Normali yaşayanlardan özel insanlar çıkaramazsınız

İnsanları normallikler(!) üzerinden kategorize etmek, düşünce akışımız içinde hızla başvurduğumuz savunma mekanizmalarımızdan birisi ve bilimi de buna alet ederek yaptığımızda, birden bire en tehlikeli canlılara dönüşüyoruz.

Sanki zihnimizde, kitaplık raflarından oluşan kimlikler arşivlerimiz var ve bir ismin dosyasını çağırdığımızda bize şöyle sesleniyor :

Ayşe mi? O biraz dengesizdir, fikir uçuşmaları sana hiçbirşey söylemeyecektir.‘ 

Kenan şizofreniktir, duygularına asla inanmamalısın.‘ 

John depresiftir, ondan fikir alman kararların açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktır.‘ 

Temple otistiktir, bilgisine güvenemezsin.

 

Bu arşivler, kapitalist düzenin tüm alışverişlerini kolaylaştırmak adına uydurduğu birer deli saçmasıdır, sözüm ona işleyişleri kolaylaştırma ve hızlandırma yoludur.. Paranın daha çok devrede olduğu yaşam alanlarında, daha çok ön plana çıkar. Aslında kimsenin kimseyi dinleyecek – kimsenin kimseyi anlamaya çalışacak kadar vakti yoktur. Yanılgıya kapılarak insan kaybetmiş olma ihtimallerimizi umursamayacak kadar, döner dolaşır ve yine normali överiz.

Çünkü normalle başetmek kolaydır, bizi şaşırtacak davranışlar sergilemezler ve bu yüzden de tehdit oluşturmazlar. Sahtedirler, ama gerçekliklerinden vazgeçip kalıplara uyum sağladıkları için de artık yeterince bilindiktirler. Ağızlarını yırtan gemi kabullenmiş, sırtlarındaki insanı atamayacaklarına ikna olmuş, evcilleştirilmiş atlar gibidirler. Normalleştiremediklerimizdenseniz eğer, en azından kendinizi hasta hissetmenizi sağlar, sizi evlerinize tıkarız.

Temple Grandin : Amerikalı hayvan bilimi uzmanı ve Colorado Devlet Üniversitesi’nde profesör, yazar, otizm aktivisti ve hayvancılık sektöründe hayvan davranışları alanında danışman. Hug box (“sarılma kutusu”) ismi verilen, otistik çocukları sakinleştirmek iςin kullanılan bir cihazın mucidi. Görsel hafızası ve zekası ileri düzeyde olan bir kadın.

Temple Grandin : bir otistik.. konuşurken insanlarla göz temasına giremeyen, strese girdiğinde kendi etrafında dönüp duran, tuhaf yürüyen, jöleden başka birşey yemeyen, otomatik kapılardan korkan, tuhaf hikayeler anlatan, hayvanlarla iletişim kurabildiğini iddia eden, tıpkı bir çocuğunki gibi -düşünce akışı tüm soyut kavramları somutlaştıran ve bu yüzden zihni sık sık karmaşaya düşen, ani patlamalarla gelen tuhaf bir dille konuşan, kesinlikle normal olmayan bir kadın.

Normalle yargılamak en büyük cinayettir.

Otizme bakış açınızı yerle bir edecek bir hayat hikayesine can veren büyük oyuncu Claire Danes, bu rolüyle Altın Küre’yi de hakederek kucaklamış.

Temple’ın asla pes etmeyen mücadeleci yapısını ve azmini görüp kendimiz olmak yolunda silkelenmek vaktidir,

gerçekliğimizle tüm bağımızı yitirmeden evvel..

İşte O Film

 • Temple Grandin

  Temple Grandin

  Temple Grandin isimli otistik bir kadın, hayvancılık sektörünün en önemli bilim insanlarından biri olur. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. İnci (@inci-ozturk)

  Harika.. İzlenecekler birikiyor sayende..

  2
  • Ali Öz (@ali-oz)

   @inci-ozturk bu aralar Arzu’nun seçimleri müthiş…Tebrik ederim kendisini buradan…

   1