Can Adında Bir Çocuk…

2011 de yapımı tamamlanan ve 2012 Sundance film festivalinde Jüri Özel ödülünü alarak Drama Türünde en başarılı filmler arasında girmeyi başaran Can filminin yönetmenliğini ve senaristliğini dizilerden tanıdığımız Raşit Çelikezer yapmıştır. 

Filmin oyuncuları,  Selen Uçer, Serdar Orçin, Yusuf Berkan Demirbağ, Erkan Avcı, İdil Yener, Cengiz Bozkurt, Erdal Cindoruk, Zeynep Yalçın, Nisa Melis Telli veSerhat Nalbantoğlu’dur.

Gelelim filmin konusuna: Ayşe ve Cemal birbirlerini çok sevmiş ve evleneli daha birkaç yıl olmuştur. Geldikleri Büyükşehir’de Cemal orta ölçekli bir fabrikada vasıflı işçidir. Geçinecek kadar kazanıyordur. Her ikisi de çocukları olmasını çok ister. Normal yollardan çocuk sahibi olamayınca illegal yollara başvururlar. Ancak bu kararları onların yuvasını dağıtacaktır.

Başından beri tepkili olan Ayşe, çocuğa hiçbir zaman kendisininmiş gibi bakamaz. Cemal ise Ayşe’ye durumu kabul ettirmek için çok çaba gösterir. Ayşe yine de duruma alışamayacaktır. Çocuk bir yaşına gelene kadar durum böyle devam eder. Ve Cemal daha fazla dayanamaz. Evi terk eder. Ayşe çocukla bir başına kalır..

Sonraki günlerde Ayşe için her gün bir diğer günün tekrarı gibidir. Çocuğuna ‘Can’ adını vermiştir ama yeterince annelik yapamıyordur. Ondan kurtulmak için her yolu deneyecek ama bir türlü başaramayacaktır. Günün birinde aynı iş yerinde çalıştığı   bir adam karşısına çıkar. Ama o da tam bir hayal kırıklığı yaşatır.    Ayşe yüzleşmek için kağıt üstünde hala evli göründüğü Cemal’le  yüzleşir. Cemal geçen yıllarda kendisine bambaşka  bir hayat kurmuştur. 

Filmin konusu ve oyunculukları oldukça iyi.  Daha önce Anlat İstanbul ve Deli Saraylı’da izlediğimiz Selen Uçer, oldukça iyi performans sergiliyor.  Özellikle filmin çocuk oyuncusu Yusuf Berkan Demirbağ, o kadar tatlı ve o kadar iyi oyunculuk sergiliyor ki  insan ” nasıl bir oyunculuk performansıdır öyle?” sorusunu yöneltmeden duramıyor.

Filmin tek problemi senaristin diziden kalma alışkanlıkla kimi yerlerde inandırıcılık problemleri.Sıkılmadan izleyeceğiniz güzel bir dram tavsiye olunur.

Yazar

yuceloz (@yuceloz)

Edebiyat, şiir, müzik ve kültür-sanat vazgeçilmezim...

YORUMLAR