Birbirimize inanıyoruz. Bu nerdeyse her şey demektir.

       Bohemian Rhapsody’dün izledim. Yönetmen Bryan Singer, 2:30 saat boyunca bizi tüm duyularımızdan kavrayıp sürükleyebilecek bir başyapıt var etmiş. Senaryonun gerçekliği hakkında çok fazla tartışmalı yazı okudum bu sabah. Queen’in geçmişine hakim olmadığım için, bu uyumsuzlukların şahsen farkına varanmışım gibi ahkam kesmeyeceğim. Aslında bu film şu şekilde tanımlansa, kimsenin seyir keyfini kaçırmaz ve kendisinden de mahrum bırakmazdı ; “gerçek hayattan esinlenerek hikayeleştirilmiş bir senaryo”

       Bohemian Rhapsody, mutlaka sinema salonunda izlenmesi gereken filmlerden. Öyle ki, o ekranın büyüklüğü ve ses düzeneğinin etkisiyle filmdeki konser coşkusu kalbinizde iyice bi gümbürdesin. Ayağa kalkıp birlikte bağırma isteğini duyumsayın, bacaklarınızı güçlükle zaptedin.

        Bohemian Rhapsody; insanı hayata cesaretlendiren, yeni pencereler aralayan muhteşem diyaloglar silsilesi ve onları büyük başarıyla sunan oyuncularla muhteşem bir kadro bütünlüğüne sahip. Onu seyrederek, bu grubun senkronize aykırılıklarının tuhaf uyumunu hissetmelisiniz. İnsanlığı yüzyıllar boyunca etkilemeyi başarabilecek eserler, çoğunlukla aykırılıkların cesaretinden doğuyor genellemesi yapılabilir mi? Yaratıcıları uzun yaşamıyorlar ve bütünün dışlanmışı oluyorlar. 

İnsanın gerçek evi sevgi. Dönüp dolaşıp sevildiğimiz yerde buluyoruz kendimizi. Ne mekanla ilgiliyiz, ne imkanlarla bir doyum var. Ruhtan ruha kurulan derin iletişim ve hayatta yaratıcılığımızın devreye girdiği tek şey; var edebildiğimiz sevgi.

Ağlayın, gülün, şarkıları içinizden bağırın ve gerçek sevgiyle tanışın. Bu film tam manasıyla benim ağzıma sıçtı. İyi seyirler.

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  bu da filmdeki atıfa gelsin ☺️https://m.youtube.com/watch?v=thyJOnasHVE&feature=youtu.be


  1

 2. İnci (@inci-ozturk)

  Yorumun sonu çok iyi :D Filmi ben de çok beğendim bir Queen hayranı olarak. Özellikle AID konser sahneleri birlikte izlediğimiz grubu ve beni bizden aldı. Freddie diyorum. Daha ne diyeyim.

  1
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk sevgiyi görünce ve tarumar olunca, başka da uygun söz yoktu halimi izahta :) yeri dolmaz sesler ve başka türlü ruhlar. tıpkı amy gibi ölümsüz ölümlü.

   1