Korean Things Ya Da Noona Romance…

                Noona, Koreli erkeklerin kendisinden daha yaşlı kız/kadınlara hitap şekli.

Yaşlı-genç ilişkisinde saygı anlayışı, geleneksel olarak Türk adetleriyle benzerlikler taşıyor.

Zaten son yıllarda Türklerin Korelilerle genetik akrabalığı iddia edilmektedir.

Güney Kore, eğitimde bir devrim gerçekleştirerek, teknoloji ve sanatın tüm diğer dallarında çok ilerlemiş, kültürleri oldukça popüler olmuştur.

Dizileri dünyanın her yerinde izlenmekte; ilginç çekici, kendine özgü, renkli karakterleri ilgi çekmekte ve milyonlarca fanı bulunmaktadır.

“Noona Romance”ın bir kategorisi bile var artık: Yaşlı kadın- Genç erkek ilişkisi…

Başlangıçta erkek, çocuk muamelesi görür, küçümsenir filan ama, kadın yönelmeye başladığında genelde toplumun onaylamayan tutumuyla karşılaşılır.

Hikâyeleri genelde mutlu sonla biter tabii.

Witch’s Romance, I Hear Your Voice, I Do I Do,The Producers, I Need Romance 3,The Fox Lady bunlardan bazıları.

 

                Youtube’de “Best 500 Korean Dramas”  diye videolar olunca insan biraz şaşırıyor, “o kadar çok mu?” diye.

Asya Dizileri diye siteler var; Koreantürk, Yappuda, Asya Dizileri gibi.

İzleyeniniz var mı bilmem ama, hatırlatmak istedim.

Not: Bu arada, bir kaç kişisel laf edeyim: Bir süredir pek ilgilenmiyorum siteyle.

Sanırım beni asıl uzaklaştıran, film önerileri ve yorumları yapan arkadaşların, kendi kişisel deneyimlerinden, neler hissettiklerinden pek bahsetmemeleri ve biraz mekanik, duygusuz bulmam sunumlarını.

Film öneren arkadaşların, satır aralarında, kendi öykülerinden izler bulmak hoş  olmaz mıydı?

Sonuçta, herkes sevdiği bir şeyi yapmak ve paylaşmak için burada, ödev duygusuyla yapılmış gibi gelince, pek sıcak bulamıyorum.

Haksızlık ediyor olabilirim, sadece ben öyle hissettim.

Herkese merhaba!

 

 

 

 

Yazar

metover (@metover)

Masumiyet çağım geride kaldı...

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Hoşgeldin tekrar :) Kore diyince Kim ki duk filmleri çakıyor zihnimde,kendine has felsefesi olan şahsına münhasır adamlardan;fotokopi iş yapmıyor,benzersiz hissettiriyor,ya da kore sineması hakkında bilgim olmadığı için kıyaslayacak verilerden yoksunum.

  1
 2. Arzu (@arzu)

  Cevap hakkım: Aslında insanlar etkilendikleri filmleri yine kendilerince yazmıyor mu?Ben dönüp eskiye bakınca, filmleri ukalaca eleştirdiğimi farkettim, cahil cesareti :) Seyirci olduğumu, ancak etkilendiğim kadar cümleye dökebileceğimi anladım;

  1
 3. Arzu (@arzu)

  herkes gördüğü kadar…ama milyonlarca seyirci şansı olan bir filmin, milyonlarca farklı anlatımı da çıkabilir.Yine de illa ki gören gözümüz kadar yazıyoruz, lisanlarımız birbirimize yabancı gelebilir,ama bence yazdığımız filmlerin, sadece seçiliş

  1
 4. Arzu (@arzu)

  sebepleri bile bizden izler taşıyor zaten.

  1
 5. metover (@metover)

  Merhaba Sevgili Arzu, uzun zaman oldu, nasılsın? Ben sana hep gıpta ettim biliyor musun? Filmler hakkında tahlillerini çok etkileyici buluyorum. İşin aslı, tuhaf olan bendim; filmlerle ilgisi olmayan, konulardan bahsettim çoğunlukla…

  1
 6. metover (@metover)

  …ve film tanıtımı yapan arkadaşların, hangi filmi, hangi sözcükleri seçtiğinden çok, o filmi izlerken, neler hissettiği, filmi seçme nedenini daha çok merak ettim sanki; tuhafım değil mi? Saygılar efendim:-)

  1
 7. Arzu (@arzu)

  Filmlerin izlediğim an hissettirdiği şeyi yansıtmaya çalışıyorum, çoğunlukla o an ben zaten etki altında olduğum için bundan keyif alıyorum. Çünkü zaman geçip senaryoyu unutsam da dönüp aldığım notlara bakınca etkisi tekrarlanıyor.

  1
 8. Arzu (@arzu)

  Okunduklarında size de anlam ifade ediyorlarsa ne mutlu bana. Keşke daha detaylı kafa yorabilsem, bu da ancak okumakla-araştırmakla-tekrar tekrar izlemekle gelişir sanıyorum.

  1
 9. metover (@metover)

  Bir yandan da, senin için üzgün hissediyorum aslında. Bu gönüllü çabanın, emeğin bir karşılığı olmalıydı, bir profesyonel olarak da bunu yaparken aynı keyfi alacağından eminim. Profesyonellik, hayatını bununla idame ettirmenin…

 10. metover (@metover)

  …anlamı başka olurdu, kendini bunun üstünden tanımlamak, kimliğin olması hoş olurdu. “Ünlü sinema eleştirmeni” gibi. Çünkü bunu hak ettiğine inanıyorum. Bu sitede senin kadar kendini adamış biri daha yok.

 11. metover (@metover)

  Bana gelince kendimi gerçekten engelli gibi hissediyorum; yahu insan kendini doğru ifade etmeyi hiç mi beceremez! İnsan empati kurar, yakınlık hisseder, sempati duyar, merak eder ve tanımak ister, bu o kadar mı zor mu bilemiyorum.

 12. metover (@metover)

  Mesela, ağabeyimle yaşadığımı biliyorsun, köpeği öldüğünde ne hissettiğimi, Michael Jackson’ın ölümü, intihar eden yazarlar, rönesans, aydınlanma, ortaçağ, kapitalizm, Düşmanlık, hümanizim, sitedeki sevgili arkadaşlar…

 13. metover (@metover)

  İçinizden bir fani olarak, kimi zaman ne kadar gülünç olduğuma kadar ifade ediyorum. Sen de dahil olmak üzere burda kimse hakkında hiç bir fikrim yok,bazen insanüstü filan geliyorsunuz bana. Bu arada, uzun otların olduğu kırsalda yaşadığını biliyor gibi

 14. Arzu (@arzu)

  Yarım yamalak okuduklarımla bunu profesyonel işe dönüştürmek küstahlık olurdu, sadece seyirci olarak kişisel yorumlayabilirim, sinemaysa uçsuz bucaksız. Yüksek öğrenimini görmüş olsam bir nebze söz hakkım olurdu. Bu sosyal platform tam benlik o yüzden.

  1
 15. metover (@metover)

  …yim:-) hala öyle mi emin olamasam da. Siz ketumlar ordusu, bana kendimi yabancı hissettiriyorsunuz. Sinemanın tanrıları gibi kusursuz, insani zaafları olmayan, akıl-sır ermez gizemle bana korkutucu geliyorsunuz:-)

  • Arzu (@arzu)

   :D neden insanların zayıflıklarını hayatlarını duymaya ihtiyacımız var, herkesin herşeyden barındırdığını zaten biliyoruz. Facebook bu amaca çok hizmet etti de, insanlar o platformlarda oldukları gibiler miydi?? Boşver sinema konuşulsun burda da :)

   1
 16. metover (@metover)

  Size katılmıyorum efendim, okul dediğiniz yerde de kişisel çabanız yoksa öğrenemezsiniz. Olsa olsa, öz güven kazanırsınız. Çağımızda artık bireyin, kendini de tanıtıp, pazarlaması gerekiyor. Hele mütevazilik kendi kuyunu kazmak demek.

 17. metover (@metover)

  İyi de burda kimse küfürleşmiyor, nezaket ve duyarlılık var. Ayrıca “doğru kullanmak” diye bir rasyonalite var, izini kaybettiğin bir arkadaşını bulursun ve iletişim bilgilerini alırsın. Bu site o kadar katı mı? Neden ikisi bir arada olmasın?

  1
 18. metover (@metover)

  İmdaaat! Dikkat Arzu’yla karşılaşabilirsiniz:-)

  1
 19. Arzu (@arzu)

  Site yöneticilerinin siteleri hakkındaki beklentilerini bilmiyorum ama mevcudun benzerini taklit etmemesi daha bir iyi sanki, o iletişimlere hitab eden bir çok ağ var hani, hatta cılkı da çıkmışken, burda sadece filmler konuşulsun boşver. ☺️

  1
 20. metover (@metover)

  Makul, özür dilemesini bilen, eylemlerinin sorumluluğunu üstlenen insanlar için nerede, hangi platformda olduklarının önemi yok. Ama haklısın, sinema fikri yeterince büyük macera, üstünde konuşulacak çok şey var

  1
 21. sakin (@sakin)

  Bakmasını biliyorsan,ne çok şey görürsün aslında ,bu yazılan satırların arasında…Arzu Hanımın yeteneği malum…Şahsen ben kendisi ile ilgili ne çok şey öğrendim yazdıklarında.Film bahane aslında, herkes biraz da kendini yazıyor sanırım sevgiyle…

  1
 22. metover (@metover)

  Sevgili sakin (Bu arada ne sakinsin) söylediğin % yüz doğru, hepimiz, ilgi çekmek, popüler olmak, saygı görmek, hayranlık duyulmak istiyoruz. Gençler bunu acemice, seslerini yükselterek yapar, biz orta yaş kuşağı, daha cüretkarca talep ediyoruz bunu.

  1
 23. metover (@metover)

  …Bu sitede görmeyi arzu ettiğim şey bir parça daha açık yüreklilik. Kendim için kişisel bir blog kurmayı tasarlıyorum”Yaşamın anlamı” gibi bir temayla; benden davet alacağından emin olabilirsin; teşekkür ederim açık yürekliliğin için.

  2