Zorba

2 25 2 11
 • Zorba

  Senaryosunu Nikos Kazancakis'in aynı adlı romanından Mihalis Kakoyannis'in uyarlayıp yazdığı filmin yönetmeni ve kurgucusu da Mihalis Kakoyannis'dir. Hayattan fazlaca bir beklentisi olmayan mutsuz İngiliz yazar, Yunan asıllı Basil'e (Alan Bates) Yunan adalarından biri olan Girit'te bir maden ocağı miras kalmıştır. Hayatına yeniden bir çeki düzen verme umudunu taşıyarak adaya gelen Basil burada aşırı davranışları olan, kaba saba ama hayata şehvetle bağlı orta yaşlı bir Yunan olan Alexis Zorba (Anthony Quinn) ile tanışır. Kendisini adeta himayesine alan Zorba'nın kendisine kabul ettirmeye çalıştığı hayat tarzının bir parçası da yenilgileri umursamamaktır. Zorba'ya göre yenilgiler hayatın kaçınılmaz parçalarıdır ve ancak yenilginin sürekli olarak tadılması ile hayatın zaferlerinin tadına varılabilir. Zorba sayesinde Yunanların dünyevi zevklerini keşfettikçe Basil'in hayata bakış açısı git gide değişmeye başlar.

  Yönetmen: Mihalis Kakogiannis

  Tür: Macera, Dram

Paylaş Tweet Paylaş

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Kitabı muhteşemdir,su gibi akar sizi de çarpar.Film,kitabı okuduktan sonra eksiklik hisleri yaratsa da çok çok güzel. Anthony Quinn’in müthiş oyunculuğuyla mutlaka izlenmesi gereken filmlerden.Gerçek bir masal gibi,nasıl oluyorsa işte,hissettirdiği bu :)

  3
 2. Arzu (@arzu)

  Film müziklerinden oluşan albümü gözü kapalı alabilirsiniz,çok sağlam ve pozitif.Hatta gelecek yaz onun eşliğinde bir sahil turuna çıkın,eminim beni anacaksınız ;) Zorbayla santuru keşfettim,sonra istiklalde onu çalan sokak sanatçıları olduğunu farkettim.

  2
 3. Arzu (@arzu)

  Birşeyi keşfettikten sonra, akabinde de hayatın içinde ona denk gelince çok heyecanlanıyorum ben, tesadüf olamaz hissine kapılıp o an çevremde olan herkese onun hakkında bildiğim kadarını anlatmak istiyorum. İstiklal’deki Santur da böyle hissettirmişti :

  1
 4. Esra (@esra)

  Yunanlıların değer yargıları bizimkilerle ne kadar benzermiş meğer, tutucu ve erkek egemen !

  1
 5. İnci (@inci-ozturk)

  Film gerçekten çok iyi.. Geçmiş bir zamana ait olduğu için o kültürün de bazı değer yargılarını da anlayabiliyorum ama erkek egemen dünyayı bu filmde de hissetmek beni rahatsız etti..

  2
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk tüm izleyicilerine de rahatsızlık hissettiriyorsa ne mutlu ama !

   1
  • İnci (@inci-ozturk)

   İnşallah öyle oluyordur.. @arzu

   1
 6. İnci (@inci-ozturk)

  Zorba’ yı fazla güçlü bir karakter olarak görmüş olmalıyım.. Sahiplendiği kadınların kaderlerini de ister istemez onunla bağdaştırdım sanırım ve hayal kırıklığına uğradım..:/

  2
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk Amerika’nın önde gelen feministlerinden Abigail Adams (kocası ABD başkanı John Adams) şöyle diyor 1776’da : “Kocalarımızın eline sınırsız güç vermemeli, çünkü erkeklerin doğuştan zorba oldukları yadsınamaz bir gerçektir.”

   1
  • İnci (@inci-ozturk)

   Bunu şimdi söylemek çok zor olurdu.. Kesinlikle doğru.. @arzu

   1
 7. cantanaydi (@ctanaydi)

  Anthony Quinn dev oynuyor olsa da kitabından sonra bir hayli yavan kalan film, bence tarihin en iyi soundtrack albümüne sahip…

  2