BEYİN YAKAN FİLMLER-7

            Hazır Beyin yakanlar-6‘da senarist, yönetmen Jan Svankmajer‘den söz etmişken, onun Berlin film festivalinde en iyi kısa film ödülü almış 1983 yapımı bu filmini de Beyin yakanlar-7 olarak paylaşmak isterim; Dimensions of dialogue

11 dakika ve 3 bölümden oluşan bu animasyon- kukla gösterisi, saatlerce üzerine kafa yorup yorumlanmaya açık güçlü semboller içeriyor. Önünde saygıyla eğiliyorum, Svankmajer usta yapmış yapacağını.

İletişim, insanlık tarihi, kadın-erkek ilişkisi, bağlar, sorumluluklar, bir olmak ama iki olamamak, devletler, uzlaşan çıkarlar, çatışan çıkarlar, yozlaşma, çürüyüş…

           Siyaset yaptığı düşünülerek bir süre kendi ülkesinde yasaklanmış.Yine sözsüz ve ama zengin bir anlatımla.

11 dakikalık filminde resim ve plastik sanat aracılığı ile insan ilişkilerini üç yönlü araştıran yönetmen, nesnel, tutkusal ilişkiler yanı sıra, insanların birbirini yiyişi (insan insanın kurdudur) konusunu da şaşırtıcı güçle işliyor. hiçbir ticari amaç güdülmeyen bu sanat yapıtının gerçek bir yaratıcılık olduğunu belirtmek gerekir.”  (Tezer Özlü)

https://www.youtube.com/watch?v=L-gGpWpra-g

 

Yazar

Kemik kadın (@kemikkadin)

Toplumsal dönüşüm (iyiye devrim) istiyorsak başlangıcı tartışacak güçte olmalıyız; herşey kadının gerçekliğinden uzaklaşmasıyla başladı..

YORUMLAR

  1. ArifAblak (@arifablak)

    Teşekkürler.

    2
    • Kemik kadın (@kemikkadin)

      @arifablak beyin yakmaya devam