Modern Zamanlar

Modern Zamanlar fragman izle FRAGMAN
3 69 2 8
 • Modern Zamanlar

  Film, 1930'lu yıllarda hüküm süren Büyük Ekonomik Buhran sırasında makineleşmenin de etkisi ile bozulan ekonomik ve toplumsal koşulları, artan işsizlik sorununu sessiz ve kendine özgü tarzıyla dile getiriyor. Bir fabrikada montaj hattında monoton bir işte ve delicesine bir tempoda çalıştırılan bir işçi tempoya ayak uyduramaz ve zamanla ruhsal çöküntüye uğrar. Monoton vida sıkma işinden alınarak deneysel bir 'otomatik yemek yedirme makinası'nda kobay olarak kullanılır. Bir dizi şanssız olay sonucunda patronları onun delirmiş olduğuna kanaat getirerek bir akıl hastanesine gönderirler. Buradan çıktığında da tesadüfen elinde salladığı kırmızı bir bayraktan ötürü komünist bir provokatör zannedilerek bu kez de hapishaneye gönderilir. Burada toplu bir firarı engellediği için ödül olarak serbest bırakılır ama olaylar durmaz.

  Yönetmen: Charles Chaplin

  Tür: Komedi, Dram

Paylaş Tweet Paylaş

YORUMLAR

 1. bingeren (@bingeren)

  muhteşem bir film. bir başyapıt.

  2
 2. Serenay (@serenay)

  Zamanında komünizm propagandası denilerek gösteriminin yasaklanması çok anlamsız olduğu için çok komik.

  2
 3. Zfrzkn (@zfrzkn)

  ah ah sinemanın sinema olduğu yıllar :). Ses girdi büyüsü bozuldu.

  1
 4. Mustafa Oğuz (@mustafa-oguz)

  Türkiye’de Kemal Sunal filmleri her yaştan insanlar tarafından ilk günkü zevkle izlenmekte ve benimsenmektedir. Kemal Sunal eleştiriyi komediyle yoğurmuş toplumdaki patolojik problemleri bu şekilde dile getirmiştir.

  2
 5. Mustafa Oğuz (@mustafa-oguz)

  Birçok bilim insanının veya yazarın ciddi şekilde kapsamlı teoriler oluşturarak hazırladıkları toplumsal eleştirilerden daha çok komedi ile anlatılmaya çalışılan patolojik durumlar toplum tarafından daha iyi anlaşılmıştır.

  2
 6. Mustafa Oğuz (@mustafa-oguz)

  Chaplin’in bu filmi de komedi ile birçok yazarın veremediği mesajları alıcıya daha etkili bir şekilde vererek insanların kapitalizmi daha iyi anlamasını sağlamıştır. Burada mizahın özgürleştirici ruhunu fazlasıyla göstermiştir. Güldürmek ciddi bir iştir.

  3
 7. Arzu (@arzu)

  bu konuda çok kararsızım, verilen mesajların güne katkısı bazında yani. yıllar içinde kendi düşünce dünyamda ola gelen değişimi gördükçe hevesleniyorum, ama genel ortalamaya vurunca dünya binlerce yıldır aynı kavgaları verip duruyor.

  3
 8. Mustafa Oğuz (@mustafa-oguz)

  Tarih sınıf savaşından ibaret yani… Filmin yayınlandığı yıllarda kapitalizmin karşısında ciddi bir komünizm fikri vardı. Fakat günümüzde kapitalizmin karşısında durabilecek bir sistem veya düşünce yok. Sanata yönelmek lazım

  4