İhtiyaçları asgariye indirmek ve hissetmek…

– Doktor : Benim anlamadığımı mı sanıyorsun? Varolmak denilen o umutsuz düşü.. olur gibi görünmek değil, var olmak. Her an bilinçli, tetikte. Aynı zamanda başkalarının huzurundaki varlığınla, kendi içindeki varlık arasındaki o yarılma. Baş dönmesi ve gerçek yüzünün açığa çıkarılması için o bitimsiz açlık. Ele geçirilmek, eksiltilmek ve hatta belki de yok edilmek. Her kelime yalan. Her jest sahte. Her gülümseme yalnızca bir yüz hareketi.İntihar etmek? Hayır. Fazlasıyla iğrenç… İnsan yapamaz ama hareketsiz kalabilir, susabilir. Hiç değilse o zaman yalan söylemez. Perdelerini indirip, içine dönebilir. O zaman rol yapmaya gerek kalmaz, bir kaç farklı yüz taşımaya ya da sahte jestlere. Böyle olduğuna inanır insan. Ama gördüğün gibi gerçeklik bizimle dalga geçer. Sığınağın yeterince sağlam değil. Her tarafından yaşam parçaları sızıyor ve tepki vermeye zorlanıyorsun. Kimse gerçek mi yoksa sahte mi diye sorgulamıyor. Kimse sen gerçek misin yoksa yalan mısın demiyor. Bu sorunun yalnızca tiyatroda bir önemi olabilir. Belki orada bile değil. Seni anlıyorum Elisabeth, susmanı anlıyorum. Hareket etmemeni anlıyorum. İsteksizliğini fantastik bir sisteme bağlamışsın. Anlıyor ve hayranlık duyuyorum. Bitene kadar bu oyunu oynamalısın. Ancak o zaman bırakabilirsin. Tıpkı diğer rollerini bıraktığın gibi bunu da yavaş yavaş bırakırsın.

İşte O Film

 • Persona

  Persona

  Konuşmayı bırakan bir oyuncu ve ona bakan hemşirenin beraber geçirdikleri vakit kişiliklerini etkilemeye başlar. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. Ali Öz (@ali-oz)

  artık daha güzel yazıyorsun …

 2. Arzu (@arzu)

  Bergman çok kötü bir çocukluğun ardından geliştirdiği yaralı ruh haliyle hiçbir zaman normalleşememiş(!) ve hayatını sanatıyla aktarmış. Filmlerinde tuhaf olarak nitelendirilebilecek karakterlerin ve diyalogların,onun içinde bir karşılığını bulmak mümkün.

  1
 3. Arzu (@arzu)

  Seçimlere,farklılıklara karşı ön yargısızsanız,bu kez o gözden başka türlüsünü izlemek,filmlerini ilk dakikalarda sonlandırmadan sonunu getirtecektir diye düşünüyorum.Gerçi hepimiz için herşeyin bir zamanı var,aynı zaman diliminde buluşamamak da mümkün.

  1
 4. Arzu (@arzu)

  Hiçbir zaman aynı zaman diliminde buluşamamak da mümkün.O zaman dilimini çoktan geçip, artık bambaşka bir noktada olmak da..Çıkardığımız anlamlar,iç dünyamızın katettiği süreçler süzgecinden geçerek oluşuyor.

  1
 5. Arzu (@arzu)

  O yüzden bu hat çok keskin; ya seversiniz ya da nefret edersiniz.

  1
 6. Ali Öz (@ali-oz)

  Harikasın …

 7. solsoledo (@solsoledo)

  Spoiler: İkisini de aynı anda ve aynı yerde gören tek 3.kişi Elizabeth’in kocası, ama o da kör! Ve kör olmasından çok gelişmiş olması gereken duyma yetisiyle, seslerinden ikisini de ayıramıyor. Demek ki…

  2
  • Arzu (@arzu)

   @solsoledo a-ha !!! hiç düşünmemiştim bunu , aman tanrım..

   1