İnsanlığın ham, delici ve dehşet verici bir portresi !

           Kalabalıkta bir yüz, 1957 yapımı bir Elia Kazan başyapıtı. Seyircisinden de hayli yüksek not alan bu film, insanın geçmişte de bugünde de hiç bir değişime uğramadan tekrarlana gelen zayıflıklarını çok eğlenceli ve sürükleyici bir dille çok başarılı oyunculuklarla sofra gibi önümüze seriyor. 

         Elia Kazan (gerçek ismi Elias Kazancıoğlu ve Kayseri kökenli rum bir ailenin çocuğu, İstanbul doğumlu), kabul gördüğü şekilde; etkileyici eserleri olan bir sinema sanatı ustası.

(Siyasi sebeplerle hayli kötü bir insan olan Kazan, nasıl bu filmleri yapmış o da ayrı bir yazıya konu edilebilir.Ve bir sanatçıyı, tüm hayatını dışarda tutarak, sadece eserleriyle görebilmek çok da mümkün olabilir mi? 1999’da Akademi tarafından yaşam boyu onur ödülü aldığında, salonun yarısı onu alkışlamamıştı, kalan diğer yarısı da muhtemelen hayatını onaylayan değil, sanatı ayrı değerlendirmek taraftarı olan insanlardı.)

          Siyah beyaz olan bu eser, Budd Schulberg tarafından yazılmış bir hikayeden uyarlanmış.

            Filmin başrol karakteri olan gitarist ‘Yalnız Rhodes’un, bir radyo programcısı olan Marcia tarafından tesadüfen bir hapishanede keşfediliş sahnesi, ve sonrasında insanlarla kurduğu kaba ama samimiyete dayalı hızlı-güçlü iletişimler, kesinlikle eseri şahsına münhasır kılıyor. Oyuncular baştan sona hikayeyi yaşıyor. Bir radyo programcısının, program stili konusundaki bu amatör yaratıcılığıysa çok etkileyici.

           Güç insanı ne kadar değiştirebilir? Samimiyetle yaşanmayan herşeyin hazin bir sonu oluyor.

Thomas Bernhard’ın bir röportajında söylediği gibi; beklerseniz zaman mutlaka her kötülüğün sonunu getirir. Çok kötü olan bir rütbeliyi, bir gün zorlukla yürüdüğü bir parkta banka oturmuş serçeleri izlerken görürsünüz.

Filmde çok sevdiğim oyuncu Walter Matthau ne kadar da genç :)

Patricia Neal ve Andy Griffith… bu film izlenir.

İşte O Film

  • Kalabalıkta Bir Yüz

    Kalabalıkta Bir Yüz

    Gitar çalarak bir gecede ünlü olan Arkansaslı adam, şöhretin büyüsüne kapıldıkça maskesinin altındaki sahteliği saklamayı başarabilecek midir? Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR