90 Yıl Uzayda Tek Başına

Uzun zamandır bilim kurgu filmi yazmadığımı fark ettim ve bu hafta size bu sene vizyona giren orjinal adı ”Passengers” ve bizde ki adı ”Uzay Yolcuları” olan filmi yazmaya çalışacağım.Bu filmin kadrosu üzerinde biraz duracağım çünkü hepsi birbirinden önemli isimlerle dolu film.Yapımcısı 17 senedir, Hızlı ve Öfkeli’nin 8 serisinin de yapımcısı olan 58 yaşındaki ABD’li Neal H.Moritz’dir.Yönetmeni ise izlemediyseniz kesin izlemenizi önereceğim 2014 yapımı 7 dalda Oscar adayı  ”Enigma” filminin de yönetmeni Morten Tyldum’dur.Kendisi de 2014’de son anda Oscar’da en iyi yönetmen ödülünü kaçırmış bir isim.Oyuncu kadrosuna gelirsek başrol erkek oyuncu ben onu en son 2015’de ”Jurassic World” ve 2016’da ise ”Muhteşem Yedili” filmlerinde ki performanslarından hatırladığım  Chris Pratt. Gelelim kadın başrol oyuncumuza Jenifer Lawrence desem tabi ki aklınıza ”Açlık Oyunları” filminin bütün serilerinde ki genç ve güzel kadın oyuncu aklınıza gelir.Jenifer tek açlık oyunlarında mı oynar diyebilirsiniz.Ben ona 2015’de vizyona giren ”Joy” filminde de hayran kalmıştım.

Dünya’da hayat trafik, gökdelenler, gürültü, pahalılık, küresel ısınma gibi nedenlerle yaşanmaz hale gelmiştir.Bunu bilen zengin bir uzay şirketi Homestead 2 adında bir gezegen inşa eder.Gezegen insanoğlunun yaşamayı hayal ettiği ütopya gibi inşa edilir.5 bin müşteri ve 120 personelle yola çıkacak uzay gemisi ”Avalon” için gezegene gidiş 120 yıl sürecektir.Bunun için gemidekileri 120 yıl uyutacak uyku kapsülleri de icat edilmiş şirket tarafından ve yola çıkılır.Kapsülün birinde sıkıntı çıkar yolculuğun 30.yılında Preston (Chris Pratt) uykusundan uyanır ve sonra erken uyandığının farkına varır.Uzay gemisinde tek başına ölmemek için çözüm arar ama bir türlü bulamaz 1,5 yıl Avalon’da tek başına takılır ve vakit geçmez.Sonra birinin nasıl uyandırıldığını öğrenir ve yazar Aurora Dunn’u (Jennifer Lawrence) farkeder ve etkilenir.İki düşünce arasında kalır Preston, birincisi 90 yıl tek başına biter mi uyandır Aurora’yı birlikte vakit geçirelim.İkincisi uyandırırsam kıza yazık olur o da benim gibi 90 yıl içerisinde bu gemide ölür düşüncesi.Preston dayanamaz ve Aurora’yı uyandırır ve filmde başlar gerisini anlatmayayım merakı kaçmasın.

Siz olsanız birlikte iyi vakit geçirmek için sevdiğiniz insanın hayatını da mahveder misiniz?Hemen yok diyeceksiniz ama o şartlara göre konuşmak gerekir derim yaşamadan oturduğunuz yerden yorum yapması kolaydır.Şer gibi gördüğümüz olay belki hayırlı birşey ile sonuçlanacaktır.Preston ne yapıyor biliyor musunuz o gezegene ulaşamayacaklarını bildiği için Avalon’u yaşanır hale getiriyor.Modern, teknolojik gemide ağaçlar yetiştiriyor. Valla elin ”GEVUR” u yeşile önem veriyor.Biz mi nerde yeşil görsek kesip inşaat dikmeyi düşünürüz.

Film Notum 7,5/10.Haftaya görüşmek üzere sağlıcakla kalınız.

İşte O Film

 • Uzay Yolcuları

  Uzay Yolcuları

  Bir uzay gemisinin uyku odalarındaki problemden ötürü, iki kişi uykularından tam 90 yıl erken uyanırlar. Hayatta kalmaları, önlerindeki gizemleri çözmelerine bağlıdır. Detaylar

Yazar

Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

Filmler hayatımızda ki boşlukları dolduran küçük kahramanlarımızdır. Diğer sosyal medya hesaplarımda da filmlerimi paylaşıyorum.

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Eğlenceli bir bilim kurguydu 👍🏼

  2
 2. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  Evet öyleydi @arzu

  1
  • Arzu (@arzu)

   @karaaslansk sen yalnızlığına kurban seçer miydin, filmdeki gibi?

   1
 3. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  @arzu ben bu soruyu size sordum niye bana böyle zor soru soruyorsun :)Şuan bulunduğum ortamda tabi ki seçmezdim diyorum.

  1
  • Arzu (@arzu)

   @karaaslansk :D o duyguyu hissetmeden vereceğimiz cevabın çok anlamı yok haklısın. sanki ben de yapamazdım bunu, olduğunca oyalanır delirecek gibi olursam da intihar ederdim.

 4. aysesel (@aysesel)

  Filmi henuz izlemedim ama rizasi olani yanimiza alsak olmuyor mu?

  • Arzu (@arzu)

   @aysesel bize ne, spoiler yok :) izle izle ;)

   1
 5. İnci (@inci-ozturk)

  Ben seçerdim..:))

  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk eneee :) birlikte uzaya gitmeyelim :)))

   1
  • İnci (@inci-ozturk)

   Filmi izleyeli epey oldu ama bence sonuç tahmin edilenden güzeldi.. Birisi de beni uyandırsa sinirlenebilirdim ama aşk da yepyeni bir dünya yaratıyor yahu.. :)) @arzu

   1
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk aşk mıydı ki başta, biri için iyi seçenek ve diğeri için yalnızlığında tek seçenektiyse ya 😶

 6. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  @inci-ozturk @arzu sohbetinizi keyifle izledim :)Preston sonra Aurora bağlandıkça uyandırdığına pişman oldu.Bence sitem için değil sevdiği kızın hayalini sonlandırdığı için pişman oldu.

  2
  • Arzu (@arzu)

   @karaaslansk yok yok, ben intihar ederdim 😄

   1
 7. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  hayırdır @arzu bu aralar depresyonda bile misin ? intiharda intihar diyorsun başka da bir şey demiyorsun :)Ayrıca buradan hepinizin bayramını kutlarım.

  2
  • Arzu (@arzu)

   @karaaslansk o haldeyken ağır depresyon gelişirse, başkasını da yakmak yerine seçenek yahu :)

   1
  • İnci (@inci-ozturk)

   İnsan intiharı geçirir aklından ama daima yaşamak için olan sebepleri ya tercih eder ya da boyun eğer.. :) @arzu

   2
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk yaşamadan bunu bilemeyeceğim galiba :)

   1
  • İnci (@inci-ozturk)

   Kendimi sorguladım cevabınla.. Empati yaparak mı yazdım bilemedim..:) @arzu

   1
  • İnci (@inci-ozturk)

   :D @arzu

   1