Erkeklerin Savaşında Yok Olan Kadınlar..

 

 “Saraybosnalı kadınların sözcükleri, sessizlikleri ve sırları olmasaydı, bu hikâye asla anlatılamazdı..”

Isabel Coixet

  

      Katalan yönetmen Isabel Coixet, Sarrah Polley ile birlikte My Life Without Me’den sonra yine etkisini uzun süre hissettirecek bir filme imza atıyor.. Isabel Coixet; Sofia Coppola ve Kim Ki-duk ile birlikte sessizliğin gücünü kullanma yetisine sahip çok  iyi yönetmenlerden biri..

     Isabel Coixet, ‘Kelimelerin Gizli Dünyası’nda savaşın acımasızlığını görüntülere ihtiyaç hissettirmeksizin, sadece kelimelerle gözümüzün önüne seriyor.. Aslında acımasız olan savaş değil insan.. Hatta belki savaş esaret altında yaşamamak için bir şans..

       The Secret Life Of Words, Balkan Savaşı’nda tüm hayatı değişmiş, kısmen işitme engelli Hanna’nın şahsında, savaşta hayatı değişmiş tüm insanların içlerinde gizledikleri kelimelerin bir kısmını ekrana taşıyor.. Hanna, hayatta kalmanın utancıyla robot misali yaşamaya başlamış bir kadın.. Kendini garip, kırılgan ve bomboş hisseden…

     Hanna’nın kelimeleri, sessizliğin içinde dolaşıp duruyor film boyunca, ama bir an geliyor kelimeler dışarı dökülmeye başlıyor ve buna başladıklarında hiçbir şey onları durduramıyor.. İşte o an gelip de Hanna kelimelerini dökmeye başladığında O’na kulak vermelisiniz.. Çünkü bunlar bir filmin replikleri değil, Coixet’in de söylediği gibi bir savaşta tüm hayatı değişmiş kadınların sessizliğin içinde uzun bir süre dolaşıp durmuş o kaybolmuş kelimeleri..

 

 

İşte O Film

 • The Secret Life of Words

  The Secret Life of Words

  Sağır, genç kadın yıllardır çalıştığı fabrikadan hakettiği ilk tatilini kullanmak yerine denizin ortasında kurulu bir petrol çıkarma istasyonunda ağır derece yanıkları olan bir adamın bakımını üstlenir. Detaylar

Yazar

İnci (@inci-ozturk)

Sinema aşktır.🎬 Eskisi kadar ilgilenemesem de, Cinerama Film Günlüğü adlı bir sayfam var. Sinema yazarlığı dersleri aldım.

YORUMLAR

 1. İnci (@inci-ozturk)

  Film maalesef sitede bulunmadığı için blog eksik kaldı..

 2. Serenay (@serenay)

  My life without me zamaninda beni fazlasiyla etkilemisti, simdi olsa fazla dramatik bulurum herhalde. Yine de Isabel sevdigim kadin yonetmenlerden.

  2
 3. İnci (@inci-ozturk)

  Bu filmde kadın yönetmen olması, kadın filmi niteliği taşıdığı için çok uygun olmuş bence.. Kadını; görebilirse, en iyi kadın anlatır bence.. Yönetmenin başka filmini izledim mi bilmiyorum ama favorilerimden biri olacak.. @serenay

  3