Toplumun Onur ve Şeref’e İhtiyacı Var!

Geçtiğimiz yıl ekim ayında vizyona girmiş olan Yol Arkadaşım filminin devam filmi olan Yol Arkadaşım 2, 12 Ekim’de beyaz perdede izleyicisi ile buluştu.

Baş rollerini 2008 senesinden beri birlikte görmeye aşina olduğumuz iki isim, Oğuzhan Koç ve İbrahim Büyükak paylaşıyor. İbrahim Büyükak ilkinde olduğu gibi senaryoyu üstlenirken, Oğuzhan Koç da filmin müziğini yapıyor. Yönetmen koltuğunda ise üçlünün vazgeçilmezi olan Bedran Güzel var. Bedran Güzel, 3 Adam’ın sinema filmlerinden ziyade çektikleri dizinin ve de Oğuzhan Koç kliplerinin kamera arkasında duran adam.

Filmde özetle, ilk filmde “Yol Arkadaşım” adlı aplikasyon ile tanışıp arkadaş olan iki kişinin hayallerinin peşinden giderken başlarından geçen talihsizlikler anlatılıyor. Film hala vizyonda olduğu için spoiler vermek olmaz :) Filmde Çilek (Ezgi Eyüpoğlu) karakterinin youtuber olması güncel ve ilgi çekici bir durumdu fakat üzerine daha da gidilebilirdi çünkü günümüzün en popüler mesleği kendisi. Bununla birlikte hiç ihtiyaçları olmamasına rağmen argo ve küfür kullanımı vardı. Yer yer güldük fakat hiç kullanmasalar da olurmuş, film özünde zaten oldukça komik. Sanırım filmdeki en hayal kırıklığına uğradığım sıkıntı, filmde mafyanın olmasıydı. Yerli komedi yapımlarımızda mafya figürü kurtulamadığımız bir hastalık gibi. Fakat film gerçekten keyifli olunca bunlar göz ardı edilebiliyor. Hele ki sinemamızın bol bol komedi filmine ihtiyacı olduğu süreçte… BKM dışında hiçbir yapım şirketinin kolları sıvamaması üzücü bir durum. Bu sebeple Yol Arkadaşım, komedi filmi kıtlığı çektiğimiz bu zamanlarda vazgeçilmez bir yapım. İlk filmde Bahar (Aslı Bekiroğlu) karakterinin de dediği gibi;

“Toplumun Onur ve Şeref’e ihtiyacı var…”

Yazar

Viki (@birbiyikolsam)

Yerli filmleri analiz etmek için açılmış bir blog :)

YORUMLAR

  1. İnci (@inci-ozturk)

    Bir kısım insan filmi sevmemiş saygı duyarım ama başka kültürlerle bizim türümüzü karıştırmamak lazım. Bu filmler bizden… Bu arada iki filmi de izledim ve güldüm. :)

    1