Atiye

Netflix’in yeni dizisi Atiye’nin (The Gift) reklamını izler izlemez merak edip açtım ve aynı gece sezonu bitirdim. Şengül Boybaş’ın Dünyanın Uyanışı adlı eserinden uyarlanmış, senaryosunu Jason George, Nuran Evren Şit ve Fatih Ünal’ın birlikte kaleme aldıkları fantastik bir dizi.

Konusu, kurgusu çok güzel ve şaşırtıcı. Diyaloglar sıkıcılaşmadan, gereksiz yayıp  uzatmadan ilerliyor ve en güzeli de klasik yerli dizilerden çok farklı olan ‘tema’sı olmuş. Dizi, Göbeklitepe üzerine gizemli, masalsı, spiritüel bir hikaye.  Avrupa’da çok klasikleşen bu arkeoloji kurgusu, sanırım bizde ilk kez deneniyor. Bu dizi bir tv kanalımızda yayınlansa tuhaf karşılanabilirdi, çünkü maalesef tv.ler zengin-fakir-töre şeytan üçgeninde dönüyor. Ama Atiye bir Netflix dizisi olunca insanı daha çok içine alıyor. Beren Saat’in oyunculuğu başrol için sanki biraz zayıf kalmış. Ya çok abartılı ya da maske yüz gibi, tam anlamıyla çözemedim, ama biraz tiyatral ve havada kalmışlık duygusu veriyor. Dizi müzikleri çok çok iyi, ters köşe yapan hikayesi de öyle…

Finale hızla koşulmuş olsa da güzel bitiyor.

10 üzerinden 7 verdim :)

Iyi seyirler !

Yazar

Hazal (@hazal)

Aynı şeyleri izliyoruz, farklı şeyler görüyoruz.

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Arkeolojinin konu edilmesi çok güzel olmuş. Bu topraklardan çok hikaye çıkar.

  2
 2. İnci (@inci-ozturk)

  Arkeologlar hakkında hiç güzel konuşmasalar da zaten çok ilgimi çeken Göbeklitepe’li Atiye’yi ben de sevdim. Devamını merakla bekliyorum.

  2
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk neler söylüyorlar? Bunu hakikaten merak ediyordum.

   1
  • İnci (@inci-ozturk)

   Dizinin saçma olduğunu, arkeoloji ile bağdaşmayan çok şey olduğunu. Hatta arkeolojiyi kullandıklarını söylüyorlar. @arzu

   1
  • Mel-ankolik (@mel-ankolik)

   @inci-ozturk Yerli dizilerin en büyük sorunu. Yeterli bilgiye sahip olmadan bir konuda söz söylemeleri, konuyu bilen izleyiciye çok itici geliyor bu nedenle. Diziyi izlemedim bu arada.

   1
  • Arzu (@arzu)

   @mel-ankolik çok sabırsızca hazırlıyorlar, senaryolardaki sağlık konuları da öyle ya