Alphaville ile Anna Karina’ya veda

                Alphaville 1965 yapımı bir Jean-Luc Godard filmibir yeni dalga bilimkurgu noir filmi (kara film). Bir Distopya.

     Bugün eriştiğimiz teknolojilerle çok daha iyi filmler çıkarılabildiğini düşünüyorsanız eğer, tavsiyem Alphaville’i mutlaka izleyin. Tuhaf ve anlaşılması güç gibi başladıktan yarım saat sonrasında, durumu çözmek için içinden çıkamaz olacağınız bu özel senaryo, çok incelikli bir gelecek tasviri. Henüz hala gelmemiş gibi görünen o geleceğin emareleri 65’lerden çok daha öncesiyle, insanlıkla baş gösterip bugüne kadar yoğunlaşarak ulaşmış durumda aslında. Bu yüzden de oradaki duyguyu çok derinden kavratıyor insana. Ne demek istediğini hemen anlamakla kalmayıp, anlatış tarzına da hayran bıraktırıyor.

Duygular hayatı kolaylaştırır mı zorlaştırır mı?

İdealize edilmiş bir gelecek için, normali yaşayan insanlar tehdit midir?

Normal nedir?

Asimile olup yok olarak var olunabilir mi?

Duyuların yerine geçip, karar verici haline gelen Alfa 60 cihazından pek de farkı olmayan siyasiler tarafından yönetilen dünyada bu baskı ve kısıtlamalar, tüm telafuz edemediklerimizin görüntüye ve söze dökülmüş hali. Bunu o kadar tuhaf bir şekilde, tuhaflığın ustalığında yapıyor ki, aklınıza düşürdüğü her şey için ona teşekkür duygusuyla ve hayranlıkla bitiyor. Ya bizdensin ya da öteki. Vicdan, inanç, cömertlik, fedakârlık, aşk gibi soyut değerlerin yasaklandığı; hatta gözyaşı dökmenin bile suç sayıldığı, her gün güncellenen sözlükte kelimelerin tek tek literatürden atıldığı, ancak kelimelerin duygularının kalplerden henüz silinemediği Alfa dünyasına hoşgeldiniz. Başkalaşımın baş döndürücülüğü hala insan kandırmaya devam ediyor olsa da, totaliter rejimlere karşı dimdik direniyor aşk.

 

-Alfa 60: Geceyi neyin aydınlattığını biliyor musun?

-Ivan : Şiir sanatı

-Alfa 60: Dininiz nedir?

-Ivan: Vicdanın ilham kaynağı olmasına inanırım.

 

Aşkın tanımını Anna’dan, Godard’ın cümleleriyle dinleyin.

Bize, bu büyük cümleli zor filmleri bıraktığı için tüm emekçileriyle birlikte

sen Anna Karina, 

sen, iri gözleri konuşan kadın,

tekrar görüşmek üzere

hoşça kal…

İşte O Film

  • Alphaville

    Alphaville

    Amerikalı özel dedektif Lemmy Caution, baska bir gezegendeki baskı altında yönetilen bir ülkenin başkenti Alphaville’e gelir. Amacı ülkenin Alpha 60 isimli insan benzeri bir çeşit robot olan başkanına suikast düzenlemektir. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR