Uygarlaştırılmış şiddet …

        Qatsi Üçlemesi (Yaşam Üçlemesi), Godfrey Reggio‘nun yönetmenliğinde ve Philip Glass‘ın müzikleriyle, başka türlü bir sinema ürünü. Oyuncusuz, diyalogsuz ve senaryosuz görsel ve işitsel bir şölen. Aslında senaryosuz demek pek de uygun düşmedi, çünkü dilsiz dile getirdiği bir derdi var.

 Topraktan değerli şeyleri kazırsak, felaketi çağırmış oluruz. 

Farklı yıllarda çekilmiş bu 3 film sırasıyla :

Koyaanisqatsi (1982) – çılgın yaşam, – fırtınalı yaşam, – dengesini yitirmiş yaşam, – bütünlüksüz yaşam, – değiştirilmesi gereken yaşam biçimi.

Powaqqatsi (1988) – büyülü yaşam, – kendi yaşamı doğrultusunda diğer varlıkların yaşam güçlerini daha fazla tüketen bir yaşama şekli.

Naqoyqatsi (2002) – birbirini öldürerek yaşanan bir yaşam , – bir yaşam tarzı olarak savaş, – uygarlaştırılmış şiddet.

İlk film olan Koyaanisqatsi’yi izlemeye başladığımda, ilk bir kaç dakikasında alışık olmadığım bu tarzdan sıkılıp kapatabileceğimi hissetmiş, ama hemen ardından hipnotize olmuş gibi görüntüden görüntüye bağlanan o akışa kapılıvermiştim. Siz de fotoğraf seviyorsanız, insan fotoğraflarına ve o fotoğraflara yansımış gerçek hallere tutkunsanız bu filmler size çok şey anlatacaktır.

Vereceği mesajlardan en nihayetinde kötü hissederek mi finale ulaşacağım diye düşünmüş ama bilakis iyi hissederek sona erdirmiştim. Müzikler, görüntülerin etkisini katlayacak ve geçişleri bağlantılayacak güçteler.

Üçlemenin herhangibir sponsoru ve maddi kaygısı olmadığı için daha bir samimiyetle karşılıyorsunuz emeği.

Ekrandan hızla geçmeyen ve onları ‘verdikleri duyguyla’ incelememize olanak sağlayan insan manzaraları eşliğinde, gerçek ve sahte yaşam kıyaslamalarıyla derin gözlemlerin ürünü..

Teknoloji dönüşümüyle insanların davranışlarının ve değer verdikleri şeylerin değişimi, kompleksliği artan yaşama rağmen, onun parçası olan insanın gitgide yüzeyselleşmesi, doğadan kopuşu, bir kurguya alet olup ‘farklı renkler olmaktan öte’, tek bir ışık huzmesi gibi ortak ve sıradan hale evrilmesi… tıpkı bir yolda hızla akan yüzlerce otomobilin, birleşmiş ve düz bir şeritten ibaret hale gelmiş farları gibi.. Beraberinde artan ruhsal ve fiziksel şiddet, doğanın harab edilmesi..

Qatsi Üçlemesi : Sinemada standardın dışında beklentileri olan seyirciye özel, göz doldurucu bu 3 filmi izlemek hem çok kolay, hem de çok zor gelebilir..

 

İşte O Film

 • Hayatın Özü

  Hayatın Özü

  Doğa ve insanlık arasındaki ilişkiye dair, fotoğraflardan oluşan bir görsel şölen belgeseli. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. Exfor john (@johnexfor)

  Değişik bir histi.

  2
  • Arzu (@arzu)

   @johnexfor kesinlikle

   2
  • İnci (@inci-ozturk)

   Çok merak ettim. @arzu

   1
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk size neler düşündürür merak ediyorum..

 2. metover (@metover)

  İşte Arzu!

  • Arzu (@arzu)

   @metover :)

   1