Yurttaş Kane

1 10 4
 • Yurttaş Kane

  1940. 70 yaşındaki Charles Foster Kane, Xanadu adlı muhteşem malikanesinde, tek başına şu kelimeleri söyleyerek ölür: Goncagül. Bu destansı hayat sona ererken, karmaşık bir adamın servete ve güce yükselip nihai düşüşünü anlatan müthiş bir hikaye başlar. Ailesi onu terk ettikten sonra büyük bir mirasa konan bir çocuk küresel bir gazete imparatorluğu kurar ve Amerika Birleşik Devletleri'nin başkanı olmayı arzular. Ama yeteneksiz bir gece kulübü şarkıcısı ile yaşadığı ilişki yüzünden her şeyini kaybeder. Bu hikaye, zengin iş adamının hayatındaki önemli kişilerin perspektifinden anlatılıyor ve hepsi Yurttaş Kane'in farklı bir yönünü gösteriyor.

  Yönetmen: Orson Welles

  Tür: Dram

Nasıl İzlenir?
Paylaş Tweet Paylaş

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Rosebud’ın ne olduğunu çözmeden bu filmi yarıda bırakamazsın.

  2
 2. Arzu (@arzu)

  1958’den bu yana, her on yılda bir düzenlenen uluslararası sinema eleştirmenleri anketlerinde arka arkaya beş kez “Gelmiş Geçmiş En İyi Film” seçilmiş, ki kesinlikle gelmiş geçmiş en iyi film.

  3
 3. İnci (@inci-ozturk)

  O dönemi düşününce gerçekten müthiş bir film.. Değerli.. Hala bugün bulunduğu konum ve maddi gücü ile iletişim, haberleşme dahil herşeyi kontrol altına alabilen insanları hatırlattı..

  2
 4. İnci (@inci-ozturk)

  Rosebud’ı son sahneye kadar tahmin edemedim.. Kane’i yazan gazeteci ‘Bir kelime bir insanın hayatını tekbaşına ifade edemez’ diyordu.. yanılıyordu..

  2