Okuyarak öğrenmek mümkün mü gerçekten?

Good will hunting (Can Dostum) izleyene çok şey katan filmlerden. Bi kere tam bir aile filmi, özellikle de çocuk yetiştirmenin henüz ilk safhalarında olan çiftler izlerse, konuyu içselleştirip türlü yararlanımlar çıkarabilirler..

Senaristliğini Ben Affleck ve Matt Damon‘un yaptığı 1997 yılına ait Oscar ödüllü filmin başrol oyuncuları Robin Williams, Matt Damon ve Ben Affleck .

Çok üstün bir zekaya sahip olup, bunu nasıl kullanacağı konusunda fikri olmayan acemi bir gencin sizce en çok neye ihtiyacı olur ; doğru mesleğe yönlendirilmeye mi, yoksa kendisini tanımasını ve isteklerini keşfetmesini sağlayacak bir öze dönüşe mi?

Peki ya doğru meslek ne demek?

Çevrenizde, iş hayatlarında  büyük başarıları olan, buna rağmen hissettikleri tatminsizliğin ve mutsuzluğun nedenini kavramakta zorlandığınız insanlar var mı?

Ya da çok zeki olduğu halde bu zekasını toplumun beklentileri doğrultusunda kullanmayan ve bu yolla zenginleşmeyen, ama çok mutlu ve dingin tanıdıklarınız var mı?

Hangisi sizi daha çok şaşırtırdı? Hangisine daha çok saygı duyardınız?

Öncelikle bunu sorgulatıyor film. Akabinde de çok okumak mı, çok yaşamak mı dedirtiyor… Hissedebilmek ve gerçek anlamda öğrenebilmek için hayatı deneyimlemek zorunda olduğumuzu çok ustaca yazılmış diyaloglarla sıkmadan, kasmadan anlatıyor. ‘Kalbinin sesini dinle’ diyor büyük oyuncu Robin Williams…

Eğitim sistemimize bakarsak, bu gence yaklaşımda iki profesörden hangisinin doğru davrandığını düşüneceklerini kestirmek hiç de zor değil, ama işte her yanlış ordan başlıyor. Giderek mutsuzlaşan bir toplum olduğumuz aşikar.

 

İşte O Film

 • Good Will Hunting

  Good Will Hunting

  M.I.T. üniversitesinde hademelik yapan Will Hunting matematik dehasıdır ama aynı zamanda psikolojik yardıma ihtiyacı vardır. Detaylar

Yazar

Hazal (@hazal)

Aynı şeyleri izliyoruz, farklı şeyler görüyoruz.

YORUMLAR

 1. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  Size katılıyorum tercihlerde toplum olarak birilerine baskı yapmayı çok seviyoruz.

  4
  • Hazal (@hazal)

   @karaaslansk insanın asabı bozuluyor şu sorunun cevabını bile veremeyince ; ”bugüne kadar yaptığım hangi seçim gerçekten bana aitti, kaç tanesi toplum yönlendirmesiydi?”

   3
 2. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  @hazal millet olarak sıkıntımız bize ne dayatılıyorsa sorgulamadan kabul etmememiz, bazen isyan damarlarımızı harekete geçirmeliyiz.

  3
  • Hazal (@hazal)

   @karaaslansk çocuklukta ‘merak’ımızı öldürmelerine izin veriyoruz, hayatta kalma refleksiyle beklentilere boyun eğiyoruz. Farkına varıp, hasar onarımına geçmek çok zaman alıyor.

   4
 3. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  O zaman ebeveynlere Eriksonun kişilik gelişim dönemlerini anlatmak gerek :) @hazal

  2
 4. metover (@metover)

  Nasıl bilmem ama bu yazıyı, tanıtımı ıskalamışım; belki önyargı, belki dikkatsizlik; çünkü Sevgili Hazal’ın daha çok Türk filmlerine ilgisi olduğunu düşünüyordum. Bazen tekrar tekrar izlemeyi düşündüğüm filmlerden; anımsattığın için sağol:-)

  1