Bir Öğretmen Ömrünü Neye Vermeli?

               Hintli yönetmen Sanjay Leela Bhansali’nin filmi Black‘ten, hakları satın alınarak uyarlanan ”Benim Dünyam” filminin yönetmeni de, başrol erkek oyuncusu da Uğur Yücel. 2013 yapımı film o günlerde uyarlanış sebebiyle çok eleştirilmişti. 

               İnsan bir film seyrederken, senaryosunu kendi süzgeçlerinden geçirmeden bir yere oturtamıyor. Ben bu filmi tekrar tekrar süzgeçlerimden geçirdim ama hala konumlandırabilmiş değilim. Keşke bir Pedagog ve Çocuk Psikiatristi tarafından da yorumlar alabilsek. Hem kör hem sağır olan bir çocuğun doğru gelişimini sağlayabilmek için ona nasıl davranmak doğrudur? Filmdeki sert sahneler beni izlenen yolun doğrulukları konusunda hayli ürküttü, filmin gelişimine göreyse hepsinin neticesi olumlu oldu. Bu burda cevaplanmamış sorum olarak kalsın.

              Uğur Yücel, Melis Mutluç ve Beren Saat büyük başarıyla rollerinin üstesinden gelmişler. Yan rollerdeki oyuncularsa ara sıra biraz abartılı ve piyesvari hallere kaymışlar. Kızkardeşin sürece tepki verdiği an, anne babanın mahcubiyetle sergiledikleri tiyatral baş boyun hareketleri, göz devirmeler, köşeli sahneler, fakültedeki öğrencilerin vücut dilleri…

Yine de çok güzel filmdi. Bir öğretmen ömrünü neye vermeli? Bir insan başka birinin yaşamasını onaylamadığı sonu kendisi yaşarsa; öğrencisinin akıl hastanesine kapatılmaması için yıllarca çabalamışken, ya farketmeden elinden kayıp giden hayatıyla kendi sonu öyle olursa? Onun için bir ömür verebilecek biri de bulunur mu?

Vazgeçmemeyi ve eğitimin hayata kazandırabileceklerini gözardı etmemeyi güzel anlatmışlar.

Uğur Yücel daha çok film yapmalı.

 

Yazar

Hazal (@hazal)

Aynı şeyleri izliyoruz, farklı şeyler görüyoruz.

YORUMLAR