Sendrom

Sendrom izle
2 16 7 58
 • Sendrom

  Ölümcül olan duygular mıdır yoksa insanlar mı? Nejat Uğurlu'nun yönettiği kısa film Sendrom'da hastalığı yüzünden maske takmak zorunda kalan şair, toplum tarafından dışlanır. Bu dışlanmaya bir tepki olarak bilinçaltında bir katil yaratır. Ve bu katil aracılığıyla topluma karşı bir hesaplaşma içine girer...

  Yönetmen: Nejat Uğurlu

  Tür: Gerilim, Kısa Film

Nasıl İzlenir?
Paylaş Tweet Paylaş

YORUMLAR

 1. jerry co (@jerry)

  @nejat-ugurlu sizin filminiz mi?

  2
  • Nejat Uğurlu (@nejat-ugurlu)

   @jerry evet benim filmim, umarım beğenmişsinizdir

   9
  • jerry co (@jerry)

   @nejat-ugurlu yonetmenin burada olmasi super :) ne guzel :)

   2
 2. Nejat Uğurlu (@nejat-ugurlu)

  Yazan ve yöneten: NEJAT UĞURLU Yapımcı : MEHMET MÜJDAT UĞURLU. ..umarım beğenmişsinizdir.. @Jerry

  3
 3. Arzu (@arzu)

  Ne garip ki bir süredir düşündüğüm şeydi bu, bir insan aslında kaç insandır?Filmdeki bir bakış açısını çok etkileyici buldum bu yüzden, bir kişi intihar ettiğinde kaç kişi ölür?İntihar üzerine çok şey konuşabilirdim, ama bu cümleyi kuramazdım.

  5
  • Nejat Uğurlu (@nejat-ugurlu)

   @arzu film için yaptığınız yorumlar için teşekkür ederim.. filmde benim de sorguladığım olgu aslında buydu? Bir insan kaç kişidir? Hangisi iyi, hangisi kötü?

   3
  • Arzu (@arzu)

   @nejat-ugurlu filminizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. İzlediğim bir filmin yönetmenine direk ulaşmak çok şaşırtıcı oldu benim için :)

  • Nejat Uğurlu (@nejat-ugurlu)

   @arzu ben teşekkür ederim zaman ayırıp izlediğiniz için.. sadece hayalleri olan biriyim… tek derdim hikayelerimi sizinle paylaşmak

   2
  • Arzu (@arzu)

   @nejat-ugurlu hayaller olmasa hayatta kalamazdık belki de. istediğini yapmak ne güzel olmalı.

   1
  • Nejat Uğurlu (@nejat-ugurlu)

   @arzu evet istediklerimizi yapmak eminimki çok güzeldir. O güzelliği emin ol bende merak ediyorum

   1
  • Arzu (@arzu)

   @nejat-ugurlu en az 2 kişi olduğumuzdan hiç şüphem yok . ya da belki girdiğimiz her diyalogda, yansımalarla bambaşka kişileriz. herkeste farklıyız, herkes için farklıyız.

   2
  • Nejat Uğurlu (@nejat-ugurlu)

   @arzu galiba iki kişiden bile fazlayız.. sadece ortama göre davranan çok karakterli canlılarız

   1
  • Arzu (@arzu)

   @nejat-ugurlu Daha asap bozucu haliyle de;kimyamıza bağımlı olduğumuza inanıyorum,kimyamızdaki hafif sapmalar,fazlalıklar,eksiklikler,mekanizmaların coşması ya da durulması.Atomların oynaklığı gibi,sürekli değişiyoruz.Bir an öncesi, şuandaki biz değiliz.

   1
  • Nejat Uğurlu (@nejat-ugurlu)

   @arzu size katılıyorum.. ama bence gerçek sebebi : özgür olmamamız

   1
  • Arzu (@arzu)

   @nejat-ugurlu anladım.maskeler anlamında diyorsunuz siz.gerçek farklılıkları kastettiğinizi düşünmüştüm,sürekli değişen halimizden,karşılaştığımız heryeni şeyle yeniden şekillenişimizden.özgür olmamak bu coğrafyanın kaderi,kendimizi bize bile unutturdular

   1
  • Nejat Uğurlu (@nejat-ugurlu)

   @arzu yaşadığımız coğrafya, ailemiz, arkadaşlarımız, aşklarımız vb. Bizi hep değiştirir. Önemli olan bizim onlara verdiğimiz cevap: maskeli balo oyununumu sececeğiz yada bu oyunu hiç oynamayacakmıyız

   1
  • Arzu (@arzu)

   @nejat-ugurlu psikoterapilerle aslımıza ulaşmaya çalışıyoruz.artık bu oyunu oynamamaya karar verdiğimizde, kendimize ulaşmak çok güçleşmiş oluyor.bir zaman geliyor ki kendimize sorduğumuz sorulara cevap bulamıyoruz,ne büyük yabancılaşma ama.

   1
  • Nejat Uğurlu (@nejat-ugurlu)

   @arzu kendimize bile yabancılaşmak.. sonra korkmak.. acı çekmek..intikam isteği..

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @arzu kendimize yabancılaşma nedenimiz aslında kendimizi keşif yolculuğuna hiç çıkmayışımız.varoluşumuzun farkındalığına hiç varamayışımız,benliğimize dair hiçbir sorgulamada bulunmayışımız.kendimize dair görünenin bilgisi bize yetiyor sanıyoruz….

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @arzu Herkesin kendinde gizlenen bir ilim var,bir bilgi kodlanmış hepimize.bunları öğrenmediğimiz,kurcalayıp varoluşumuza dair merakın içine giremediğimiz için her türlü boşluk bizi yakalar..korku,acı,intihar,çaresizlik,dışlanmışlık,başarısızlık vs.vs…

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @arzu oysa insan bilince kendini üstesinden gelemeyeği hiç bir acı hiçbir korku hiçbir ümitsizlik yoktur.Bu bilgiyi biraz psikoloji biraz da da tasavvuf öğretileriyle aradığınızda tüm sorularınıza cevap bulur ve kendinize inanamazsınız emin olun ;)

   1
  • Arzu (@arzu)

   @theoz kendimizi bulmak korkuttuğu için mi bu yanılsama hayatları oluşturduk, yoksa içerdekinin hiç mi farkında değildik?

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @arzu hiç farkında değildik,çünkü toplumsal olarak ezelden beri çocuk yetiştirme söylemleri hiç değişmedi.Çocuğuna “Kendin ol”diyen bir aile mantığı yerleşmedi bu topluma.Aile daima başkasıyla kıyasladı ve çocuğu “kendi olmak” bilincinden uzaklaştırdı..

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @arzu ve bir zaman sonra aldığımız eğitimler,bize tüm bildiklerimizin yanlış olduğunu anlatır gibiydi.Kendimize ulaşmak istiyorduk ama korkuyorduk ta aynı zamanda.Yüzleştiğimiz şey ya hoşumuza gitmezse?, diye.Ancak uyutulan farkındalık uyanmıştı artık…

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @arzu yani yazdığının ikisi de doğru arzu.ve hatta daha fazlası.mesela bu tanımlamalara göre kendimize dönüp baktığımızda,uyanışımız ne zaman gerçekleşmiş?hangi eğitimler,hangi yaşam deneyimleri hangi faktörler uyandırdı bizi? ve nasıl ulaştık kendimize?

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @arzu kendine ulaşabilenler için tabi ;) ama bu bitmeyen bir yolculuk,insanın kendine olan yolculuğu..İyisiyle kötüsüyle kendinizi onayladığınız ve kabul ettiğiniz sürece kendinizi bulmak onu tanımak ve onu sahiplenmek müthiş bir zevk ;) “Bu Ben’im”demek!

   1
  • Arzu (@arzu)

   @theoz hayran bıraktın beni cümlelerine.ne güzel ki, bir film bize kapladığı dakikalardan çok daha fazlasını getirebiliyor.bu yüzden sinema sahici sanat,tüm bu bilinci uyandırmaya yönelik en keyifli yol.ama benim başlangıcım öncelikle bir kitapla olmuştu.

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @arzu Estf. çok naziksin.kesinlikle sinema,edebiyat,müzik,hatta belki bir fotoğraf karesi bile ve sanatın her dalı aslında bizi kendimize ulaştırabilen en etkili klavuz.Ruhumuzdaki gizi en hızlı ve tesirli olarak ortaya çıkaran en güçlü yoldur sanat!..

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @arzu Bu nedenle herkesin ucundan kıyısından mutlaka sanatla ilgilenmesi kanaatindeyim.Çünkü sanat, insan ruhunu ve karakterini ince ince işler,sizi bir mücevhere dönüştürür.Gerçekten sanatla ilgisi olmayanı anlayabilmem mümkün değil! Eksik bir yaşamdır!

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @arzu Bu arada kitap demişken hep film tavsiyesi veriyoruz.Fırsattan istifade,Fi-Çi-Pi kitaplarını okudun mu bilmiyorum.Azra Kohen’in.Duymuşsundur belki.Okumadıysan ilk fırsatta bu üçlemeyi okumanı tavsiye ederim.Daha önce böylesini okumadın emin ol ;)

   1
  • Arzu (@arzu)

   @theoz duydum ama popüler kitaplarla mesafeli olduğum için uzak kaldım.madem öneriyorsun bakacağım :) sanat hakikaten insanı sorulara sevk ediyor.bize sadece estetik olarak öğretildiği için,o hayati bağlantısını ıskalamışız.

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @arzu belki sadece bu üçleme kitap için önyargını kırmanı dilerim;)çünkü sen sahiden farkındalığı yüksek bir insansın.fi-çi-pi de,bir kitabın içine nasıl bu kadar bilgi sığar,demeden alamıyorsun kendini.o kadar çok gerçeği anlatan çok yönlü bir kitap ki..

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @arzu burada filmler için yaptığımız pek çok sorgulamayı orada da yapıyorsun.içinde sanat,siyaset,psikoloji,din,ilişkiler ve hatta hayata dair ne varsa fazlasıyla yüksek zekada işlenmiş o kadar çok etkisinde kalacağın konu var ki..popüler olmayı haketti;)

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @arzu okuyunca,seninle onu da tartışmayı isterdim açıkçası.bitmesini istemediğin ve daha önce de dile getirdiğimiz gibi bittikten sonra başlayan müthiş bir yapıt.Türkiye gündemine dair de şaşıracağın çok şeyle karşılaşacaksın ve epey etkisinde kalacaksn;)

   1
  • Arzu (@arzu)

   @theoz yavaş bir okuyucuyum o yüzden bu zaman alacak ama bitirip üzerine konuşmak fikri çok güzel görünüyor :) uzun sürse de okuyacağım onları.

  • Melis (@melis)

   @nejat-ugurlu Palyaçolardan korkmamızın sebebinin bize çok-kişilikli yanımızı anımsatmaları olabileceğine dair bir şeyler okumuştum. Filminiz de bana bunu anımsattı.

   2
  • Nejat Uğurlu (@nejat-ugurlu)

   @melis evet haklısınız. . Ben palyaçolardan korkarım ☻ çünkü çift kişilik oyununu çok iyi oynarlar. Palyaço nun yüzüne baktığınızda komik ve eğlenceli bir figür görebilirsiniz.. peki makyajlarını sildiklerinde yada maskelerini çıkardıklarında? İşte acı…

   2
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @nejat-ugurlu aslında palyaçoların yüzlerine daha dikkatli baktığınızda hüzün görürsünüz.ifadeye mutlak yansıtılan bir hüzün üstelik..ve onlar beni de hüzünlendirir nedense, hiç neşe kaynağı olarak göremedim onları.belki de o hüznü keşfettiğim içindir..

   2
 4. Özlem Bayır (@theoz)

  Ölümcül olan beklentilerdir!Kişiyi esaret altına alan,özgürlük alanını,sosyal hayatını,duygularını ve yaşamını önemli ölçüde sınırlayan ve ciddiye alınan beklentiler.Bu beklentilerin biri dahi gerçekleşmediğinde kendinizi dışlanmış hissetmeniz mümkündür..

  3
 5. Özlem Bayır (@theoz)

  Ve beklentiler ciddi boyutlarda ise ciddi psikolojik bunalımlar,travmatik durumlar kaçınılmazdr.Bu nedenle bir hastalık yahut başka kişisel problemleriniz,siz onu problem olarak görmeye devam ettiğiniz sürece yaşamınızı etkilemesine izin vermiş olursunuz.

  3
 6. Özlem Bayır (@theoz)

  Onu ne kadar beslerseniz o kadar büyür ve artık sizin de inandığınız içselleştirilmiş boyutta bir gerçek haline dönüşür.Bilinçaltı,sizi buna inandırana kadar çalışacaktır çünkü..

  4
 7. Özlem Bayır (@theoz)

  Beslediğiniz (olumsuz) şeyi büyüttükçe, gücün ona geçmesine de izin verirsiniz, o güç sizi yok edene kadar…

  4
  • Nejat Uğurlu (@nejat-ugurlu)

   @theoz öncelik teşekkür ederim düşünceleriniz için..evet haklisiniz galiba en büyük sorunumuz beklentiler… ve onların olumlu yada olumsuz gerçekleşmesi durumu…beklentilerin olumsuz bir hâle dönüstüğünde bilinç altimizin verdiği tepki..

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @nejat-ugurlu bir buzdağı düşünün.bilinç suda görünen kısım,bilinçaltı ise su altında kalan devasa kısımdır.işte her şey aslında orada toplanır,birikir ve zamanı geldiğinde o birikenler sizden intikamını alır..

  • Özlem Bayır (@theoz)

   @nejat-ugurlu farkında olsanızda olmasanızda daima idrakte olmak kaydıyla bilinçaltına güzel şeyler depolamak gerekir ;) Çünkü bilinçaltı tahmin edemeyeceğiniz ölçüde hayatımıza dair tüm kodlamaları yapan muhteşem bir sistemdir ;)

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @nejat-ugurlu örneğin size de bu filmi yaptıran en büyük etken,bir zamanlar bilinçaltınıza ittiğiniz,sizde etki bırakan bir olaya,duruma ya da başka bir şeye tanık olmuşluğunuzdur.Yahut bir filmden,bir kitaptan,bir yaşam deneyiminden etkilenmiş olmanız..

   1
  • Nejat Uğurlu (@nejat-ugurlu)

   @theoz sence bu film beni mi anlatıyordur😊

  • Özlem Bayır (@theoz)

   @nejat-ugurlu bu soruyu yanıtlayabilmem için senin hikayeni bilmem gerekir ;)ama şunu söylemek mümkün;kısmen de olsa senin kendi gizlerinde,derinlerde yer alan bir etkinin dışavurumudur.düşün ki,sanatsal tüm üretimler yaşamsal deneyimlerle bağlantılıdır;)

   1
  • Nejat Uğurlu (@nejat-ugurlu)

   @theoz haklısınız bütün sanat eserleri, onları yaratanlardan izler taşır.. sanırım birşeyleri yapamama duygusu bu hikayeyi tasarlamamda yardımcı oldu😊

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @nejat-ugurlu İşte sanatsal kişiliklerin ilham kaynağı biraz da sıkıntılardır diyebiliriz.Örneğin,aşk acısı çekmeyen şair en iyi aşk şiirini yazamaz değil mi? :) Sanatçı daima acılardan beslenmiştir..Sıkıntılar tetikler,üretime çağırır sanatçıyı..

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @nejat-ugurlu O halde, sıkıntıları sıkıntı olarak görmeyip onu bir amaca yöneltebilmek bilgeliğine sahip olmak gerekir.Sıkıntılarınızı seviniz :D Sevgiler.. ;)

   2
  • Nejat Uğurlu (@nejat-ugurlu)

   @theoz yani o kadar kesin yargıli olmamak gerekiyor. Emin olunuz en iyi aşk şiirini yazmak için aşık olmak gerekmez. Önemli olan gözlem yapmak. Bu hayatta ne yazikki çok olumlu olunmuyor😊

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @nejat-ugurlu haklısınız,elbette ki gözlemler de ciddi değer yaratan öneme sahiptir..Duygusal yaradılışımızla birlikte sosyal varlıklar olduğumuz sürece çevremize duyarsız olmamız imkansız…

   1
  • Nejat Uğurlu (@nejat-ugurlu)

   @theoz çok garip bir yaşam döngüsü içindeyiz..hep hüznü ve acıyı sorgulayacağım yaşamimda, hikayelerimde ve filmlerimde

   1
 8. Kemik kadın (@kemikkadin)

  Ben izlemiştim , şimdi açıp bir arkadaşıma da izlettim. O da aynı cümleyi kurdu ”yönetmenin diğer filmlerine de bakalım”. Farklı bir gözü var.

  2
  • Nejat Uğurlu (@nejat-ugurlu)

   @kemikkadin teşekkür ederim umarım çekeceğim ikinci filmimi de begenirsiniz

   1
 9. İnci (@inci-ozturk)

  Çektiğiniz ilk kısa film mi bilmiyorum ama beğendim.. Bundan sonraki filmlerinizi merak ediyorum.. @nejat-ugurlu

  3
  • Nejat Uğurlu (@nejat-ugurlu)

   @inci-ozturk evet ilk filmim.. İkinci filmimle karşinizda olmak istiyorum

   4