Snowden Devletinin Yanlışına Yanlış Dediği İçin Hain İlan edildi

Size bir ara gündem olmuş Edward Snowden’in biyografisi olan ”Snowden” filminden bahsedeceğim.Filmin ilginç yanı bizim alışık olmadığımız türden devletinin hain ilan ettiği bir adamı ABD’li yapımcılar kahraman olarak anlatmışlar ve film ABD’de yayınlanmış.Özgürlüklerine hayran kaldım çok büyük özgürlük örneği olmayabilir ama bize göre bu özgürlük örneği yüksek değil mi? Başroller de 2015 ”Tehlikeli Yürüyüş” filminden de hatırlayacağınız Snowden karakterini oynayan isim Joseph Gordon Lewitt ve son 3 seneye 8 film sığdırmış ama bizim uyumsuz serilerinden hatırlayacağımız ABD’li güzel oyuncu Shailene Woodley, Snowden’ın kız arkadaşı Lindsay Mills’i canlandırıyor.

Film 2013 yılının haziran ayında Hong Kong’da bir otelde Snowden’in tecrübeli 3 gazeteciye CİA’n gizli bilgilerini ifşası ile başlıyor.İlk olarak Snowden 2004 yılında özel kuvvetlere katıldığını ve eğitimde ayağını kırdığını bu yüzden askerlik hayatının bittiğini anlatıyor.Sonrasında lise diploması olmadığı halde 2006 yıllında CİA’ye nasıl hacker olarak girdiğini ve bu arada kendisi milliyetçi olduğu halde liberal kız arkadaşı Lindsay ile ilişkilerinin nasıl başladığını anlatıyor.Snowden terör ile mücadele için Ortadoğu’ya gönderilmeyi beklerken neden Cenevre, Japonya ve Havai gibi yerlere göreve gönderildiğini.Terör mücadele için hangi programların kendisine yazdırıldığını ve terör bahane edilerek mahkeme izni olmadan milletin özel hayatını CİA’n ve NSA’nın kaydettiğini ve sonra şantajda kullandığını anlatmış.Filmi tam olarak anlatmadım merak ediniz biraz.

Arkadaşlar bu filmi şu açıdan kesin izlemelisiniz hepimiz bilgisayar ve cep telefonu kullanıyoruz ve bu aygıtlar ile istihbarat kurumlarının mahkeme izinleri olmadan özel hayatımıza bodoslama daldıklarını ve uygunsuz görüntülerimizi ve seslerimizi kaydettiklerini görecekseniz en azından film sayesinde daha tedbirli olursunuz.Diğer bir konu ise CİA’de üst düzey bir yetkili olan daha sonra kariyer açısından daha üst noktalara gelebilecek bir insan, tabi ki bunda sevgilisinin de etkisi muhakkak milliyetçi bir görüşteyken insanlığın çıkarı ve hakkı için Dünya’ya ülkesinin yaptığı yanlışları hain damgası yemek ve yargılanmak uğruna yanlış diyebildi.Acaba kaç kişi yanlışa yanlış diyebiliriz hangi konjoktürde olursa olsun.

Film notum 9/10.Haftaya görüşmek üzere sağlıcakla kalınız.

İşte O Film

 • Snowden

  Snowden

  ABD'li bilgisayar uzmanı, eski CIA ve eski NSA çalışanı Edward Joseph Snowden'ın gizli NSA belgelerini medyaya ifşa ederek NSA tarafından yürütülen küresel izleme aletlerinin işletme detaylarını, Beş Göz ortaklarını ve birçok ticari ve uluslararası ortağı ortaya çıkaran NSA sızıntılarını başlatma hikayesi. Detaylar

Yazar

Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

Filmler hayatımızda ki boşlukları dolduran küçük kahramanlarımızdır. Diğer sosyal medya hesaplarımda da filmlerimi paylaşıyorum.

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Senin önerdiklerin hep izlemediklerimden oluyor Mehmet. İlk etapta yorum yapma şansım olmuyor ama seyredecek film buluyorum sayende.

 2. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  Önerdiğim filmleri izlediğinizde vakit kaybı olarak düşünmüyorsanız ne mutlu bana.İzledikten sonra yorum yazarsanız sevinirim.Bende sizin yazdığınız filmleri bazen ilk defa görüyorum ve listeme ekliyorum bu yüzden teşekkür ederim @arzu

  1
  • Arzu (@arzu)

   @karaaslansk hızına yetişmek zor ama sırayla peşinden geliyorum.

   1
 3. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  @arzu estağfurullah.

  1