NASA’da İnsanlar Arasında Renk Ayrımı Yoktur

Birkaç haftanın ardından herkese merhaba.Bugün içeriği matematik ve siyahi insanlara karşı ön yargıların anlatıldığı ”Hidden Figures” yani bizde ki adı ”Gizli Sayılar” ı izledim ve etkilendiğim için de sizlerle paylaşmak istedim.2016 ABD yapımı olan film genel olarak dram içerikli.Oyuncu kadrosunda 60’lık usta Kevin Costner son yıllarda adını Oscar Ödüllü ”Ay Işığı” filminden de duyduğumuz ABD’li oyuncu  Janalle Monae gibi usta oyuncuların olduğu bir film.

1957’de Rusların Sputnik 1 ile  Yuri Gagarin’i uzaya göndermesinin ardından ABD’de özellikle NASA’nın üzerinde baskılar iyice artmıştır.Al Harrison (Kevin Costner) Uzay Araştırmaları Birimi’nin Başkanıdır. Harrison başarıyı yakalamak için dehaların arasından siyah, beyaz ayrımı yapmadan bir matematik ekibi kurar.Uzaya gitmek için gereken hesaplamaları yapmak için kolları sığar.Ekipte siyahi matemetikçi dahi Katherina (Taraji P.Hepson), mühendis Mary (Janelle Monae) ve  yönetici Doroty (Octavia Spencer) var.Tabiki Harrison ekibi kolay kurmadı.Siyahilere karşı ön yargılar vardı bu ön yargıları bu üç kadının büyük azmiyle yıktılar.Bir örnek vereyim kadınlar çalıştıkları ofiste tuvalet bulunduğu halde sadece beyazlar kullanabildiğinden ofisten 800 metre uzaklıkta ki tuvaleti kullanabiliyorlardı.Film her zamanki gibi fazla uzatmayacağım gerisini size bırakacağım.

Filmi izlerken beyazlar her yerde siyahi insanlara ikinci insan muamelesi yapmışlar dedim.Bu sadece siyahlara karşı mı yapılıyor hayır tabi ki dünyanın neresinde olursa olsun gücü eline geçiren mahalle diğer mahalleleri dışlayıp, sistemden dışarı atmaya çalışıyor.Zeki insanlar ne yapıyor din, dil, ırk, renk ayrımı yapmadan nasıl bir araya gelip en iyisini yapabiliriz diye onun üzerinde çalışıyor.ABD’nin AY’a gitme başarısının en büyük nedeni budur.Harrison bu matematik dahilerini dışlayıp sizin yeriniz NASA değil amelelik veya daha kötüsü cezaevleri deseydi.Ya da kadınlar biz bu sisteme karşı mücadele edemeyiz diye pes etseydi acaba şuan ABD Ay’a gidebilmiş miydi? ve Dünyanın 1 numarası olabilir miydi?

Film Notum 8,5/10.Haftaya görüşmek üzere sağlıcakla kalınız.

İşte O Film

 • Gizli Sayılar

  Gizli Sayılar

  Gerçek olaylardan uyarlanan film NASA'nın ilk uzay misyonlarında çok önemli rol oynayan 3 bilimkadınının hikayesini anlatıyor. Detaylar

Yazar

Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

Filmler hayatımızda ki boşlukları dolduran küçük kahramanlarımızdır. Diğer sosyal medya hesaplarımda da filmlerimi paylaşıyorum.

YORUMLAR

 1. aysesel (@aysesel)

  @serenay bu tam bizlik bir film!

  3
 2. aysesel (@aysesel)

  @karaaslansk Bu filmi tanittiginiz icin tesekkurler, yeniden gundemime geldi.

  3
 3. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  Rica ederim.Tam nasıl sizlik onu tam anlayamadım @aysesel

 4. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  Sizin yanınızdayız @serenay .Bende sizi NASA’da çalışıyor zannettim :)

  2
 5. Mel-ankolik (@mel-ankolik)

  Konu ‘kadın’olunca bekleyemezdi bu film. Üstelik 60’ların ABD’sinde siyahi kadınlar ve de dahi kadınlar! Ve o dönemlerde ‘bağzı’ bilim insanları bile siyahilerin ikinci sınıf olduğunu ispatlamaya çalışan teorilere çalışmalarla destek bulmaya çalışmışlar!

  2
 6. Mel-ankolik (@mel-ankolik)

  Ama Hitler’in üstün ırk teorisi gibi bu teori de bilimsel destek bulamamış ve batmış! Ve sonunda siyahiler haklarına kavuşmuş. Filmdeki ‘ayrımcı ayrıntılar’ o dönemin gerçeği ve oldukça çarpıcıydı. Yaşasın bilim!!

  4
 7. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  @mel-ankolik durumu çok güzel özetlemişsiniz.O dönemlerde yaşayıp da sessiz kalan ABD’liler acaba bu filmi izleyince ne hissettiler.

  2
 8. ilker (@ilker)

  Yazınızın hatırlatmasıyla son uçak yolculuğumda seyrettim. Teşekkürler :)

 9. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  Rica ederim.Uçakta ikinci kez mi seyrettiniz ilk miydi? @ilker bey.