İnsan Gerçekleri Kendisinden Nasıl Gizler?

Fazla konforlu kaldık. Vakitler, biraz rahatsız hissetme vaktine dayanmış olmalı.

       The Tale, 2018 yapımı olup, muhtemelen koruyucu(!) ahlakçılar(!) tarafından gözümüzden kaçırılacak olan, özel bir eser.   

        Bu film, hayatlarımızda konforla üstünü örttüğünüz bir çok şeyi uyandırarak, gün yüzüne çıkaracak. Tıpkı senaryoyu yazıp filmini de yöneten Jennifer Fox’un, 40 yıl sonra, üstünü örtüp yok saydığı bu çocukluk hikayesinin, ansızın bilinçaltından; tüm iyi görünen hayatındaki herşeyin zemininden, hayatını alt üst ederek püskürüşü gibi.

       The Tale‘in en çarpıcı yanı, gerçek bir hayat hikayesi olması ve sonuç olarak, hikaye içindeki tüm tepkilerin insanca yaşantılanmış olması, ayrıca dünyanın diğer bir çok yerindeki milyonlarca benzerlerinin varlıklarına kanıt teşkil edecek gücü taşıması.

İnsanın, ‘kurban‘ olduğunu kabul etmemek için, yıllar boyunca kendisiyle verebileceği psikolojik savaşının, hafızasını silebildiğini sanmasının, anılarını, artık onlardan zarar görmeyeceğini düşündürecek şekilde çarpıtarak yorumlamasının, gerçeği inkar edebilmesinin hikayesini çok etkileyici oyuncularla sunan özel bir yapıt.

Geleceği kurtaracak güç; adli tabiplerin, filozofların, psikiatristlerin ve psikologların ellerinde. İnsanlığı iyileştirebilecek bilinç, yalnızca onların toplumsal hayatlar içindeki mevcudiyetleriyle mümkün.

İnsan artık kendisiyle yüzleşmek zorunda, zarar vermeden önce kendisinde olup bitenleri anlamak zorunda. İnsan, herkesten önce kendisini tanımak zorunda. Ne hukukun keseceği cezaların, ne de toplumun keseceği cezaların insanları iyi edemeyeceği, yıllardır süregelenlerin neticeleriyle de ispatlıdır.

Bu filmi gözümüzden kaçırmalarına izin vermeyin. Aynı hikayeleriniz olmayacak da olsa, hayatınızda üstünü örtmeye çalıştığınız şeyleri görmenize vesile olabilecek bir güce sahip. Kabul etmeden iyileşmek mümkün değil.

Çünkü : Beden asla yalan söylemez ve üzerini örttüğümüz şeylerin altında kalırız. (Alice Miller) 

(Not: içimizde kuşku kalmasın diye, film sonuna bir not düşülmüş ; cinsel içerikli sahneler yetişkin oyuncular tarafından oynanmıştır.)

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  İnsan bir anısına nasıl yabancılaşabilir? O anların derinlerde bıraktığı gerçek izle, zihnin sandığı iz ne kadar farklı olabilir? O andaki sizi geri çağırıp, o anı bugününüzle sorgulamak yerine ona sorma şansınız olsaydı size ne anlatırdı?

  2
 2. Arzu (@arzu)

  Gerçek hikayeler 7 kat derinde.Bu gerçek hayat hikayesi, insanın ilk önce kendisine yabancılığının kanıtı. ❤️

  2
 3. yuceloz (@yuceloz)

  Bu filmi izledikten sonra Ayşe Arman’ın 15 Temmuz günü Hürriyet Pazar’da antrenörü tarafından istismar edilen dokuz yaşındaki bir kız çocuğunun annesi ile yapılan röportajda çocuğa yapılanlar filmde anlatılanlarla çok fazla örtüşüyor.

  2
  • Arzu (@arzu)

   @yuceloz okumamıştım onu, internetten sorgulatayım.

   1
  • yuceloz (@yuceloz)

   @arzu mutlaka okumalısınız.

   1
  • Arzu (@arzu)

   @yuceloz çok zorlanarak tamamladım yazıyı, bu dünyanın etkin ve devrimci ruhlu korkusuz psikiatristlere ihtiyacı var, herşeyin açık açık konuşulduğu bir toplum bilinç onarımına ihtiyaç var, sosyolojik devrime ihtiyaç var.

   2
  • Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

   @arzu size bir soru bizim ülkede bir spotlight ve The post gibi filmler çekilebilir.

   1
  • Arzu (@arzu)

   @karaaslansk ben olsam çekerdim.Sanat tatlı su balığı olmamalı, varlık sebebi bu değil.Sempatik görünme kaygısı olmamalı, fikirler çekincesiz sunulabilmeli…Onlara en çok yaklaşan Deniz Ergüven’in Mustang filmi oldu (Türkiye-Fransa-Almanya ortak yapımı).

   1
  • Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

   @arzu yanlış hatırlamıyorsam annesi ve babası vefat etmiş, babaannelerinin yanında büyüyen kız çocuklarını anlatan filmdi değil mi?

   1
  • Arzu (@arzu)

   @karaaslansk evet evet,o filmdi. yayınlanması önemli mi, biz bulur izlerdik :)

   1
  • Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

   @arzu öyle bir film çekseniz yayınlanmaz.

   1
  • sakin (@sakin)

   @arzu sen ol ve çek bence, neyi bekliyorsun.Hayat kısa ..