Aşk mı Evlilik mi?

Bu yıl vizyona girmiş olmasına rağmen adını duymadığım, fragmanına tesadüf eseri rastlayıp izleme imkanı bulduğum romantik komedi filmi. Yapımı çok beğendiğimi söyleyemem fakat ciddi ciddi tartışılması gereken bir konu olduğunu düşündüğüm için film hakkında bir şeyler paylaşmak istiyorum. 

Öncelikle filmde, evlenip yuva kurmak isteyen üç yakın arkadaşın hikayesi anlatılıyor. Daha doğrusu takıntı haline getirdikleri evliliği bir an önce gerçekleştirmek için geliştirdikleri stratejileri izliyoruz. Baş rollerde Begüm Öner (Gizem), Ahmet Kayakesen (Tibet) gibi isimlerin olduğu yapımın yönetmen koltuğunda Bora Onur oturuyor.

Filmde oyunculuklar ve sahne yönetimi oldukça iyiyken, filmin konusu da az buçuk her dönemde işleniş tarzına göre iş görüyorken senaryonun bu kadar vasat olması filmi geri planda bıraktı. Filmde kadın, uzun süreli ilişkisini evlilik teklifi almadığı için bitiriyor ve finalde evlilik teklifi alınca barışıyor anca. Bu ayrılık sürecinde ise iş görüşmesine gittiği şirketin patronundan tutun da, hastanedeki doktora kadar herkesle flört ediyor. En acınası durum ise podyuma çıkar gibi hazırlanıp, acile giderek kendine eş adayı aramasıydı sanırım. Doktor maaşı iyiymiş, o yüzden acile gitmiş. Zengin ve bekar erkek odaklı çalışan üç güzel kızımız, en zengini nerelerde yemek yer, sosyal hayatları neresidir gayet iyi bilmekle beraber uygulamadan çekinmiyor. Diğer yanda cebinde 7/24 yüzükle gezen bir adam var. O da teklif edecek eş adayını arıyor her yerde. Ne tesadüftür ki o da üç kız arkadaştan, son bekar olana aşık oluyor. Gizem ve Tibet arasındaki “oyunla başladı, gerçek oldu” klişesine girmiyorum bile. Bu tip yapımlar dediğim gibi işleniş tarzına göre sahiden eğlenceli olabiliyor. Örneğin Ezgi Mola ve Murat Yıldırım’ın rol aldığı Kocan Kadar Konuş bu alandaki en başarılı filmlerden biriydi bana göre. Fakat bu tip yapımların genelinde rahatsız olduğum bir nokta vardır ki, o da işlenen kadın figürünün bu denli evlilik meraklısı olması. Elbette evlilik gibi bir hayaliniz olabilir fakat evliliğe muhtaçmış gibi davranmayın bu çok acınası bir durum.

Özetle, denk gelirseniz iki saatinizi ayırın. Tatlı bir romantik komedi olmuş. Sadece ben ve benim gibi feminen düşünen insanlar bu tip yapımları hep benim gözümden izleyecektir. keyifli seyirler. :)

Yazar

Viki (@birbiyikolsam)

Yerli filmleri analiz etmek için açılmış bir blog :)

YORUMLAR