Sevgi neydi? İyilikti, dostluktu, sevgi emekti…

7 dalda Oscar’a aday gösterilen ve büyük oyuncu Geoffrey Rush’a en iyi erkek oyuncu Oscar’ı kazandıran gerçek bir hayat hikayesi Shine.

1996 Avustralya yapımı olan filmin yönetmeni ve senaristi Scott Hicks. Çok büyük ustalıkla kaleme alınmış ve oyuncular da ustalıkla üstesinden gelmişler..

Nerdeyse her yıl Türkiye’de de konser veren ünlü piyanist David Helfgott‘un sıradışı hayatını konu alan filmi, psikolojik şiddetin bir çocuğa neler yapabileceğinin delili olarak, çocuklarını çok sevdiğini düşünen müdahaleci ebeveynlere izletmek çok iyi bir fikir olabilir . Çocuğunun mucizevi müzik başarısından ötürü onu hem çok seven, hem de aslında çok kıskanan despot bir babanın, sağlıklı olan çocuğunu ne hale getirebildiğini izlemek ve bunun gerçek bir hayat ve de başarı hikayesi olması beni fena sarstı.. Aslında hissettiğim şey bu değildi, yani baba çocuk arasında sevgiye dair hiçbirşey yoktu ama filmin en tesirli ve gözümüze sık sık kasten sokulan cümlesi ”Kimse seni benim kadar sevemez David.” olduğu için sözde bir sevginin de varolduğunu ama tamamen sözde olduğunu söyleyebilirim.

David cesaret gösterebilip evi terk ettiği andan itibaren hayatında artık babası yoktu ama çoktan iyileşmez yaralar almıştı.

Muhteşem müzikleriyle kendisine hayran bırakan film, herkese hitab edebilecek kadar güzel.

Dram gibi görünen bu hayat hikayesinin seyircisi için yıpratıcı olmaktan öte mutluluk verici çok özel ve samimi yanları var, mesela muhteşem bir evlilik örneği var, muhteşem arkadaşlık ve insaniyet var..

Whiplash’deki bateri sahnelerine hayran olanlar için David’in muhteşem Rachmaninoff yorumunu öneririm, zaten oyunculuk adına filmin en tesirli sahnesi de o …

İşte O Film

  • Shine

    Shine

    Uzun bir aradan sonra müziğe geri dönen piyanist David Helfgott'un gerçek hayat hikayesi anlatılıyor. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR