Picasso ve Modigliani

https://youtu.be/GCN-p5_HT_M

 Modigliani’ yi bir yıldan fazla zaman önce izledim. En sevdiğim sanatçı biyografilerinden ilki. Sanatçılarla ilgili filmleri izlemeyi seviyorum. Bugüne kadar izlediğim en samimi filmlerden biriydi ayrıca. Modigliani’nin Picasso ile olan ilişkisi çok güzeldi. ve Jeanne ile olan. Picasso’ nun bu tablosu güzellik, başarı ve dostluğun ötesinde birşeyler ifade ediyor.. İnsan o döneme şahitlik etmek istiyor.

Resim Picasso’ dan, sözler Renoir’dan.

“Bir keresinde onu dans ederken gördüm Balzac heykelinin önünde. Yüzü çok güzeldi ve dansı harikaydı… Kuğunun ölmeden önceki son şarkısı gibi, gülümsedi. Bir zamanlar olduğum her şeydi. O anı çaldım ve zihnime kilitledim… Orada durup beni rahatlatması için son günlerimde.”

Auguste Renoir

İşte O Film

 • Modigliani

  Modigliani

  Ressam Amedeo Modigliani'nin Pablo Picasso ile olan ezeli rekabeti ve Jeanne Hebuterne ile yaşadığı trajik aşkın hikayelerini anlatan bir film. Detaylar

Yazar

İnci (@inci-ozturk)

Sinema aşktır.🎬 Eskisi kadar ilgilenemesem de, Cinerama Film Günlüğü adlı bir sayfam var. Sinema yazarlığı dersleri aldım.

YORUMLAR

 1. İnci (@inci-ozturk)

  “Herkes Jeanne tablosuna odaklanır ben Picasso’nun dostluk kokan Modigliani tablosuna..” Aralarında kıyasıya bir rekabet varmış gibi görünmesi rağmen içten içe birbirlerine duydukları saygı, aşkın ötesinde bir dostluğu çağrıştırıyor..

  4
 2. İnci (@inci-ozturk)

  Ve Renoir.. Herkesin çekindiği.. Onun dahi sevgi ve saygısını kazanmış bu cümleleri yazdırmış fazla derin bir adam.. Beni çok etkilemişti.. Hala sürüyor etkisi..

  4
 3. İnci (@inci-ozturk)

  Bu arada YKY’den çıkan ‘Amedeo Modigliani’nin Olağanüstü Kısa ve Garip Hayatı’ adlı bir kitap var. Maalesef artık baskısı yok. Yazarı Velibor Çoliç. Kafka’dan alıntılarla çerçevelenmiş. Çok aradım sahaflarda fakat bulamadım.. Bunu da paylaşmak istedim

  5
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk ben de arayayım 👍🏼

   2