Bu Aile İçin Sadece Fantastik Kelimesini Kullanırsak Haksızlık Etmiş Oluruz

Size geçen yıla ait dram türünde bir ABD filmi olan ”Kaptan Fantastik” ‘i anlatmaya çalışacağım.Yapımcılığını daha önce bu köşede ele aldığım ”Hesaplaşma” filminin de yapımcısı olan Lynette Howell üstlenmiş(köşe kelimesini kullanınca ulusal bir gazetede köşe yazarı gibi hissettim kendimi bir an, ayağım yerden kesildi :)). Başrol de ise 60’lık ABD’li daha önce Yüzüklerin Efendisi serilerinden de hatırlayacağınız Viggo Mortensen var.

Bipolar rahatsızlığı olan olan anne Leslie ve baba Ben (Viggo Mortensen), Leslie’nin rahatsızlığı için insanlardan uzak bir orman hayatı tercih ederler.Ben hükümetin yönetim biçimini beğenmediğinden çocuklarını kendi ütopyalarında yetiştirirler.Altı çocuğun en küçüğü sekiz yaşındadır.Bu çocuk Ben ve Leslie tarafından kapitalizm, ifade özgürlüğü gibi terimleri yorumlayabilecek, insan hakları beyannamesinin içeriğini bilip hakkında yorum yapabilecek ve aynı zamanda 6 dil bilecek üst düzey bir eğitim alır.Tek beyinsel yanlarını mı geliştiriyorlar hayır SAT ve MAK komandolarının aldığı eğitimleri de almışlar nerdeyse.Tek dezavantajları gerçek hayattan uzak asosyal birey olarak yetişmeleridir.Anneleri bir gün vefat eder.Leslie’nin ailesi Leslie’i Hristiyan olmadığı halde Hristiyan inancına göre cenazesinin kaldırılmasını isterler ama Leslie de Ben’e bıraktığı vasiyetnamede cenazesinin yakılmasını ve külünün de klozete dökülmesini ister ve filmde burada başlar size de iyi seyirler.

Film çok tuhaf gerçekten.Bir ebeveynin çocuklarını dünyanın bütün olumsuzluklarını, kötülüklerini yaşayabilecekmiş gibi yetiştirmesi mi doğrudur?Daha doğrusu gerçek hayattan soyutlamaları mı desek.Yoksa hayattın ne olduğunu bizzat yaşayarak adım adım öğrenmeleri mi daha doğrudur.Kendi ütopyamızı kurabilmek için çocukların, çocukluklarını çalmak ne kadar doğru ben karar veremedim sizlere bırakayım ama fırsatını bulursanız mutlaka filmi izleyin ondan sonra yorum yapınız.

Film notum 8/10.Haftaya görüşmek üzere sağlıcakla kalınız.

İşte O Film

 • Kaptan Fantastik

  Kaptan Fantastik

  ABD'nin kuzeybatısındaki ormanlarda kendini 6 çoçuğunun fiziksel ve entellektüel eğitimine adamış olan bir baba yarattığı bu dünyadan çıkması gerektiğinde ebeveyn olmanın ne demek olduğunu da sorgulaması gerekir. Detaylar

Yazar

Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

Filmler hayatımızda ki boşlukları dolduran küçük kahramanlarımızdır. Diğer sosyal medya hesaplarımda da filmlerimi paylaşıyorum.

YORUMLAR

 1. İnci (@inci-ozturk)

  Zaten çok merak ettiğim bir filmdi bol spoilerli eğlenceli yorumunuzdan sonra izleme listemin daha üstüne yükseldi..:)

  2
 2. Arzu (@arzu)

  Ben oyunculuk adına suni buldum bu filmi, içine dahil olamadım bi türlü. Hissettiğim şuydu “Konu çok güzel, ama bir amerikan filmi olmuş.”

  2
 3. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  @arzu Oyuncular için size katılıyorum oyuncu kadrosu çok iyi değil onun için oyunculara fazla yer vermedim.Bir nedeni daha çok çocuk oyunculardan oluştuğu için olabilir. @inci-ozturk ama izlenebilecek filmlerden senaryo güzeldi

  3
  • İnci (@inci-ozturk)

   ‘Çöplük’ ve çocuk oyuncuları benim de beynime, kalbime kazınanlardan.. @arzu

   2
 4. İnci (@inci-ozturk)

  İzledim.. Naif, hoş bir filmdi ama @arzu nun da dediği gibi keyfine di kültürünün içinde sıkışıp kalmıştı.. Yine de bir çaba vardı onu sevdim.. Soundtrack bence mükemmel..

  2
 5. İnci (@inci-ozturk)

  Klavyenin azizliği.. ‘Kendi kültürünün içinde sıkışıp kalmıştı’ olacaktı..

  2