Kara Film

-Acı içinde doğdun.

Yalnızsın, ama buna da aldırış etmiyorsun.

Yapayalnızsın, öyle de olması gerekiyor.

Hep yalnızdın.

Şu ana dek yalnızlık kuralındı.

O şekilde olması hoşuna gidiyor.

 

Blast of Silence (Sessizliğin Gürültüsü), 1961 yapımı, düşük bütçeli bağımsız bir sinema ürünü.

Aynı zamanda, filmin hem senaristi ve yönetmeni olan başrol oyuncusu  Allen Baron‘un ilk sinema filmi. Martin Scorsese’i de etkisinde bırakan bir film olduğunu okuduktan sonra, sinema tutkunlarının izlemesi gerektiği hissiyatım da pekişmiş oldu. Üzerine düşününce, Taxi Driver‘da bu filmden esinlenmeler bile yakalanabilir belki.

Başından sonuna kadar bir dış ses eşliğinde ilerleyen Blast of Silence, seyir sırasında roman okuduğunuz izlenimi yaratabilir. Bu kez dış ses, benzerlerinden farklı olarak 2. tekil şahıs. Dış sesi en özel yapan taraf; başrol oyuncusunun davranışlarını ve duygularını analiz ederek ortaya koyması. Bu yüzden, düz bir polisiye film olabilecekken, kara film olmayı başarabilmiş. Dış ses en etkileyici yorumunu, kiralık katilin, cinayet mahallinde çalan bir telefona verdiği tepkide yapıyor. Hem gülümsetip, hem hüzünlendirip, hem de ne acayip şu insan beyni dedirtecek türde, ustalıkla yaratılmış bir sahne…o bir kaç saniyeye bir sürü anlam yüklenebilmiş.

1 saat 15 dakikalık basit görünümlü bu film, aslında bu basitliğe yüklenenler sayesinde, sinemanın sanat olduğunu da kanıtlayan özelliklerde.

Sade, yapmacıksız bir karakter olan Frank Bono’nun bir kaç gününü konu alan, kilit ifadelerle ve diyaloglarla onun hakkında hızla ve çok fazla fikir sahibi olabilmemizi sağlayan, ve hatta doğumundan bugüne, Frank’ın bu dünyayla olmayan aidiyetini anlatan Sessizliğin Gürültüsü‘nü, gizli saklı kalmış -özel filmlerin peşinden koşanlar gözden kaçırmamalılar.

Filmin ilk sahnelerinde gördüğümüz, katilin trenle indiği istasyon, çekimlerden 5 yıl sonra yıkılmış. Siyah beyazın şıklığında, eskiye dair olanın hali çok güzel, film sırasında sık sık göreceğiniz New York sokakları, açılar, ve bir dönem. Herşey bu çekimler sayesinde o günlerdeki halleriyle sonsuza kadar yaşayacaklar.  

-Martin Scorsese : Blast of Silence, benim favori New York filmlerimden birisi.

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR