Vizyon – 1 : KAFALAR KARIŞIK

Vizyonda geçtiğimiz hafta yerli komedi filmlerine bir yenisi eklendi. İlk olarak çektikleri Vine videolarıyla sosyal medyada büyük takipçi kitlesine ulaşan Kafalar grubu, YouTube fenomenliği ile çok büyük bir kitleye ulaştılar. Özgün içerik ürettikleri ve tamamen mizah odaklı kullandıkları YouTube mecrası onların esas işleri.

YouTube fenomenliğini sinemaya ve oyunculuğa taşımaya çalışıp, sonsuza kadar beyaz perdede kara leke olacak olan çok vasat filmler izledik. Kafalar ekibinin ilk afişini gördüğüm anda da şaşırmamıştım ve sinemamızda peşi sıra efsane olacak filmleri izledikten sonra bu tarz bir komedi filminin tanıtımını görmek gerçekten hayal kırıklığı olmuştu.

Fatih, Bilal ve Atakan dışında kadronun bu kadar sağlam olması oldukça şüpheliydi. Ya o ustaların başına silah dayadılar ya da gerçekten sağlam bir senaryoları var diye düşündüm. YouTube’da gerçekten kaliteli içerik üreten bu ekibin filmine şans vermemek haksızlık olurdu. Kısacası YouTube’dan sinemaya zıplamış en iyi film kesinlikle Kafalar Karışık olmuş.

Filmin matematiği çok mantıklıydı çünkü aralarında oyuncuk eğitimi olan sadece Atakan’dı diye biliyorum. Atakan’ı esas oğlan yapmaları onların lehine bir durumdu.Diğer yandan filmde üç yakın dostun hikayesini izlemeyi beklerken, gayet de farklı bir senaryo sunup rolleri akıllıca dağıtmışlar sadece. Yani filmde üç Youtuber’ın hikayesi anlatılmıyor.

Bu film yüksek olasılıkla sinemaya atılmamış birkaç fenomeni hareketlendirecektir fakat bu kaliteyi yakalayabilecekleri muamma. Film standart komedi filmlerimizle yarışabilecek kalitede, Kafalar ekibinden bağımsız, oldukça komik, aksiyonlu ve en önemlisi küfürsüz mizah içeriyor. (Birkaç istisna dışında). Acele etmeyip, bu tip temeli sağlam bir filmde sinemaya atılmaları gelecek eleştiriler açısından daha sağlıklı olmuş. 

Ayrıca film, sadece kendi takipçilerine hitap etmiyor. Tipik bir BKM izleyicisinin bayıla bayıla izleyeceği neşeli ve hareketli bir film. Aralarda oldukça sürpriz isimler var. Anlayacağınız herkes destek olmuş bu üç arkadaşa. Sadece tek bir tanesi var ki, destek olmasa da olur hani. O kişi sinema tarihinde ömür boyu kara leke olarak kalacak, umarım filmin üçüncüsünü çekmez. :)

Kafalar sahiden çok karışık, iyi seyirler :)

Yazar

Viki (@birbiyikolsam)

Yerli filmleri analiz etmek için açılmış bir blog :)

YORUMLAR