Polislerin girmediği sokaklara kamerayla girmek

 Bizim netflix gibi  bir sitemiz olmadığı için, bağımsız yerli yapımlar youtube üzerinden şanslarını denemeye devam edecekler sanırım. Sıfır bir de bu yapımlardan biri ve henüz sadece 2 gün önce, bir arkadaşımın tavsiyesiyle varlığından haberdar oldum.

Dizi boyunca, kısıtlı sayıda mekan kullanıldığı için, düşük bütçeyle çekilmiş olduğunu düşündürten, ama diğer yandan da çok başarılı oyuncularıyla şaşırtan bir yerli dizi. Tavsiye üzerine izlemeye başlamamış olsam, müziğinden doğan önyargımla ona hiç şans tanımayabilirdim. Ama diziyi izledikçe bu önyargımın yerini, müzik seçiminin de çok başarıyla yapılmış olduğu düşüncesi aldı. 

Sıfır bir’in, haberlerde sık sık öne çıkan Adana sokaklarından Hürriyet Mahallesi’nde çekilmiş olması, yönetmeninin cesaretinden ötürü saygı uyandırıyor. Gerçi dizi üzerine yazılanlardan öğrendiğim kadarıyla mahalle halkı set ekibini çok sahiplenmiş ve fazlasıyla yardımcı olmuş. Sergilenen şey, baştan sona bir mafya hikayesi. Dizi içerisinde normal yaşam süren insanlar yok. Geçmişte farklı sabıkaları olan, ama artık sadece mahallelerindeki insanları geçindirmek ve korumak için varlığını sürdüren güçlü ve kalabalık bir çeteyi konu alıyor ;  tabirim çok yakışık almayacak olsa da ‘Adanalı Robin Hood’lar‘ izlenimi veriyor..

Oyuncular, inandırıcı şiveleri ve ikna edici doğallıklarıyla inanılmaz derecede başarılılar. Diyaloglar çok iyi kaleme alınmış. Görüntü yönetmeni, yakaladığı çekim açılarıyla kesinlikle çok etkileyici bir iş çıkarmış.

Mafyatik filmleri seviyorsanız, bu dizi sizi mutlaka yakalayacaktır. Ben bu türü çok tercih etmediğim halde, bölümler hızla önümden akıp geçti. En çok benzerlik bulduğum şeyse, tüm yasadışılıklara ve kötü eylemlere rağmen dillerinden düşüremedikleri dinsel söylemleriydi. İnsanlar istedikleri doğrultuda çok farklı dünyalar kurgulayıp, cinayetler ve hırsızlıklar dahil herşeyi normalleştirebiliyorlar. 

Arkadaşımın Sıfır bir’i önerirken kurduğu cümledeki gibiydi ‘dizi diye bakıyorsun ama böyle geçen hayatlar var.

 

İşte O Dizi

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. İnci (@inci-ozturk)

  Merakımı uyandırdın..:) İzleyeceğim.. @arzu

  2
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk ne düşüneceğini çok merak ediyorum. Üzerine tartışma açalım mı, bi izlesene :)

   1
  • İnci (@inci-ozturk)

   Tamam..:) En kısa zamanda… @arzu

   1
 2. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  Yıllarca Kurtlar Vadisini izledim ama sonra pişman oldum niye diyecekseniz?Bu tür diziler hakikaten gençlere milliyetçilik diye faşistliği, din diye siyasal islamcılığı empoze ediyor.

  5
  • Arzu (@arzu)

   @karaaslansk kurtlar vadisini hiç izleyemedim bile, katılıyorum sana. Özendirici hareketler çok sakıncalı. Bu diziyi izlerken de bunu düşündüm durdum, dizinin farkı bir kısım insan için çok sıradan yaşam şeklini göstermesi belki, amerikanvari değil,

   2
  • İnci (@inci-ozturk)

   Kurtlar Vadisi’ni ilk iki sezon izledim ne yalan söyleyeyim.. Ali ve Elif’in aşkı çok güzeldi.. Bir de Türkiyenin gizli gerçeklerini öğrenmek ilgimi çekmişti.. Ama sonra iyice cinayet dizisine dönüştü bir daha izlemedim.. @arzu

   1
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk garip bir algı var bende, çok kişi izliyorsa uzaklaşıyorum.. hiç şans verememiştim.

   1
  • İnci (@inci-ozturk)

   Evde izlenince insanı çekebiliyor..:)) @arzu

   1
  • Arzu (@arzu)

   @karaaslansk belki bu kez tersinden işler çark ve bizim gibi insanlar mevcudu bilerek çözümler geliştirir mi dersin? Toplumu tanımadan sorunlara çözüm üretilemiyor, gittikçe derinleşiyorlar.Şahsen öyle bir işlevselliğim olmayacak olsa da sosyologlar için

   1
  • Arzu (@arzu)

   @karaaslansk bir anlam ifade edebilir gerçekçi filmler. Aslında şiddetin her türlüsünden çok rahatsızım, hiç çekilmemeli miydi aklım karışık.. birşey gerçekten yaşanıyorsa, sinemanın bunu konu edinmesi hata mı sizce? Tartışalım mı bunu?

   2
  • Mel-ankolik (@mel-ankolik)

   @arzu Sanat’ın tüm dallarında ayna işlevi yok mu diye düşündüm ben de şimdi yazdıklarını okuyunca. Sigara görüntülerini buzlamakla gençlerin sigara içmesine engel olabiliyor muyuz mesela? Dünyamız güllük gülistanlık değil ki, filmlerimiz öyle olsun…

   4
  • aysesel (@aysesel)

   @karaaslansk Bence egitilmeyen, dusunup analiz etmeyi ogrenmemis bireylerden olusan bir toplumun yonlendirilmesi icin essiz bir arac televizyon dizileri. @arzu Kendini bilen, dusunebilen yetiskinler icin ise bence bir tehlike yok.

   3
 3. Arzu (@arzu)

  Gerçekçi olduğu için avrupa sinemasını sevdiğimi düşününce, gerçekçi yerli yapımlara da aynı hisleri beslemeliyim gibi geliyor.Yok sayınca yok olmuyorlar ama, bilmeyen ve olgunlaşmamış zihinlere de karpuz kabuğu oluyor.Yine de düşününce ..

  1
 4. Arzu (@arzu)

  parmak sallayarak eğitici misyon üstlenmiş tarzlar hep itici geliyor.. aradayım hala, ama sanattaki gerçekçiliğe daha meyilli taraftayım..

  1
 5. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  İşte değindiğiniz gibi ergen bir gence izletirseniz bu diziyi, vatan sevdası, din sevdası adına hukuku çiğneyebiliyorlar.Demokrasi, fikir özgürlüğü de neymiş deyip kendini Polat Alemdar zannedip gücü de eline geçirince, bu değerleri susturmak için herşeyi

  2
 6. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  kendince haklı kılıyor.Din diyerek kafa kesenler çıkıyorsa bu ülkeden veya vatan için oluk oluk kan akıtacağım diyorlarsa düşünmek gerekir değil mi?

  2
  • Arzu (@arzu)

   @karaaslansk bunu yapan amerikan dizilerini neden göğe çıkardık ki :/ örnek: breaking bad

   2
 7. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  izlemedim ben :)

  1
  • Arzu (@arzu)

   @karaaslansk şaşırdım buna :))

   1