Dağ kadını

Woman at war , 2018 İzlanda-Fransa-Ukrayna ortak yapımı bir film. Yönetmeni, Atlar ve İnsanlar’la tanınan Benedikt Erlingsson.

Bir gizli kadın kahramanın, bir eko-savaşçının hikayesini hicivli bir dilde anlatan senaryo çok da naif. Evlat edinme hayallerini umutsuzca çatı arasına kaldırmışken, tek başına göze aldığı çevreci aktivist mücadelede kucağına tekrar düşen yeni bir ihtimalle neyin doğru olduğuna karar vermek zorunda kalan Dağ Kadını, terörist muamelesiyle karşı karşıya kalınca korkup kaçmayı düşünmeyecek kadar maneviyatına sadık olduğunu da gösteriyor.

Hayallerimde hep ‘biz yaşarken fonda müzik olması’ vardı, bu film onu komik bir tarzla gerçekleştiriyor, ve tüm o sahneler filmi hem eğlenceli, hem de şahsına özel kılıyor. 3 kişilik capellanın çıkardığı tüm ara sesler, doğa aktivisti Halla’nın duygularını seyirciye vermek adına kullanılmışken, ara ara beliren  Ukraynalı 3 kadın şarkıcı da ona kendi hayatını hatırlatmakla yükümlü ve çocuk hayallerinin diri tutulmasına ön ayak oluyor gibiler. 

Bir tarafta geleceği kurtarmaya çalışan ve hayatını riske eden Halla , diğer tarafta kendi huzuruna ve kurtuluşuna odaklı bir ikiz kardeş. Kalpten kalbe bir yol vardır, eğer tüm samimiyetimizle yaşıyorsak.

 

Şaşırtıcı bir final sizi bekliyor.

 

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

  1. sakin (@sakin)

    Samimiyet,kalpten kalbe yollar…tarzınız mı değişti?