Odan Kireçtir Senin , Yüzün Güleçtir Senin…

Hepimiz Batman’i gayet iyi biliriz. Kimimiz filmlerden, kimimiz çizgi filmlerden hatta kimimiz çizgi romanlardan. Batman ile bir şekilde tanışmış bizlerin ise bildiği en büyük kötü adam Joker’dir.  Sayko , çılgın , katil ve unutulmaz kahkahalara sahip böyle bir karakter bir çocuğun aklından nasıl çıkar ki? Aynen çıkmaz işte benimde joker merakım küçükken izlediğim batman çizgi dizilerine kadar gidiyor. Tamam günün sonunda kazanan belliydi ama bu Jokerin derdi ne niye kimse konuşmuyor bu adamla diye hep düşünürdüm . Gel gelelim çocuk aklıyla birşeylerde yakaladım mesela bu Joker Batman abinin anasını babasını öldürmüş zamanında, husumet oraya kadar dayanıyormuş. Bunu o yaşlarda öğrenen ben dün sinemada bu olayı aynen gördüm (salonda anlayan tek kişi ben olabilirim) ve daha merak ettiğim kimdir bu joker bey sorusunun cevabını da doya doya  aldım.

 

   Joker filmi bildiğimiz süper kahraman filmlerinden kesinlikler farklı bir film. Genelde süper kahraman filmleri bellidir Dünya’nın sonunu getirecek bir felaket yada kötü karakter ve bunla ilgilenen güçlü bir abi . Ama son 2 3 yıldır bundan sıkıldığımızı film senaristleri ve yapımcıları da anlamış olacak ki Logan ile başlayan değişimi Joker filmiyle gerçekten üst noktalara çıkarmışlar.

Film, sonu belli aksiyon sahnelerine sahip değil uzun soluklu psikolojik bir havası var . Filmi bir filme benzetmem gerekse bu kesinlikle Taxi Driver olurdu. Taxi Driver ‘da Robert de Niro ‘nun muhteşem oyunculuğunu Joaquin Phoenix Joker de kesinlikle aratmıyor. Filmin ve Joaquin Phoenix ‘in kazanacağı ödülleri şimdiden tebrik ederim hatta şimdiden nur topu gibi bir en iyi erkek oyuncu ödülünü takdim edebilirim o kadar eminim oyunculuğun başarısından.

Film hakkında spoiler vermeden kısaca bir konusuna değinecek olursam; hayatta iplenmeyen , başarıya ulaşamamış, yoksullukla ve en önemlisi MUTSUZLUKLA mücadele eden Gotham’ın bir vatandaşı olan Arthur; yaşadığı negatif olayların etkisiyle ve hayattaki inandığı, sevdiği son bir kaç parçayı da kaybetmesiyle yada hiç de öyle şeylere  sahip olmadığını anlamasıyla bir canavarlaşma hikayesi…

Oyunculuklar harika , çekimler süper , senaryo zaten hepimizin merak ettiği adam jokerin öncesine ait harika bir senaryo yani pasta harika üzerine bir tek mumları dikmek kalıyor. 

Mumlarda kesinlikle filmdeki öldürme sahneleri olmuş. Jokerin cinayetleri ve cinayetlerin sonrasında hiç etkilenmeden  aynen devam edebilmesi bu sahnelerin oyunculuğu filmi uçurmuş.

Teşekkürler yüzü güleç dev adam …

 

 

 

Yazar

Aytaç (@aytacko)

Cum bur lop.

YORUMLAR