olan insan adil bir varlık olsun.. Asabımı bozmuştu bu film, çok başarılı.

  2
 5. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  @kemikkadin bizim ülkemizde de nice böyle hikayeler vardır da, belki ileride bizler de yerli yapım böyle filmler görürüz.

  1
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @karaaslansk çok ilerde..

   1
 6. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  @kemikkadin katılıyorum size çok ilerde ama inşallah o günleri görmeden bu dünyadan göçmeyiz.

  1
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @karaaslansk hatalarını kabullenip geri adım atmada başarılı olan bir toplum değiliz, sanat da bunun tezahurü olarak gidiyor.

   1
 7. yuceloz (@yuceloz)

  Balzac, kanunları örümcek ağlarına benzetir ve bu ağın zayıfları yakaladığı,güçlülerinse bu ağı delip geçdiğini söyler.Bu filmde de kurallarına göre oynanan duruşmalar neticesinde beraat eden bir genç ve gerçek suçluların dışarda kalmasını görüyoruz.

  4
 8. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  @kemikkadin @yuceloz her ikinize de katılıyorum.Bu film ve bir de 2009 yapımı Adalet Peşinde adlı bir film var şuan ikisinin üzerine çalışıyorum, kolektifsanat.com da birşeyler yazmaya çalışacağım bakalım.Sizin yorumlarınızında katkısı oluyor.

  2