Siyah Tozun Mahremiyeti

Geçen yılın en büyük bütçeli filmi hangisi diye sorsam biliyor musunuz? Söyleyeyim ”The Great Wall” yani Türkçe uyarlaması ”Çin Seddi” 150 milyon dolara mal olan film Çin Seddi’nde çekilmiş.Bende bu hafta o kadar masraf edilmiş dram, gizem, tarih, savaş, aşk konularının hepsini işleyen filme ayıp etmeyeyim yer vereyim dedim. Baş roller ise 2014’te ”Hazine Avcıları”, 2015’te ”Marslı”, 2016’da ”Jason Bourne” ve bu film olan ”Çin Seddi” nin başrol oyuncusu Amerikalı Matt Damon ve Çinli daha 30’una gelmemiş güzel oyuncu Jing Tian paylaşıyorlar.Matt Damon’ın üzerinde durmak istiyorum. Brad Pitt gibi medyatik bir isim olmadığından ismi duyulmuyor olabilir ama yapımcıların son yıllarda kadrosunda görmek istedikleri oyucu listesinin başında gelen bir isim.

Film nasıl başlıyor derseniz biz Çin Seddini, Çinlilerin bizden korunmak için yaptıklarını biliyorduk.Film ama öyle bahsetmiyor zamanında demokrasinin, hukukun olmadığı dönemde Çin hükümdarı kendi menfaati ve hırsı için halkına zulmeder. Tanrıda bu olaya sessiz kalmaz ve Çin’in dağlarına yeşil büyük bir göktaşı gönderir ve dağ yemyeşil olur.Zamanla o yeşil dağdan, yeşil yaratık ”Kraliçe Tao Tei” meydana gelir.Bu yaratık bir nevi kraliçe arı gibidir.Bir doğumunda binlerce erkek Tao Tei doğuruyor ve bu Tao Tei’ler etrafa yayılıp karınlarını doyuruyorlar ve tok olan Tao Tei Kraliçeye kendini yem olarak ikram ediyor ve karnı doyan Tao Tei yine doğum yapıyor.Bu şekil çoğalıp Çin’e saldırıyorlar ve Çinlilerde savunmaya önem verip bu Tao Tei’leri yok etmeye çalışıyorlar.Bu sayede Çin Seddi’ni yapıyorlar, siyah toz barutu ve mıknatısı da buluyorlar.Filmde Jing Tian ordunun kadın generallerinden ve Matt Damon ise Avrupa’dan Asya’ya barutu bulmaya gelen William Garin rolündedirler.Çin’in büyük belasını gören Garin, Generalden de etkilenince Tao’lara karşı parayı unutup aşkın ve insanlığın peşinden giderek Çin’in yanında savaşa katılıyor.Film başlıyor.

Filme baktığınızda çok fantastik gelebilir.Şöyle düşünebilirsiniz Tao’ların yerine bir ülke örneğin biz olabilirdik ama bizi hezimete uğratsalardı damarımıza dokunur izlemez veya ilgilenmezdik filmle.Ne yapmışlar kendilerine hiç bir düşman üretmeden bir senaryo yazmışlar. İçerik de hükümdarların despotluğunu gündeme getirmişler ve halkının ne kadar vatansever olduğunu göstermişler.Para için Avrupa’dan Çin’e gelen Garin ise bugüne kadar hiç yaşamadığı ve general sayesinde ilk defa karşılaştığı vatan sevgisi ve aşk için fırsatını bulup arkadaşıyla kaçmak varken bu duygular için kaldığını görüyoruz.Tavsiye edilir.

Film Notum 8.5/10.Haftaya görüşmek üzere sağlıcakla kalınız.

İşte O Film

 • Çin Seddi

  Çin Seddi

  Bir paralı asker, Çin Seddi'ne hapsedildiğinde dünyamızın harikalarından birinin ardındaki sırrı keşfeder. Detaylar

Yazar

Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

Filmler hayatımızda ki boşlukları dolduran küçük kahramanlarımızdır. Diğer sosyal medya hesaplarımda da filmlerimi paylaşıyorum.

YORUMLAR

 1. İnci (@inci-ozturk)

  Matt Damon’un oyunculuğunu çok beğenirim.. Onun oynadığı film kötü olamaz bence.. Listeme aldım..

  2
 2. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  İzlediğinizde haber verirsiniz artık @inci-ozturk

  1
  • İnci (@inci-ozturk)

   Elbette..:) @karaaslansk

   1