Gariban Çocuğun, Eve Giden Uzun Yolu

Yıl 1986 babaları olmayan ve anneleri taş taşıyarak 3 çocuğunu geçindirdiği ailenin iki çocuğu Guddu ve Saroo, annelerinin evi zor geçindirdiğinin farkında olup tehlikeli bir iş olan kömür trenlerinden kömür çalıp, çarşıda ki kömürcüye iki kutu süt karşılığında kömür satıp eve gelirler.Anneleri küçük kız kardeşlerini Guddu ve Saroo’ya emanet edip işe gider.Annesi gittikten sonra büyük kardeş Guddu’da balya taşımak için evden çıkar ama çıkarken Saroo mızıkçılık yapıp abisinin peşine takılmak ister.Guddu haklı olarak kardeşine daha küçüksün balyaları taşıyamazsın hem küçük kardeşimize bak der.Saroo duyarlı bir çocuktur abisini ikna eder ve çıkarlar.Uzun bir tren yolculuğunun sonunda çalışacaklara şehre varırlar ama Saroo uykusundan uyanmak istemez .Guddu’da çaresiz bir şekilde Saroo’yu banka yatırtıp, ben geleceğim sakın buradan ayrılma der.Saroo gece uyandığında istasyonda hiç kimse yoktur.Korkusundan banktan ayrılıp bir trenin içine girer.Saroo trende uyuyakalır ve memleketlerinden ne kadar uzaklaştığını bilemeyecek kadar uzaklaşmışlardır.Çocuk ticareti yapan çetelerle gittiği şekhirde mücadele eder ve onlara yakalanmaz.Sokakta duyarlı bir insanın dikkatini çeker sonunda Saroo ve devlete temsil edilir.Devletin kimsesiz çocuklar yurdunda, çocuklara karşı ağır bir işkence vardır.Her çocuk bu yurttan çıkabilmenin hayalini kurar ve Saroo’ya şans güler Avustralyalı bir aile evlat edinmek ister.Saroo biraz düşündükten sonra tekliflerini kabul eder ve çocukları olur.Filmde acaba Saroo annesini ve kardeşlerini sağ selamet bulabilecek mi?Gerisini size bırakayım arkadaşlar.Tamamını anlatmadın anlatırsam izlemeyen arkadaşlar izlemez heyecanını kaçırmayayım.

Bugün filme tersten başladım önce konuyu yazdım kusura bakmayın artık.Film gerçek bir olay üzerine yazılan ”A Long Way Home” kitabından esinlenerek Avustralya, İngiltere ve ABD yapımı dram türünde olan ”Lion” filmidir. Başrol de İngiliz erkek oyuncu Dev Patel (Saroo).Saroo’nun Avustralyalı annesi rolünde ise Avustralyalı güzel oyuncu Nicole Kidman var.Filmin yapımcılarından biri izlediğim 2015 yapımı ”Mr.Holmes ve Müthiş Sırrı” filmininde yapımcısı Iain Canning’dir.Filmin ilk dakikalarında Hint yapımı zannedebilirsiniz.

Aslında Saroo’nun ismi Sheru’ymuş.Çocuk olduğundan ismini tam telaffuz edemediğinden ismi Saroo kalmış.Sheru’nun anlamı LİON’muş yani aslanmış.Bu gerçek olaydan sonra Sheru, her yıl Hindistan’da kaybolan 80 bin çocuk ve dünya çocukları için www.lionmovie.com’u kurmuş.Kaybolan kimsesiz çocuklara yardım için sizlerde göz atabilirsiniz arkadaşlar.

Bugün bu yazıyı hasta hasta yazdım arkadaşlar yoksa size daha güzel bir yazı hazırlamak isterdim.Sizlerde hayırsızsınız sosyal medyada o kadar arkadaşım var diyordum biride neyin var geçmiş olsun demedi gerçek arkadaşların yerini tutmuyorsunuz be :)Not filmi izlediyseniz yorumlarınızı bekliyorum, izlemediysenizde bekliyorum.Bir önceki filme yorum yapmadınız dikkatimi çekti haberiniz olsun :)

Film notun 8/10.Haftaya görüşmek üzere sağlıcakla kalınız.

İşte O Film

 • Lion

  Lion

  5 yaşındayken kaybolan ve Avustralyalı bir aile tarafından büyütülen Hintli Saroo, gerçek ailesini bulmayı kafasına koyar. Detaylar

Yazar

Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

Filmler hayatımızda ki boşlukları dolduran küçük kahramanlarımızdır. Diğer sosyal medya hesaplarımda da filmlerimi paylaşıyorum.

YORUMLAR

 1. Mel-ankolik (@mel-ankolik)

  İlk kısımlarında gözyaşlarımı tutamadığım etkileyici bir gerçek yaşam öyküsüydü. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir film. Hindistan’daki çocuk kayıplarının sayısı da beni çok şaşırttı, farkındalık yaratacak güzel film kısacası.

  3
 2. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  Toplumsal sorunların üzerinde durulan filmleri bende seviyorum @mel-ankolik hanım.Bildirimlerde sizin yorum yaptığınızı görünce eleştirmişsinizdir diye korkmuştum :) izlediğiniz filmler ilgili yorumlarınızı beklerim.

  2
  • Mel-ankolik (@mel-ankolik)

   @karaaslansk o kadar korkutucu olduğumu bilmiyordum, şaşırdım :) İzlediğim filmlere rastgeldikçe yorum yapmaya çalışıyorum..

   2
 3. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  @mel-ankolik sizinde yazılarınızı bekliyorum.Ayrıca estağfurullah sizin gibi bir bayan istese de korkutucu olamaz.

  2
 4. Arzu (@arzu)

  Ben de diyorum hep “yaz, yaz, yaz..” diye :) çok ciddi bir arşivin var, ve seçimlerin tam benlik. yorumlarını okumak çok şey katıyor. @mel-ankolik

  4
  • Mel-ankolik (@mel-ankolik)

   @arzu Pek çok filmin bende hissettirdiği tüm duyguları yazıya dökmekte becerikli davranamıyorum, filmi sindire sindire yeniden izlemeli, tüm sahnelerine dikkat kesilmeliyim sanırım yazabilmek için… O kadar iyi bir izleyici olduğumdan da emin değilim :)

   3
  • Arzu (@arzu)

   @mel-ankolik çok iyi bir izleyicisin.

   1
 5. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  @mel-ankolik biz çok iyi yazdığımızdan mı yazıyoruz o filmi izledikten sonra içimizden geçen duyguları elimizden geldiğince aktarmaya çalışıyoruz.

  3
  • Mel-ankolik (@mel-ankolik)

   @karaaslansk @arzu deneyeceğim… :)

   2
  • Arzu (@arzu)

   @mel-ankolik profesyonelleri samimi bulamıyorum, arkadaşlarımın yorumları çok daha samimi. aynı filmlerde, sizin ne hissettiğinizi merak ediyorum, üzerine karşılıklı fikir yürütmek de farklı gözü geliştiriyor.

   2
  • Mel-ankolik (@mel-ankolik)

   @arzu Doğru! Bazen hiç fark etmediğim bir ayrıntıyı öyle güzel yakalamış oluyor ki bir başkası.. Çok haklısın yine..

   1
 6. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  @arzu sana katılmamak elde değil haklısın.Sakıncası yoksa profiline kendini resmini koyda seni daha yakından tanıyalım birbirimize o kadar yorum yapıyoruz ama birbirimizi tanımıyoruz bu ortamda.

  • Arzu (@arzu)

   @karaaslansk beyaz bir kediyle konuşuyorsunuz :D

   2
 7. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  Kara kediden iyidir:)Ciddi bu ortam tehlikeliyse bende biraz gizliliğe bürüneyim :) @arzu

  1
  • Arzu (@arzu)

   @karaaslansk yok yahu :)))) anonim olmak daha özgür, ondan :)

   2
 8. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  Diğer sosyal ortamlarda da anonim takılıyorsun @arzu :)Öyleyse diğer sosyal ortamlarda bende çılgınca isimler bulayım kendime :)

  1
 9. Hazal (@hazal)

  bu yazınız her nasılsa gözümden kaçmış. izlemeliyim dedirttiniz, ilk fırsata not ettim.

  3
  • Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

   @hazal izlediniz mi filmi.