Savaşta Dahi Öldürmeyi Değil Yaşatmayı Seçen Kaç Kişi Vardır

Yönetmenliğini Mel Gibson’un yaptığı 2016 ABD yapımı biyografi türü olan ”Savaş Vadisi” filminin başrollerinde ABD’li oyuncu Andrew Garfield ve ”Point Break” filminden de hatırlayacağınız  Avustralyalı  güzel oyuncu  Teresa Palmer var.Oyunculuk ve senaryo açısından benim görüşüm muhteşem bir film olmuş.Tek sıkıntı kurgu olabilir filmin başında bence biraz zaman alan gereksiz sahneler vardı.Sadece kusur olarak bunu görebiliriz.

Desmond T. Doss (Andrew Garfield) ikinci dünya savaşında sırasında hemşire Teresa Palmer’e aşık olur ve evlenip mutlu olacaklarında Doss vatanı için askerliğe yazılır.Doss’un tek şartı var askerde eline silah almamak.Kabul edilir askeri eğitime başlar. Askerde arkadaşlarına kötü örnek olduğu için silah almaya zorlanır. Askerlik gönüllü olduğu için bırakıp gitmesi için komutanlar her türlü işkenceyi yaparlar ama ne askerliği bırakır ne de eline silah alır.En son emre itaatsizlikten askeri mahkemeye çıkar.Mahkemeyi Doss bir yola kazanıp silahsız olarak Japonlara karşı ikinci dünya savaşına katılır.Doss inancının gereği öldürmeyi değil yaşatmayı seçer.Savaşta bu da olmaz diyeceğiniz Japon askerini dahi kurtarır.

Gelelim benim yorumuma şimdinin müttefikleri Japonya ve ABD bundan 70 yıl önce savaşmışlar.Karları ise bir çok çocuk babasız, bir çok kadın kocasız, anneler babalar çocuksuz kalmış. Bu savaştan sonra her iki tarafta kendi inançları gereği ölenleri cennete uğurladıklarını sandılar.Tarihte kaçının ismi geçiyor bilen var mı?Öldürmeyi değil yaşatmayı seçen Doss’un adı tarihte geçiyor.Bana diyebilirsiniz dine karşı mı geliyorsun savaşta ölmeyi din bile kutsayıp şehit ilan etmiyor mu diyebilirsiniz.Bizim Peygamberimiz en son seçenek olarak savaşı kabul etmiştir.Katıldığı 3 büyük savaşta savunma savaşıdır.Hudeybiye barışını değilde Mekkeye saldırıp fethetmeye kalkışsaydı Mekke alınırdı ama nice insan hayatını kaybederdi orada barışı tercih ediyor bunun üzerine Fetih suresi geliyor.Dindarların şimdi kendine göre yorumladığı Fetih Suresi savaşı değil barışı öven bir suredir.Daha sonra Mekke kimsenin burnu kanamadan fethedildi .Hepimiz Hz.Adem’den akraba değil miyiz?Hepimiz Hz.Adem’in milletinden değil miyiz?Niye bu ayrılık toprak için mi ölüyoruz? Diğer tarafa toprak veya para götüren var mı?Bütün dinler öldürmeyi değil yaşatmayı över.”Bir müslümanı öldüren bütün insanlığı öldürür” diye ayetimiz var.En son Yemen- S.Arabistan savaşıyor hangisinin ölenleri şehittir.Savaşılır ama İslamiyeti temsil eden bir ülkeye savaş açılmışsa sen de savunmak zorundasın.Bence Norveç ve Finlandiya İslamiyeti S.Arabistan’dan daha iyi temsil ediyor.Bu ülkelerde inanç özgürlüğü yok mu? Geceleri kadınlar hangi ülkede daha rahat gezebilir.Müslüman ülke denildi mi akla ilk gelen güvendir. Ooo yine çok uzatmışım bu konu bitmez sosyologlara bu konudan uzun uzun tezler çıkar.Bana müshade izleyin ama filmi.

Film Notum 9,5/10.Haftaya görüşmek üzere sağlıcakla kalınız.

İşte O Film

  • Savaş Vadisi

    Savaş Vadisi

    İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu'ndan Desmond T. Doss, Amerikan tarihinin Onur Madalyası'na layık görülen ilk vicdani retçisi olur. Detaylar

Yazar

Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

Filmler hayatımızda ki boşlukları dolduran küçük kahramanlarımızdır. Diğer sosyal medya hesaplarımda da filmlerimi paylaşıyorum.

YORUMLAR