Uzun süredir bu kadar heyecanlanarak bir senaryoya tutunmamıştım

2015 kışında afişlerini Berlin metrosunda gördüğüm günden beri izlemek istediğim filmin zamanı meğer bugünlermiş ; ”Vivian Maier’in Peşinde”.

“Filmi çekildiğine göre, illa ki bir sıradışılık söz konusudur” diyebildiğim halde, bu hayat hikayesi her yanıyla hayalimde canlandırdığımın çok ötesindeydi. İlk 10 dakikasında şaşkınlıktan, sonrasında da hissettiğim tuhaf yakınlıktan gözyaşıma hakim olamadım. Uzun süredir bu kadar heyecanlanarak bir senaryoya tutunmamıştım.

İnsanların en yakınlarına kadar cesaretle sokulabilen, ve çok ünlü fotoğrafçıları da hayrete düşürecek derecede etkileyen koreografiler yakalayan bir fotoğraf sanatçısıyken, kimsenin kendisini gerçek manada tanımasına fırsat vermeyen, ölümünün ardından yapılan araştırmalara rağmen hakkında çok az bilgiye ulaşılabilen başka türlü bir ruh. Tab edilmemiş 100 bin fotoğraf karesi.. Hayatında bir şekilde yer etmiş -hatırası olan biletler, broşlar ve bir çok başka objeyle hayat koleksiyoncusu, ya da tercih edilen tabiriyle çöp istifleyici..

Girdiği ortamlarda adını bile her seferinde farklı farklı telafuz etmiş, birgün kimsenin izini sürüp- hikayesinin bütününde bağ kurmasını istememiş.  Hindistan, Çin, Tayland, Vietnam ve Ortadoğu turu; Yemen, Mısır … ayrıca Amerika’nın bazı eyaletleri ve Kanada’yla, Fransa’daki bazı köyler, fotoğraflarından yola çıkılarak gezdiği tahmin edilebilen yerler.

Asıl mesleğiyse sokak sanatçılığından çok uzak ve en tuhafı -onu yıllardır tanıdığını söyleyen arkadaşının bile Vivian’ın sanatı hakkında sıfır bilgi sahibi olması… Herkesin tek söyleyebildiği, onun bir fotoğraf makinesinin olduğu ve işi dışında sürekli fotoğraf çektiği.. fotoğraflarıysa hiçbir zaman göremiyorlar, ta ki tuhaf bir tesadüfle onların varlığını farkeden genç bir araştırmacının (John Maloof), bu filmleri tab ettirip -dünyanın en büyük sergi salonlarında sergilenir olmalarını sağladığı günlere gelene dek…

Bu belgesel tarzındaki hayat hikayesinin sonunda, Vivian hakkında bilgi edinmiş olmaktan öte, elinizde sadece hayal gücünüzle yürütebileceğiniz olasılıklar kalıyor.

Ve o olasılıklardan da öte, sığındığı kalın kumaşlardan kabuğuyla

bir çok kişiden çok daha gerçek tutkuların sahibi kadın

canıma fena dokundu.

Çok şey görebilen bir insanın, görünmemeyi tercih edişi.

Sokaklarda gezip insanları fotoğraflamayı seven herkes, bu pozların yakalanmasının mucizevi olacağını düşünecektir,

Mucize göz..

 

İşte O Film

 • Vivian Maier’in Peşinde

  Vivian Maier’in Peşinde

  Amerikan fotoğrafçılık tarihi açısından büyük öneme sahip Vivien Maier'in ölümünün ardından yıllar sonra şans eseri keşfedilmesinin hikayesini anlatan etkileyici belgesel. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. İnci (@inci-ozturk)

  Yeniden dünyaya gelseydim özgür fotoğrafçı olmak isterdim. Bu filmi mutlaka izlemeliyim o halde.. Sen de öyle coşkulu anlatmışsın ki… @arzu

  1
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk anlamakta zorlanmadığım birşeyler yakaladım sanki, tanıdık gelen hisler sarstı.

   1
  • Ali Öz (@ali-oz)

   @arzu @inci-ozturk az önce ne demiştim ben…Birileri dolmuş taşıyor…

 2. Serenay (@serenay)

  Bazi filmleri izlemek icin ozel bir zamanin gelmesi gerektigine ben de inaniyorum. Bu film icin de bekliyorum o sanatsal ruh durumunu.

  3