Anayurt Oteli

23 2 12
 • Anayurt Oteli

  Sinemamızın en önemli yapıtlarından biri olan Anayurt Oteli, Yusuf Atılgan'ın aynı isimli yapıtından Ömer Kavur tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Zebercet, eski bir otelde müdürlük yapan kendi halinde bir adamdır. Görünürde hiçbir sorunu olmayan bu adamın içinde fırtınalar kopmaktadır. Bir gün otelin kapısından giren güzel bir kadın, Zebercet'in en büyük tutkusu, en büyük saplantısı olur.

  Yönetmen: Ömer Kavur

  Tür: Dram, Polisiye

Paylaş Tweet Paylaş

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Tuzlu su bienali kapsamında Salt Beyoğlu’nda orjinal afişini görmüştüm ve neden bu f

 2. Arzu (@arzu)

  film diyerek merak etmiştim. Burdan izleyebileceğim , güzeel oldu bu :)

 3. Zfrzkn (@zfrzkn)

  izlenilmesi gereken filmlerden bence, Türkiye sinemasının mihenk taşlarından biridir. Gerek konusu (Yusuf Atılgan) gerek sahnelerin, oyuncuların ve kameranın neredeyse sürrealizme varacak yumuşaklığı pek bir hoş.

  2
 4. arvennnn (@arvennnn)

  Hic sevmem bu filmi. Hastalikli karakterler 🙈🙈

  1
 5. Aylaksultan (@oznur-gurpinar-efe)

  Türkiye sinemasının çok ileri bir ürünü. Bastırılmış cinselliğin olası sonuçları veuç noktaları…

  2
 6. Arzu (@arzu)

  Uzun zamandır her nedense ertelediğim Anayurt Oteli’ni sonunda izledim.Anlamakta güçlük çektiğim sahneler olduğu için, film bitince hakkında yapılan analizleri biraz karıştırdım.Ordan da anladığım kadarıyla kitaptaki hikayeye tümüyle sadık kalınmamış.

 7. Arzu (@arzu)

  Filmin sonunda gördüğümüz kadın resmi, kitapta başka bir kadına; konağın asıl sahiplerinden Keçecizade Faruk’un aşık olduğu (ve bu aşk yüzünden de kendisini 1 numaralı odada astığı) yengesine aitmiş. Bu, hikayeyi tümüyle başkalaştırıyor.

 8. Arzu (@arzu)

  Ben o resmi, Zebercet’in annesine ait sanmıştım, gelmesini beklediği kadın müşteriyle de aynı kadın olunca, küçük yaşta kaybedilmiş anne figürü ve Freudyen bir hikaye canlanmıştı gözümde.

 9. Arzu (@arzu)

  7 aylık olarak doğduğunu vurgulayan Zebercet, bunu anne rahminden reddediliş kabul etmiş olabilir mi? ve sonra annesinin erken ölümüyle, bir nevi terk edilmiş, yine de dönerse diye onu beklemiş, tıpkı Godot’u bekler gibi.

 10. Arzu (@arzu)

  Serra Yılmaz’ın ‘hoşt köpek’ repliği; Zebercet’in, hayatındaki kadınların gözünde yok sayılışının , yok oluşunun özeti olmuş. Yine de hikaye neden bu kadar başkalaştırılmış diye merak ediyorum.Farkı kendim de görebilmek için kitabını da okumak istiyorum.

  1
 11. Arzu (@arzu)

  Klasik film sevenlere, giriş-gelişme ve sonuç beklentisinde olan seyircilere bu filmi önermek hata olur. Ağır,anlamsız ve okuduğum bir iki eleştiride gördüğüm üzere ‘hastalıklı’ dahi gelebilir. Benim içinse etkileyiciydi.

  1
  • sakin (@sakin)

   @arzu yorumlarınızı oldukça içselleştirerek okudum,derinliğinizi alkışlıyorum.