Ekmeksiz Yaşarım Ama Özgürlüğüm Olmadan Yaşayamam

 Solomon New York Eyaletinde biri kız biri erkek olmak üzere iki çocuğu olan eşiyle gayet mutlu bir evliliği olan bir keman virtüözüdür. Kendisi gibi siyahi olanlara işkencelerin yapıldığı, köle olarak alınıp satıldığı dönemde kardeşleri bu işkenceli hayatı yaşıyorlarken Solomon sanatıyla, ailesiyle mutlu bir hayat sürerken etrafında olup bitenleri görmezden gelerek yaşıyordu.Bu mutlu hayat iki organizatörün Washingtonda bir turneye davet teklifi gelene kadardı.Solomon teklifi geri çevirmez ve kabul eder.Washington’da herşey güzel giderken organizatörler bir yolunu bulup Solomon’u esir alıp köle olarak satarlar.Solomon ilk olarak Lord Ford’a satılır.Ford’a kendisinin özgür biri olduğunu anlatsada Ford para verdiği için parasının boşa gitmemesi için ona inanmaz.Solomon zamanında özgür birey olduğu için işçiliğinde gayet zekice hareket eder ama zekilik onun başına iş açar. Ford Solomon’u Epps’e satar.Epps’in özelliği işçilerine acımasızca davranan bir sahiptir.Solomon’un 12 yıl boyunca hayatı bu şekilde akar gider.Özgürlüğüne, çocuklarına kavuşmak için elinden geleni yapar sonu ne mi oldu diyorsunuz izleyin derim.

Solomon Northup’un ”Twelve Years a Slave” adlı kitabının sinemaya uyarlaması ”12 Yıllık Esaret” 2013 ABD yapımı film Enİyi Film,En İyi Senaryo,En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Lupita Nyong’o) omak üzere 3 OSCAR ÖDÜL’ünü almış bir yapımdır.Başrolde Marslı gibi yapımda da bulunan İngiliz oyuncu Chiwetel Ejiofor (Solomon Northup) var.Chiwetel’in yanında en iyi yardımcı kadın oyuncu seçilmiş Lupita Nyong’o (Patsey) ve Brad Pitt (Samuel Bass) var.Aynı zamanda filmin yapımcısıda Brad Pitt’dir.Özgür, refah bir hayat sürerken lordların, paşaların;garibanlara, mazlumlara yaptığı eziyetlere bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyerek ses çıkarmayanlara ders içeren nitelikte bir yapım olmuş..Bu film herkese tavsiye edilir.

Notum 9/10’dur.Haftaya görüşmek üzere sağlıcakla kalınız.

İşte O Film

  • 12 Yıllık Esaret

    12 Yıllık Esaret

    İç Savaş öncesi Amerika Birleşik Devletlerinde ailesiyle birlikte özgür bir adam olarak yaşayan Solomon Northup (Chiwetel Ejiofor), köle olarak kaçırılır ve satılır. Solomon'u satın alan Edwin Epps (Michael Fassbender) zalim bir adam olmanın yanı sıra beklenmeyecek bir nezakete de sahiptir. Solomon sadece hayatta kalmak için değil aynı zamanda onuru için de yaşamaya çalışmaktadır. 12 yıl süren unutulmaz esareti sonrası Solomon, Kanadalı kölelik karşıtı Samuel Bass'le (Brad Pitt) ve özgürlüğüyle yeniden tanışır. Sonrasında ise tüm hayatı değişir. Detaylar

Yazar

Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

Filmler hayatımızda ki boşlukları dolduran küçük kahramanlarımızdır. Diğer sosyal medya hesaplarımda da filmlerimi paylaşıyorum.

YORUMLAR