Kanıt Yok Ama Potansiyel Casus, Vatan Haini…

Yapım yılı 2016 olan Güney Kore filmi ”GEU-MUL”  ve bizde ki adıyla ”Ağ”  bu sene vizyona girdi.Filmin başrolünde  Ryoo Seung-Burn var.Oyuncu ve teknik detayına fazla girmeyeceğim nedeni ”Ağ” filminden önce pek başarısı olmayan bir kadro olduğundan bende fazla tanımıyorum.Ama senaryoyu eleştiremem dram tarzında yapılabileceklerden en iyisi yapılmış olan bir film.

Güney Kore sınırında ki küçük bir kasabada balıkçılıkla karısını bir de küçük kızını geçindiren Kuzey Koreli  Nam Chul-Woo (Ryoo-Seung-Burn).Yine soğuk bir kış günü G.Kore ile K.Kore’nin arasında sınır olan nehre avlanmaya çıkar.Aksilik ya ağı teknenin motoruna takılır ve motor arzalanır.Akıntı da güneye doğrudur.Nehri bekleyen K.Kore askerlerine teknenin arzalandığını duyurmaya çalışır olmaz.En son tekneyi eliyle kıyıya getirmeye çalışır yine olmaz ve Güney Kore’nin tarafına geçer.Nehir de nöbet tutan G.Kore askerleri Nam’ı tutuklayıp, istihbarata teslim ederler.Merkez Nam’ı sorguda koruması için başına bir ajan verir.Sorguyu yapacak ajanda ailesini Kore savaşında kaybetmiştir.Nam’ın masum olduğunu bildiği halde şiddet ve şantaj ile şeytanca oyunlarla casus olduğunu üstlendirtmeye  çalışır.İstihbarat şefleri ise şiddeti istemez duyulursa medya bizi duman eder diye korkar.Şeflerine, ajan ifade verirken kanıt yok ama potansiyel casus şiddet ile konuşturabiliriz diye kendini savunur.Nam’ı koruyan ajan ile onu sorgulayan ajan arasında süren mücadeleyi izlemeniz için size bırakıyorum ve Nam acaba geri K.Kore’ye ailesinin yanına dönebilmiştir.Dönmüşse de diktatörlük sağ bırakmış mıdır?Hepsi filmin devamında.

Film de K.Kore de beyni yıkanan halkın, G.Kore’yi görünce nasıl şaşkına döndükleri anlatılıyor.Ayrıca istihbaratların şiddet ve şantaj ile nasıl hukuksuzluklar yaptığını.Bu hukuksuzluklar düşmanları Kuzey Kore vatandaşı da olsa medyanın da bu hukuksuzluklara göz yummadığını ve istihbaratın eksiğini aradığını Güney Koreli yapımcı ve yönetmen anlatmaya çalışmış.Güney Kore devletimizin yanlışını, devletten korkmadan film yapar önce halkımıza sonra dünyaya izletiriz.Bu yanlışımız sonucunda bir öz eleştiri yaparız.Tek G.Koreli için değil dünya halkı için maksimum hukuk, maksimum düşünce ve ifade özgürlüğünü ülkemize getirmek isteriz diyorlar.Son olarak da K.Kore ile G.Kore arasında ki çatışmadan dolayı olan iki ülkenin halkına olduğu vurgulanmış.Yöneticilerinin ise keyfi yerindedir.

Film notum 8,5/10.Haftaya görüşmek üzere sağlıcakla kalınız.

 

İşte O Film

  • Ağ

    Teknesinin motoru bozulan bir balıkçı, Güney Kore'ye sürüklenir. İşkence dolu uzun sorgulamalardan sonra Kuzey Kore'ye sınır dışı edilir. Ekonomik gelişmenin mutluluk getirmediği düşüncesiyle döndüğü ülkesinde, güneyde karşılaştığı şiddetin benzerini yine yaşar sorgulamalar esnasında. Detaylar

Yazar

Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

Filmler hayatımızda ki boşlukları dolduran küçük kahramanlarımızdır. Diğer sosyal medya hesaplarımda da filmlerimi paylaşıyorum.

YORUMLAR