Bir Aşka Kaç Şarkı Sığar?

Barış Manço’dan MFÖ’ye, Sezen Aksu’dan Tarkan’a sürüklendiğimiz 2014 yapımı Tunç Şahin filmidir. Uygar Şirin’in aynı adlı romanından uyarlanan yapımda, aynı apartmanda yaşayan Ulaş ve İrem’in 20 yıllık aşk hikayesi anlatılıyor.

Filmi izlememiş olanlar için tavsiyem ilk olarak kitabı okumanızdır. Uygar Şirin, Ulaş’ın gözünden İrem’i, doksanlar çocukluğunu ve şarkıların hayatımızdaki güzelliğini enfes bir yorumla kaleme alıyor.

Kitaptan sonra filme baktığımızda, kitabı okurken ismini gördüğümüz şarkıları dinleyerek, anlatılan üç dönemin de popüler müziklerini görüyoruz ve nostalji hoşumuza gidiyor açıkçası. 

Filmde, sevenlerine has iki hoş sürpriz de var. Filmde hikayenin asıl sahibi Uygar Şirin ile oyunculuğu ve müzisyenliğiyle tanıdığımız Bora Cengiz de yer alıyor. (Uygar Şirin’i tanımanız zor olabilir, kendisinin yüzünü göremiyoruz. İpucu verecek olursam, İrem karakterinin nişanlısını oynuyor.)

Özge Özpirinçci ve Sarp Apak uyumlu olmuş mu, diye sorarsak, daha önce birlikte çalıştılar mı bilmiyorum – aynı dizide farklı zamanlarda rol almaları dışında- fakat çok yakın dost oldukları için uyum yakalamak onlar için çok zor olmamış. Birlikte izlemekten keyif aldığım iki isim oldu,umarım bir romantik komedide yolları kesişir.

Filmde bonus olarak çalan bir şarkı özellikle çok güzeldi. 5 yıl önce izlemiş olduğum filmin hala daha dinlemekten keyif aldığım şarkısı Maria Rita Epik’in Seviyorum şarkısı. Zaten filmde hangi dönem anlatılıyorsa, o dönemin şarkılarıyla anlatım destekleniyor.

Bunların yanı sıra hikayenin – bence- temelinde bir baba figürü görüyoruz. Tüm hayatını tek bir kitaba adayıp, yaşamının her zerresinde müzik olan bir adamın oğlu aşkını bir karışık kasete sığdırıyor. Biraz nostalji, biraz müzik sevenleri etkilememesi zor bir yapımdır.

Yazar

Viki (@birbiyikolsam)

Yerli filmleri analiz etmek için açılmış bir blog :)

YORUMLAR

  1. İnci (@inci-ozturk)

    Çok sevdiğim yerli filmlerin başında Karışık Kaset. Samimi bir filmdi.

    3
    • Viki (@birbiyikolsam)

      @inci-ozturk Kesinlikle :)